Funkcjonalne i efektowne oświetlenie do łazienki

Materiał promocyjny
Łazienka to niezmiernie ważne pomieszczenie w każdym domu. W niej wykonujemy rozmaite czynności kosmetyczne, ale także relaksujemy się po długim dniu, wypełnionym licznymi obowiązkami. Aby móc cieszyć się w pełni funkcjonalną przestrzenią, trzeba ją odpowiednio zaaranżować, a zwłaszcza zadbać o dobranie odpowiednich produktów oświetleniowych.

Jak powinno wyglądać dobrze dobrane oświetlenie do łazienki? Kilka wskazówek przedstawimy poniżej.

Lampy do łazienki – różne produkty, różne zastosowanie

Nawet w ekstremalnie małych łazienkach powinno się wprowadzać przynajmniej kilka zróżnicowanych opraw. Jedna lampa sufitowa to najczęściej stanowczo za mało.

Jakie zatem produkty oświetleniowe pojawiają się w łazienkach? Zazwyczaj dzieli się je na trzy kategorie:

  • oświetlenie główne,
  • oświetlenie zadaniowe,
  • oświetlenie dekoracyjne.

So to podstawowe grupy produktów, które stosuje się też w innych pomieszczeniach. Do czego przydają się one w łazienkach? Lampy główne to przede wszystkim oświetlenie sufitowe. Może to być pojedynczy plafon lub lampa wisząca. Niektórzy zastępują je oczkami wpustowymi, rozmieszczonymi równomiernie na całej powierzchni lub w wybranych strefach. Lampa sufitowa daje wystarczającą ilość światła do wykonywania prostych czynności i bezpiecznego przemieszczania się.

Jeśli chce się natomiast zrobić perfekcyjny makijaż lub dokładnie ogolić twarz, wówczas niezbędna jest lampa zadaniowa nad lustrem. W tej roli optymalnie sprawdzają się kinkiety lub zintegrowane źródła światła LED o dość dużym natężeniu światła oraz wysokim współczynniku oddawania barw.

Najbardziej zróżnicowanym typem opraw są lampy dekoracyjne. Mogą to być bowiem niewielkie oczka wpustowe, dające przyjemne światło, tworzące przytulną atmosferę. Z drugiej strony dekoratorzy wnętrz coraz częściej zachęcają do montowania w łazienkach okazałych, ozdobnych żyrandoli.

Spory wybór produktów z każdej kategorii oferuje na przykład sklep z lampami Lampy.it.

Funkcjonalne i efektowne oświetlenie do łazienki
pixabay

Nowoczesne produkty oświetleniowe – jakie lampy wprowadzić do łazienki?

Gdy planuje się oświetlenie do łazienki, trzeba pamiętać nie tylko o kwestii zadaniowości poszczególnych opraw. Równie ważne jest bezpieczeństwo.

Każdy produkt oświetleniowy wprowadzany do łazienki jest bowiem nieustannie narażony na bardzo niekorzystne warunki – wilgoć i zalanie oprawy wodą. A przecież wiadomo, że kontakt wody z urządzeniami elektrycznymi może prowadzić do zwarcia oraz groźnego porażenia prądem.

Z tych względów wszystkie lampy do łazienek powinny mieć wysoki współczynnik ochronny IP, na poziomie nie niższym niż IP44. Dzięki temu ma się pewność, że lampy dobrze spełniają swoje funkcje przez długi czas, nie stanowiąc zagrożenia dla użytkowników.

Jeśli szuka się sposobu na obniżenie kosztów oświetlenia do łazienki, warto natomiast wybrać oprawy, przystosowane do używania ich z energooszczędnymi źródłami światła LED. Są to produkty długowieczne i bezawaryjne, dzięki którym uzyskuje się optymalne warunki oświetleniowe, przy znacznym obniżeniu kosztów.

Sterowanie oświetleniem w łazienkach – nowoczesne technologie i domowe lampy

Planowanie systemu oświetleniowego do łazienki nie może skupiać się wyłącznie na samych oprawach oświetleniowych. Warto też poświęcić nieco czasu na dobór optymalnych urządzeń do sterowania oświetleniem w pomieszczeniu.

Klasycznym rozwiązaniem są włączniki. Poza standardowymi modelami można jednak zdecydować się na przykład na nowoczesne panele dotykowe, które da się włączyć do domowego systemu Smart House.

Dzięki temu zyskuje się możliwość sterowania zdalnego wszystkimi oprawami, zapisywania ustawień na przyszłość i budowania scen świetlnych. Pozwala to nie tylko zwiększyć funkcjonalność oświetlenia, ale też znacznie obniżyć wysokość rachunków za prąd.

Oświetlenie łazienki – kompleksowe planowanie

Jeśli pragnie się optymalnie oświetlić łazienkę, nie wystarczy tylko wybrać lampy. Trzeba również zadbać o odpowiednie źródła światła oraz zaplanować sterowanie oświetleniem (manualne lub zdalne). Dzięki temu tworzy się przyjemną i w pełni funkcjonalną przestrzeń, przystosowaną do wszystkich potrzeb domowników. W takiej łazience aż chce się przebywać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl