Jaki kolor elewacji domu?

Katarzyna Dębek
Odpowiednio dobrany kolor elewacji budynku jest w stanie ukryć jego mankamenty, uwypuklić jej walory, nadać domowi wyrazistości i charakteru, jak i wtopić go w otaczający krajobraz.
Odpowiednio dobrany kolor elewacji budynku jest w stanie ukryć jego mankamenty, uwypuklić jej walory, nadać domowi wyrazistości i charakteru, jak i wtopić go w otaczający krajobraz. SuperMicke34 Pixabay.com
Skoro fasada budynku jest jego wizytówką, warto dokładnie zaplanować szczegóły wykończenia i kolor elewacji.

Budowanie wizerunku domu najlepiej zacząć od określenia pokrycia dachu. Do wyboru mamy bowiem stosunkowo ograniczoną liczbę barw w zależności od tego, czy będzie to dachówka cementowa, ceramiczna, bitumiczna, czy blachodachówka. Dopiero wiedząc, jaki kolor będzie miał dach, można planować kolorystykę elewacji.

Pokoloruj elewację domu

W architekturze barwa jest nie tylko dodatkiem. Umiejętnie stosowana podkreśla zalety konstrukcji i ukrywa jej wady. Kolor elewacji powinien harmonizować z barwą pozostałych elementów budynku: pokrycia dachu, stolarki okiennej i drzwiowej, cokołu, parapetów, rynien lub nawiązywać do nich przez udany kontrast. Kolor ścian domu przede wszystkim powinien współgrać z otoczeniem. Jeśli większość budynków w okolicy ma elewacje żółte lub utrzymane w jasnych, pastelowych odcieniach, dom o "mocnej" kolorystyce np. jaskrawoczerwony, będzie raził.

Obecnie najbardziej popularne są ponadczasowe barwy - różne odcienie bieli, szarości, beżów, brązów i brunatnych czerni. Są to kolory neutralne, które łatwo zestawiać w rozmaitych kombinacjach. Zdaniem specjalistów, najlepsze efekty daje zastosowanie trzech kolorów w zbliżonej lub uzupełniającej się tonacji. Większa liczba odcieni może sprawić, że budynek wyda się pstrokaty. Trzeba pamiętać, że kolor tworzy z bryłą budynku jednolitą całość, a znając właściwości barw, można w pewnym stopniu kształtować jego sylwetkę. Jeżeli dom wydaje się zbyt niski, wystarczy rozjaśnić górne elementy, co optycznie podwyższy budynek. Zbyt małe okna powiększy pomalowanie ich obramowania na biało. Generalnie - jasne barwy eksponują i optycznie powiększają połacie elewacji, ciemne je skrywają i sprawiają, że wydają się mniejsze.

Szczególnie dokładnie trzeba przemyśleć kolorystykę elewacji domów w miastach i na terenach uprzemysłowionych, ponieważ ściany zewnętrzne bardzo szybko się brudzą. Często świadomym wyborem w takim przypadku są odcienie szarości, bowiem kolor ten maskuje kurz i brud osiadający na elewacji i sprawia, że ściany dłużej wydają się czyste. W przypadku innych barw warto stosować elewacyjne farby samooczyszczające, dzięki którym ściany dłużej zachowają świeżość. Myśląc o wyborze koloru elewacji, warto przejrzeć strony internetowe producentów farb i systemów elewacyjnych. Wielu z nich udostępnia programy, do których można wgrać zdjęcie domu, a następnie dowolnie zmieniać barwę ścian zewnętrznych w zakresie palety barw produktów oferowanych przez daną firmę. Aplikacje takie można znaleźć m.in. na stronach firm Knauf, KabeTherm, czy Selena.

Przed podjęciem decyzji o ostatecznym kolorze elewacji domu, warto zastanowić się nad kolorem pokrycia dachowego.
Przed podjęciem decyzji o ostatecznym kolorze elewacji domu, warto zastanowić się nad kolorem pokrycia dachowego. pasja1000 Pixabay.com

Osobnym zagadnieniem jest kupowanie farb do malowania elewacji. W sklepie warto pamiętać, że kolor na dużej powierzchni i małej próbce wygląda zupełnie inaczej, podobnie jak oglądany z bliska i daleka oraz w różnym oświetleniu - pozwoli to uniknąć wielu rozczarowań. Ciemne barwy na dużej powierzchni często wydają się ciemniejsze, jasne optycznie się rozjaśniają. W słońcu odcień delikatnych, jasnych pasteli może być trudny do uchwycenia. Jeśli do malowania elewacji będą używane farby, którym kolor nadawany jest za pomocą pigmentu, całość farby powinna zostać przygotowana przez sprzedawcę. Przy dużej ilości farby potrzebnej do pomalowania elewacji pozwala to uniknąć sytuacji, gdy kolejne partie przygotowane samodzielnie będą różniły się odcieniem. Mieszarki automatyczne zapewniają niezbędną precyzję i powtarzalność podczas rozrabiania pigmentu z bazą farby.

Najczęściej stosowane kolory elewacji

Żółcie, brązy, beże, zielenie - to jedne z najchętniej stosowanych kolorów. Kojarzą się z naturą, słońcem, ziemią i doskonale ze sobą kontrastują, dlatego często są łączone. Dom o słonecznie żółtych ścianach z wyraźnie odciętą kontrastowym brązem stolarką okienną i drzwiową oraz obróbkami blacharskimi może wyglądać naprawdę reprezentacyjnie, a jednocześnie będzie sprawiał wrażenie przytulnego.

Szarości i biele - to równie chętnie wybierane barwy elewacji. Biel jest neutralna i dobrze komponuje się z wszystkimi kolorami. Białe budynki ładnie kontrastują na tle zielonych ogrodów. Szarość jest doskonałym tłem dla, utrzymanych w kontrastujących z nią barwach, innych elementów wykończenia budynku (okien, drzwi, rynien), a dodatkowo ma cechę maskowania kurzu i brudu osiadającego na elewacji. Dom z białą lub jasnoszarą elewacją, brązowymi oknami i czerwonym dachem to wręcz klasyka gatunku.

Czerwień - czerwony dom może być bardzo reprezentacyjny. Wprawdzie ten kolor niezwykle rzadko jest wybierany do malowania elewacji, lecz często można spotkać czerwone domy z elewacją z cegły klinkierowej. Dom utrzymany w takiej tonacji kolorystycznej będzie się prezentował wyjątkowo ciekawie z jasnym dachem i białą stolarką okienna oraz drzwiową. Czerwienią można tez efektownie zaakcentować biel - dom z białymi ścianami, czerwonym dachem i czerwonymi okiennicami to jedno z najpopularniejszych połączeń.

Błękity - ostatnio coraz modniejsze na elewacjach stają się chłodne odcienie niebieskiego przywołujące na myśl wodę i niebo. Na modę zareagowali nawet producenci stolarki proponując okna i drzwi w odcieniach granatowych, kontrastowych do jasnych błękitów, co pozwala na zaakcentowanie rysunku stolarki na elewacji. Błękity są bowiem dość trudne w zestawianiu z innymi kolorami. Najlepiej czują się we własnym towarzystwie. Ładnie wyglądają jednak również z dobrze dobranymi odcieniami szarości, beżu i bieli. Dom o niebieskich ścianach, białej stolarce i szarym dachu będzie sprawiał wrażenie stonowanej elegancji.

Czerń - ciemna elewacja to wybór dla odważnych. Nieumiejętnie dobierając kolory innych elementów budynku z ciemnymi ścianami łatwo można sprawić, że sylwetka domu stanie się nieczytelną plamą. Umiejętnie zastosowana czerń spowoduje jednak, że budynek wyda się dostojny. Czerń, podkreślona jasną stolarką okienną oraz drzwiową, rynnami i dachem sprawi, że budynek, w zależności od bryły, będzie nawiązywał charakterem do zabytkowych domów z drewnianych bali lub architektury modernistycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl