Ogrzewanie ścienne - co to jest ogrzewanie płaszczyznowe

Wojciech Lechowski
Ogrzewanie ścienne to ekologiczne, praktyczne i estetyczne rozwiązanie do domu.
Ogrzewanie ścienne to ekologiczne, praktyczne i estetyczne rozwiązanie do domu. 3thermo
Ogrzewanie płaszczyznowe (ścienne, sufitowe i podłogowe) to alternatywa dla tradycyjnych grzejników. W Polsce systemy te stosuje się zupełnie od niedawna, choć w rzeczywistości wcale nie są one wymysłem dzisiejszych czasów. Idea płaszczyznowego ogrzewania była bowiem znana jeszcze w czasach starożytnych.

Płaszczyznowe ogrzewanie ścienne (jak i ogrzewanie podłogowe) może być instalacją wodną lub elektryczną. W pierwszym z nich znajdują się kolektory połączone rurkami, przez które przepływa oddająca ciepło do ścian woda. W drugim natomiast wykorzystuje się elektryczne kable grzejne.

Jeden i drugi sposób zasilania płaszczyzny ogrzewającej pomieszczenie ma zarówno szereg zalet, jak i wad. Nagrzane ściany emitują ciepło do pomieszczenia w sposób bardzo łagodny i niepowodujący unoszenia się kurzu. Natomiast do ograniczeń można zaliczyć chociażby wysokie koszty wykonania instalacji, czy brak mozliwości zastawiania ścian wysokimi meblami. Odrębną kwestią jest to, że ściany muszą mieć bardzo dobrą izolację termiczną.

Płaszczyznowe ogrzewanie ścienne (jak i ogrzewanie podłogowe) może być instalacją wodną lub elektryczną.
Płaszczyznowe ogrzewanie ścienne (jak i ogrzewanie podłogowe) może być instalacją wodną lub elektryczną. 3thermo

Wodne płaszczyznowe ogrzewanie ścienne

Instalacja wodnego ogrzewania ściennego składa się z kolektorów połączonych ze sobą rurami. Do jej wykonania można stosować rury wielowarstwowe, z tworzywa sztucznego lub z miedzi. Ostatnich z wymienionych nie używa się jednak zbyt często ze względu na ich dość wysoką cenę. Rury umiejscawia się w wewnętrznej warstwie ściany na stałe, układając je pionowo, poziomo lub faliście. Temperatura wody w rurach powinna wynosić mniej niż 50 stopni Celsjusza, ponieważ emitowane ciepło mogłoby źle wpływać na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu. Dlatego najczęściej temperatura wody waha się na poziomie 30-45 stopni Celsjusza.

Ścienne ogrzewanie wodne ma tę przewagę nad elektrycznym, że jest tańsze w eksploatacji oraz, że system grzewczy można przerobić na system chłodzący. Kiedy w lecie w rurkach znajdzie się zimna woda – ściany będą emitowały przyjemny chłód, przez co obniży się temperatura w pomieszczeniu.

Po ułożeniu wodnej instalacji grzewczej ścianę pokrywa się od wewnątrz tynkiem lub okłada płytami gipsowo-kartonowymi i następnie wykańcza zgodnie z preferencjami. Należy uwzględniać, że rury wodne mają spory przekrój, co nie pozostaje bez znaczenia dla ostatecznej grubości przegród i tym samym powierzchni pomieszczenia. Ciekawą propozycję rynkową stanowią dedykowane właśnie ogrzewaniu płaszczyznowemu prefabrykaty z płyt g-k. Jest to rozwiązanie w postaci dwóch płyt, pomiędzy które fabrycznie wbudowany jest system grzewczy.

Elektryczne płaszczyznowe ogrzewanie ścienne

Choć system ten jest droższy w eksploatacji niż ogrzewanie wodne, to jednak stosuje się go częściej. Dyktowane jest to przede wszystkim niewielkim przekrojem kabli elektrycznych i tym samym brakiem konieczności nadmiernego pogrubiania ścian. Inną sprawą jest szybkość i łatwość układania przewodów oraz dowolność w sposobie sterowania powstałą instalacją grzewczą.

Jednak jej wady nie kończą się na samych kosztach eksploatacyjnych. Należy tu jeszcze wymienić: awaryjność (kabel elektryczny może się przepalić, kiedy odpływ ciepła ze ściany zostanie zablokowany np. dużym meblem) oraz wytwarzanie przez system pola elektromagnetycznego, które może niezbyt korzystnie wpływać na nasze samopoczucie.

Elektryczne płaszczyznowe systemy grzewcze tworzy się z przewodów dwużyłowych zasilanych z jednej strony lub z przewodów jednożyłowych zasilanych z dwóch stron, układając je w pętle o ściśle określonej długości. Po wykonaniu instalacji, ściany pokrywa się najczęściej płytami g-k i wykańcza równie dowolnie, co w przypadku płaszczyznowego ogrzewania wodnego.

Po ułożeniu wodnej instalacji grzewczej ścianę pokrywa się od wewnątrz tynkiem lub okłada płytami gipsowo-kartonowymi i następnie wykańcza zgodnie z
Po ułożeniu wodnej instalacji grzewczej ścianę pokrywa się od wewnątrz tynkiem lub okłada płytami gipsowo-kartonowymi i następnie wykańcza zgodnie z preferencjami. 3thermo

Ścienne ogrzewanie płaszczyznowe – zalety i wady

Trzeba przyznać, że zainteresowanie ogrzewaniem płaszczyznowym rośnie z roku na rok, ale bezwzględny prym wciąż wiedzie tzw. podłogówka. Tymczasem płaszczyzny grzewcze montowane w ścianach mają bardzo podobną zasadę działania i warto przekonywać także do stosowania właśnie tych rozwiązań. Na ich korzyść przemawiają bowiem cechy takie jak: ekologiczność, wysoka estetyka (brak widocznych i często ograniczających aranżację powierzchni grzejników), higieniczność oraz lepszy niż przy ogrzewaniu tradycyjnym – mikroklimat w pomieszczeniach (powietrze nie jest zanieczyszczone kurzem i mniej się wysusza).

Ponadto, wbrew obiegowej i niezgodnej z prawdą opinii – ogrzewanie płaszczyznowe może być ekonomiczne. Chodzi tu zwłaszcza o możliwość obniżenia temperatury we wnętrzach o jeden-dwa stopnie bez uszczerbku w odczuwaniu komfortu termicznego. Podczas kiedy przy działaniu tradycyjnych grzejników i ogrzaniu nimi pomieszczeń do temperatury 18-20 stopni Celsjusza będziemy odczuwali chłód, to przy ogrzewaniu płaszczyznowym poczujemy się w pełni komfortowo.

Najpoważniejsze wady ogrzewania płaszczyznowego zostały wymienione już na wstępie. W tym miejscu warto jedynie nieco przybliżyć problematykę związaną z izolacyjnością cieplną budynku. Jeżeli przegrody mają współczynnik przenikania ciepła U przekraczający wartość 0,3W/(m²xK) – ogrzewanie płaszczyznowe nie będzie wydajne. W takiej sytuacji istnieją dwa rozwiązania. Pierwszym jest solidne docieplenie ścian od zewnątrz. Drugim zaś – rezygnacja z wykonywania płaszczyznowej instalacji grzewczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl