Domy ze styropianu - wady i zalety

Aleksandra Kuśmierczyk
Nie ma takiej technologii budowy, która byłaby idealna, sprawdziła się w każdych warunkach, przetrwałaby tysiące lat. Zawsze są plusy i minusy. Nawet w domach z kształtek styropianowych.
Domy ze styropianu - wady i zalety

Zdania na temat domów ze styropianu są podzielone. Przeciwnicy, najczęściej ci, którzy nigdy nie mieszkali w takich domach, mówią że technologia jest mało solidna, a dom przy byle podmuchu wiatru przewróci się tak samo, jak ten
z kart. Nie jest to prawdą. Domy spełnią wszystkie normy  i wymogi bezpieczeństwa. Są budowane tak, by nie zagrażały zdrowiu, a tym bardziej życiu mieszkańców.

Wystarczy zwykły styropian?

Do budowy wykorzystuje się tylko bardzo trwały styropian, odporny na wysoką
i niską temperaturę i wiele substancji chemicznych, w  dodatku  niepalny i mało nasiąkliwy. Dom jest ciepły i co ważne, nie trzeba go już izolować termicznie. Zadanie to spełniają kształtki styropianowe: ściana grubości 25 cm ma U = 0,28 W/(m²K), a ściana grubości 35 cm – U = 0,16 W/(m²K).

Plusy…

Łatwość budowy. Producenci podkreślają, że budowa jest prosta – kształtki układa się jak klocki
i łączy na piórko i wpust. Dlatego zachęcają do samodzielnego stawiania ścian (tym bardziej, że dają szczegółowe instrukcje). Elementy są lekkie, łatwo je przenosić i układać.  Nie spoinuje się ich, nie trzeba mieć też specjalistycznych narzędzi, bo styropian łatwo poddaje się obróbce. Wylewając beton, trzeba jednak bardzo uważać, by nie zachlapać zatrzasków (można do tego użyć tzw. korytko wlewowe).

Domy ze styropianu - wady i zalety


Oszczędności finansowe
i czasowe
. Jednym z ważniejszych argumentów  są niskie koszty  inwestycyjne budowy oraz szybki czas. Stan surowy zamknięty osiągany jest w ciągu kilku tygodni.
Z tym wiążą się duże oszczędności: za rachunki – w czasie budowy zużywa się przecież prąd, wodę,
a im dłużej to trwa, tym trzeba zapłacić więcej.  Niższe będą  też opłaty za transport, a także wywóz nieczystości, czy wynajem sprzętu. Sporą część budżetu pochłania wynagrodzenie  dla ekipy budowlanej. Na niej też można zaoszczędzić.
Energooszczędność
. Warto budować domy, które spełniają standardy energetyczne. Aby osiągnąć takie standardy, trzeba zadbać o to, by w ciągu roku straty ciepła były jak najmniejsze (dom musi być m.in. ocieplony, bez mostków termicznych). Dobrze, by zapotrzebowania na ciepło
w budynek nie przekraczało 70 kWh/m² (budynki z lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia wymagały nawet do 300 kWh/m²). Zastosowanie kształtek styropianowych gwarantuje dobrą izolacyjność termiczną budynku . Dzięki temu dużo niższe będą także koszty eksploatacyjne – za ogrzanie domu zbudowanego z kształtek w tej technologii można zapłacić nawet o 30% mniej niż
w przypadku tradycyjnych materiałów.
Budowa metodą gospodarczą.
Jeśli zdecydujemy się na samodzielny montaż, zaoszczędzimy na robociźnie. Ci, którzy wybrali takie rozwiązanie chwalą sobie możliwość mieszkania w domu zbudowanym  własnoręcznie. Mówią, że to naprawdę duża satysfakcja.
Łatwość dostosowania projektu.
Mając gotowy projekt budowy, nie trzeba martwić się o jego adaptację – każdy da się dostosować do budowy z kształtek styropianowych. Elementy można skracać co kilka centymetrów, a ponieważ mają różne kształty łatwo je dopasować do projektu stworzonego dla tradycyjnej technologii.Domy ze styropianu - wady i zalety

Uniwersalność

. Z kształtek można budować zarówno domy jednorodzinne jak i obiekty handlowo-usługowe, budynki gospodarcze lub użyteczności publicznej.
Gwarancja
. Producenci kształtek styropianowych gwarantują ponad 60-letnią trwałość materiału, a wykonawcy dają nawet 150 lat.

…i minusy

Domy z kształtek styropianowych nie mogą być za wysokie – stawia się z nich najwyżej cztery kondygnacje. Duże znaczenie ma też dobrze działająca wentylacja, powinna być  w każdym pomieszczeniu, bo inaczej para wodna będzie skraplać się na oknach albo ścianie. Jeśli to możliwe, najlepiej wykonać wentylację mechanicznąz rekuperatorem, jest to skuteczniejsze rozwiązanie, ale droższe. Warto wyposażyć okna w nawiewniki.
Problemem może być także zawieszanie przedmiotów na ścianie, kołek rozporowy musi być nie tylko o 5 cm dłuższy , ale i odpowiednio grubszy. Elementy styropianowe nie mogą długo leżeć na słońcu, bo  żółkną i trochę się kurczą, dlatego dobrze jest jak najszybciej wykończyć ściany.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl