Kiedy jest potrzebne pozwolenie na budowę, a kiedy zgłoszenie?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Zgodnie z obowiązującym prawem, na budowę domu i innych obiektów nie zawsze jest wymagane pozwolenie. Jednak to nie znaczy, że nie trzeba dopełnić żadnych formalności - w wielu przypadkach jest wymagane zgłoszenie robót budowlanych.
Zgodnie z obowiązującym prawem, na budowę domu i innych obiektów nie zawsze jest wymagane pozwolenie. Jednak to nie znaczy, że nie trzeba dopełnić żadnych formalności - w wielu przypadkach jest wymagane zgłoszenie robót budowlanych. Braas
Znowelizowane prawo budowlane ma ułatwiać życie inwestorom indywidualnym, chcącym zbudować czy rozbudować dom jednorodzinny. Obecnie w wielu wypadkach wystarczy jedynie zgłoszenie zamiaru budowy, nie jest wymagane pozwolenie na budowę.

Uproszczona forma dotyczy tylko tych inwestycji, które nie naruszają interesów sąsiadów, a więc nie mają większego wpływu na działki sąsiednie. Ułatwienia nie dotyczą jedynie domów mieszkalnych, jeszcze większy wpływ mają na drobne inwestycje, których rozpoczęcie jeszcze niedawno oznaczało konieczność występowania o pozwolenie na budowę.

Sprawdź: Co się zmieniło w Prawie budowlanym od stycznia 2017 roku

Łatwiej budować na wsi

Z punktu widzenia inwestora indywidualnego mieszkającego na terenach wiejskich najważniejsze jest to, że pozwolenia na budowę nie potrzebuje już inwestycja polegająca na budowie obiektu gospodarczego związanego z produkcją rolną i uzupełniającego zabudowę zagrodową w ramach działki siedliskowej, parterowego  budynku  gospodarczego  o powierzchni zabudowy do  35 m (przy  rozpiętości  konstrukcji  nie większej niż 4,80m), płyt do składowania obornika, szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m.

Co można wybudować bez pozwolenia?

Pozwolenia nie wymaga również budowa wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Podobnie jest w przypadku wolno stojących parterowych budynków gospodarczych w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m² (przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m² powierzchni działki).

Bez pozwolenia na budowę stawiać można także wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej, rozumiane jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku o powierzchni zabudowy do 35 m² (na 500m² działki mogą przypadać dwa takie obiekty), a także wiat o powierzchni zabudowy do 50 m² (maksimum dwie na 1000m2 działki). Pozwolenia nie potrzebują również działkowcy, którzy na terenach ROD zamierzają wznieść altanę czy budynki gospodarcze (sprawę tę reguluje ustawa o ROD). Bez zbędnych formalności zbudować można przydomowe oczyszczalnie ścieków (o wydajności do 7,50 m³ na dobę) i  zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe (o pojemności do 10 m³), a także przydomowe baseny i oczka wodne, o ile ich powierzchnia nie przekracza 50m².

Formalności przy budowie pomostów, płotów i zbiorników

Mniej formalności związanych z pozwoleniami trzeba też załatwiać w przypadku budowy pomostów o długości całkowitej do 25 m czy pochylni przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Pozwolenie nie jest potrzebne również przy instalacjach zbiornikowych na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem o pojemności do 7 m³, przeznaczonych do zasilania instalacji gazowych w domach jednorodzinnych oraz przy budowie przyłączy: elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych, a także obiektów małej architektury i ogrodzeń.

Zastrzec trzeba jednak, że ułatwienia nie obowiązują, gdy obiekty mają powstawać w sąsiedztwie zabytków albo na terenie wyznaczonym obszarem Natura 2000. W takim wypadku każdorazowo potrzebne jest pozwolenie na budowę. Cały czas pozwolenia na budowę wymagają domy wielorodzinne, w tej kategorii mieszczą się również domy szeregowe i tzw. bliźniaki.

Co ważne, o pozwolenie na budowę nie trzeba występować również w przypadku robót budowlanych polegających m. in na remoncie lub przebudowie urządzeń budowlanych, dociepleniu budynków o wysokości do 25 m, utwardzeniu powierzchni gruntu na działkach budowlanych;  instalowaniu tablic i urządzeń reklamowych (z wyjątkiem reklam świetlnych i podświetlanych poza obszarem zabudowanym),  instalowaniu krat na obiektach budowlanych, montażu pomp ciepła, urządzeń fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kW oraz wolno stojących kolektorów słonecznych.

Potrzebne zgłoszenie robót budowlanych

Dla większości powyższych inwestycji konieczne jest jednak dopełnienie pewnych formalności, czyli zgłoszenie budowy. Zgłoszenia wymaga też docieplenie budynków o wysokości powyżej 12 metrów i nie wyższych niż 25 m, budowa ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m oraz stawianie urządzeń o wysokości powyżej 3 m na obiektach budowlanych. Żeby dokonać zgłoszenia (to czynność wolna od opłat), należy przygotować szereg dokumentów - posiadać wypełniony formularz zgłoszenia, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, mapę zasadniczą z naniesioną lokalizacją, szkice, rysunki zamierzenia budowlanego, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami (na przykład w przypadku zgłoszenia budowy instalacji zbiornikowej na gaz płynny czy przyłączy energetycznych wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych cieplnych i telekomunikacyjnych). Do wykonywania robót budowlanych objętych obowiązkiem zgłoszenia można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia organ nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji. Zgłoszenie jest ważne nie dłużej niż 3 lata od określonego w zgłoszeniu terminu rozpoczęcia budowy lub wykonywania robót. Warto jednak pamiętać, że zawsze inwestor może zamiast zgłoszenia robót budowlanych złożyć wniosek o pozwolenia na budowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl