Domy ryglowe

Monika Jabłońska
Są swoistym powrotem do przeszłości. Wyglądem, przywodzącym na myśl domy łużyckie czy mur pruski, nawiązują do tradycyjnych form budownictwa w Polsce.

Można je zobaczyć już nie tylko jako zabytkowe domy podcieniowe, stanowiące atrakcję turystyczną Żuław Wiślanych, a jako nowe budynki wznoszone w nowoczesnych technologiach. Domy ryglowe wracają w odmienionej, współczesnej formie. 

Tradycyjne budownictwo ryglowe jest połączeniem konstrukcji drewnianej oraz elementów wypełnionych murem. Taka technika budowania stosowana była już w średniowieczu. Wyjątkowość domów ryglowych polega na tym, iż zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz widoczna jest ich drewniana konstrukcja, co zapewnia ciekawy efekt dekoracyjny. Domy ryglowe w XX wieku straciły popularność ze względu na wysoki współczynnik przewodności ciepła. Nowoczesne technologie ociepleniowe sprawiają jednak, że obecnie znów stają się modne - są trwałe, efektowne, a izolacją cieplną przestały odbiegać od budynków wzniesionych innymi technikami. 

Domy ryglowe
Domy ryglowe

Na drewnianym szkielecieKonstrukcję nośną domu ryglowego stanowi drewniany szkielet zbudowany z belek o przekroju 140 x 140 mm lub 160 x 160 mm. Przestrzeń pomiędzy elementami szkieletu wypełniana jest murem, pełniącym funkcję stabilizującą i usztywniającą. Głównym elementem nośnym są poziome belki – podwaliny i oczepy, między którymi zostają rozpięte słupy. W takiej konstrukcji dla przejęcia sił poziomych konieczne jest wykonanie kratowania na bazie trójkątów. Właśnie kratowanie nadaje domom ryglowym charakterystyczny wygląd. Wielu inwestorów decyduje się na dodatkowe ozdobienie budynku za pomocą wyjątkowo efektownych, łukowych belek konstrukcyjnych w pomieszczeniach. Głównym elementem nośnym budynku ryglowego jest drewno, dlatego decydując się na budowę domu w tej technologii, trzeba szczególnie zadbać o jego jakość - ma to kluczowe znaczenie dla trwałości obiektu. Dawniej przestrzenie pomiędzy drewnianą konstrukcją nośną wypełniano mieszaniną słomy, gliny i odpadów drzewnych. Później murem ceglanym. Obecnie najczęściej stosuje się panele składające się z warstw drewnianych płyt i wysokoizolacyjnych materiałów z włókna drzewnego, co zapewnia izolację termiczną na poziomie U = 0,19 W/(m²·K), nieodbiegającym, a często przewyższającym inne technologie budowlane. Z tego samego powodu domy ryglowe powstające w nowych technologiach zaliczane są do konstrukcji w pełni drewnianych. Zaletą paneli wypełniających ściany domu ryglowego jest wysoka paroprzepuszczalność, co pozwala na odprowadzanie nadmiaru wilgoci z pomieszczeń i "oddychanie" ścian.
Konstrukcję drewnianą można także: cegłą klinkierową; wełną mineralną + płytką klinkierową; wełną mineralną + tynkiem.

Pruski mur z fabrykiNiewątpliwą zaletą domów ryglowych, wznoszonych w nowych technologiach, jest krótki, ok. trzymiesięczny cykl budowy osiągany prefabrykacją większości elementów ścian, stropów i dachu. Prace budowlane można prowadzić o każdej porze roku, bowiem wszystkie roboty (poza wylaniem fundamentów), podobnie jak w przypadku innych systemów budynków prefabrykowanych, są prowadzone "na sucho". Dzięki niewielkiemu ciężarowi konstrukcji, domy tego typu można wznosić na działkach o trudnych warunkach gruntowych. Paroprzepuszczalność i naturalna zdolność drewna do kondensacji i oddawania wilgoci sprawia, że nowoczesne budynki ryglowe zapewniają również korzystny mikroklimat pomieszczeń.

Jakość drewna ma znaczenieDecydując się na dom ryglowy przede wszystkim należy sprawdzać i dbać o jakość materiałów użytych do konstrukcji, zwłaszcza drewna. Powinno być czterostronnie strugane i impregnowane ciśnieniowo, najlepiej w całej masie, nie tylko powierzchniowo. Ściany i stropy muszą ponadto być wykonane z drewna o odpowiedniej twardości (w praktyce najczęściej stosuje się drewno świerkowe), w jak największym stopniu zabezpieczonego impregnatami przed działaniem ognia. Ściany wewnętrzne można wykańczać płytami gipsowo-kartonowymi i ocieplać wełną mineralną. Zalecane jest budowanie stropów i dachu z belek o przekroju minimum 240 x 100 mm. Niezwykle istotna dla termoizolacyjności budynku jest konstrukcja dachu, który od góry powinien być zabezpieczony folią paroprzepuszczalną, ocieplony wełną mineralną, a od strony pomieszczeń izolowany folią paroizolacyjną. Podobnie jak ściany stropy w domach ryglowych można wykańczać płytami gipsowo-kartonowymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl