Kolorystyka elewacji ma kluczowe znaczenie dla wyglądu budynku. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, powinniśmy zwrócić uwagę na takie elementy jak: bryła obiektu, jego położenie względem stron świata czy otoczenie, w którym się znajduje.
Wybór koloru tynku
Wybierając kolor elewacji warto wiedzieć, że na jej wygląd wpływa kilka czynników. Pierwszym z nich jest wielkość powierzchni. Tynk wybrany na podstawie wzornika będzie prezentować się inaczej, gdy pokryjemy nim cały dom. Z reguły im większa powierzchnia, tym odcień sprawia wrażenie ciemniejszego. Drugą kwestią jest rodzaj materiału, na który naniesiony będzie tynk. W zależności od faktury barwa będzie się różnić. Bardzo ważne jest również światło. Podejmując decyzję, powinno się wziąć pod uwagę stronę świata, w którą skierowana jest wybrana ściana. Odcień będzie także zmieniał się w zależności od pory dnia. Dokonując wyboru w sklepie, najlepiej robić to przy świetle dziennym, bo sztuczne oświetlenie może wprowadzić w błąd. Warto więc przekonać się, jak budynek będzie wyglądał przed rozpoczęciem prac remontowych.
Na elewacjach powinno stosować się maksymalnie trzy kolory. Barwa dominująca musi być dostosowana do mniejszych elementów, takich jak okna czy ornamenty
Barwa a kształt
Odpowiedni dobór barw pozwala optycznie zmienić kształt budynku. Chcąc uwydatnić formę, należy pomalować go na jednolity kolor. Jasne odcienie powodują, że obiekty wydają się większe niż są w rzeczywistości. Malując domy o niskiej zabudowie warto wykorzystać jasne farby na górnych elementach, co sprawi wrażanie, że obiekt jest wyższy. Tę samą metodę można zastosować, jeśli chcemy np. wizualnie powiększyć okna. W takim przypadku najlepiej pomalować ich obramowania na biało.
Kupując dom, mało kto decyduje się na zmianę jego bryły, bo byłoby to zbyt kosztowne. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest optyczna korekta kształtu za pomocą barw i światła.