Estetyczne oświetlenie na klatki schodowe

Materiał promocyjny
Gdy planuje się oświetlenie w domu lub mieszkaniu, w głównej mierze koncentruje się na głównych pomieszczeniach, jak kuchnia, salon lub sypialnia. Wiele osób zapomina lub traktuje po macoszemu korytarze i klatki schodowe. A przecież one również wymagają odpowiedniego rozplanowania opraw oświetleniowych.

Jakie lampy montuje się na klatkach schodowych? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? Więcej na ten temat napiszemy poniżej.

Oświetlenie klatek schodowych – bezpieczeństwo ponad wszystko

Lampy na klatkach schodowych (wewnętrznych i zewnętrznych) przede wszystkim służą do zapewniania pełnego bezpieczeństwa podczas przemieszczania się. W ciemności łatwo bowiem o potknięcie i bolesny upadek, który w przypadku wysokich schodów może być naprawdę niebezpieczny.

Coraz więcej osób prywatnych oraz architektów wnętrz zwraca uwagę na tę nieco zapomnianą część wnętrza i planuje nie tylko efektywne, ale też efektowne oświetlenie. Dzięki temu korytarze i klatki schodowe zaczynają wpisywać się w całościową aranżację. Wielką rolę odgrywa w tym właśnie oświetlenie.

Jakie lampy wprowadza się na klatkach schodowych?

Na klatkach schodowych stawia się zazwyczaj na funkcjonalność. Są to często dość ciasne przestrzenie, w których raczej nie można umieścić dużych i rozbudowanych opraw oświetleniowych, bez strat w wygodzie korzystania z tej części domu.

Z tych względów zdecydowanie częściej wybiera się niewielkie, dyskretne produkty, jak choćby lampy nowoczesne Azzardo.

Estetyczne oświetlenie na klatki schodowe
Azzardo

.

Jakie typy opraw pojawiają się najczęściej? Dużą sympatią użytkowników cieszą się duże plafony, płasko przylegające do powierzchni sufitu, nie pozbawione jednak dekoracyjnej formy.

Inną opcją są niewielkie oczka wpustowe, które można rozmieścić równomiernie na suficie lub ulokować na ścianie wzdłuż poszczególnych stopni. Zwiększa to znacząco komfort i bezpieczeństwo wchodzenia i schodzenia po schodach.

Innym rozwiązaniem są kinkiety. Występują w zasadzie we wszystkich popularnych obecnie stylach wnętrzarskich, więc łatwo dopasować je do każdej aranżacji i ożywić nimi przestrzeń.

Kilka słów o źródłach światła

Klatki schodowe nie są przestrzenią wymagającą precyzyjnego oświetlenia zadaniowego. W zupełności wystarczają w nich lampy główne lub oświetlenie dekoracyjne (np. efektowne listwy LED do podświetlania stopni).

Jakie źródła światła powinny się pojawiać w takich miejscach? W zupełności wystarczają podstawowe produkty, dające około 100 luksów. W kwestii temperatury barwowej warto postawić na źródła światła jak najbardziej zbliżone do światła naturalnego. Dzięki temu zwiększa się funkcjonalność danej przestrzeni.

Jak sterować oświetleniem na schodach?

Podstawowym sposobem na sterowanie lampami na klatkach schodowych są włączniki światła. Zazwyczaj stosuje się modele krzyżowe. Dzięki nim można włączać i wyłączać światło na różnych piętrach, co podnosi bezpieczeństwo osób przemieszczających się.

Inną opcją jest wykorzystanie wygodnych czujników. Które z nich są najlepsze? Na schodach zazwyczaj stawia się na sensory ruchu. Dzięki nim światło uruchamia się automatycznie, gdy ktoś znajdzie się w zasięgu czujnika. Analogicznie, jeśli urządzenie nie wykryje ruchu przez dłuższy czas, wyłącza oświetlenie w danej przestrzeni.

Pozwala to oszczędzić czas potrzebny na kontrolowanie oświetlenia, a także zmniejszyć zużycie prądu w domu.

Czujniki chętnie wykorzystuje się w ramach większych instalacji – na przykład Smart House. W ten sposób jeszcze wygodniej steruje się wszystkimi oprawami, nie tylko tymi zamontowanymi na klatkach schodowych, ale też w innych częściach domu.

Oświetlenie klatki schodowej – wygoda i estetyka

Praktyczne rozwiązania oświetleniowe, dostępne obecnie na rynku, świetnie sprawdzają się na klatkach schodowych. Wyróżnia je wysoka funkcjonalność, a także ciekawa estetyka. Dzięki temu schody mogą być optymalnie doświetlone i bezpieczne, a przy tym pięknie się prezentować.

Dzięki temu ta część domu przestaje być marginalizowana, a staje się spójnym elementem całej wnętrzarskiej aranżacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl