Kronopol jest twórcą i propagatorem budowania w nowoczesnej technologii szkieletu drewnianego System Kronopol - na czym polega innowacyjność tego systemu? Czym różni się od technologii tradycyjnej?
Andrzej Lipiński: System Kronopol to spójna i nowoczesna technologia budowy domów w konstrukcji szkieletowej. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych materiałów drewnopochodnych oraz materiałów renomowanych producentów powstaje konstrukcja o wyjątkowo wysokich parametrach technicznych i użytkowych budynku. Technologia szkieletu drewnianego pozwala - niezależnie od pory roku - na szybkie postawienie konstrukcji i nie ma pod tym względem równych sobie wśród innych tradycyjnych technologii murowych. Dodatkowo, elementy wykorzystane do montażu więźby są prefabrykowane, co znacznie usprawnia i ułatwia proces montażu.
Stosowanie technologii System Kronopol pozwala więc zaoszczędzić dużo czasu. A jak przekłada się to na oszczędność energii w LUMINIE?
Andrzej Lipiński: Zastosowanie rozwiązań proponowanych przez System Kronopol umożliwia osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła U na poziomie 0,15. Taki rezultat to oczywiste oszczędności energetyczne. Technologia System Kronopol, w której szkielet dachu wykonany jest przy zastosowaniu nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych, daje w efekcie konstrukcję o najwyższych parametrach izolacyjności cieplnej i akustycznej. To z kolei wpisuje się w założenia projektowe LUMINY i realizuje ideę wysokiej energooszczędności domu.
System Kronopol zapewnia LUMINIE najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i konstrukcyjne. Jakie materiały kryją się za tymi innowacjami?
Andrzej Lipiński: Do montażu więźby dachowej w LUMINIE wykorzystaliśmy belkę dwuteową. To produkt przeznaczony do tworzenia konstrukcji nośnej m.in. dachów. W odróżnieniu od innych materiałów, belki dwuteowe Kronopol I-Beam, są lekkie i pozwalają na przenoszenie większych ciężarów na dużych rozpiętościach, nie ulegając przy tym odkształceniom. Mały ciężar własny belek dwuteowych umożliwia z kolei bezproblemowy montaż, który pochłania zdecydowanie mniej czasu niż w przypadku belek drewnianych.
Belkę dwuteową cechuje również dużo większa izolacyjność cieplna. To dowodzi jej przewagi, choćby nad stropem betonowym. Co dzięki temu zyskuje LUMINA?
Andrzej Lipiński: Zastosowana w LUMINIE technologia umożliwia zredukowanie mostków cieplnych, a co za tym idzie powoduje obniżenie nakładów inwestycyjnych i kosztów eksploatacyjnych budynku. Niewątpliwą zaletą jest również możliwość poprowadzenia wszelkich instalacji przez otwory wywiercone w środniku. Korzyści wynikające z zastosowania produktu są widoczne już na placu budowy. Pomimo swojej wielkości (do 9 m) belki są lekkie, dzięki czemu łatwo można je przenosić, a w razie potrzeby dociąć przy wykorzystaniu prostych narzędzi.
Jak wygląda wizja nowoczesnego i energooszczędnego budownictwa z perspektywy firmy Kronopol jako Partnera Nowoczesności? Dlaczego warto budować domy takie jak LUMINA, tj. projektowane i stawiane w oparciu o innowacyjne rozwiązania?
Andrzej Lipiński: Trendy w budownictwie zmieniają się nieustannie. Te najnowocześniejsze dotarły także do Polski i stopniowo się upowszechniają. Troska o środowisko naturalne i energię sprawia, że produkty budowlane mają większą wytrzymałość, stabilność, są bardziej niezawodne, a jednocześnie odpowiadają wymogom oszczędności energii narzucanym przez normy europejskie. Kronopol wspiera te idee, stąd m.in. nasze partnerstwo przy budowie LUMINY i zastosowanie innowacyjnej technologii System Kronopol. Tym samym LUMINA popularyzuje na polskim rynku budownictwo nowoczesne, stosowane z powodzeniem w Skandynawii czy w USA.