Bezramowe zabudowy balkonów i tarasów

Paweł Wiśniewski
Szklana zabudowa bezramowa to nic innego jak konstrukcja oszklająca np. balkon czy taras, z zewnątrz stanowiąca fragment fasady budynku.

Fragment wyjątkowo efektowny - wyglądający na całkowicie wykonany ze szkła, bowiem w systemach tego typu wyeliminowano pionowe słupy aluminiowej konstrukcji nośnej.

Nawet mieszkając w bloku można mieć oranżerię z uprawą egzotycznych kwiatów lub przeszklone pomieszczenie, gdzie napijemy się kawy patrząc w niebo, nie przejmując padającym deszczem. Wystarczy zabudować balkon - można to zrobić samodzielnie, korzystając z gotowych systemów dostępnych na rynku.

Energooszczędny balkon w blokuOszklony balkon czy taras pozwalają cieszyć się swobodą przebywania na zewnątrz budynku bez względu na warunki atmosferyczne. Letnia burza obserwowana w warunkach całkowitej izolacji od deszczu jest niezapomnianym przeżyciem. Z bardziej praktycznych zastosowań - szklane zabudowy chronią przed hałasem ulicznym, zanieczyszczeniem powietrza i podwyższają wartość mieszkania. Ich największą zaletą jest jednak to, że zamontowane od strony południowej, zachodniej czy wschodniej, mogą znacznie poprawić warunki termiczne w mieszkaniu. Podobne zjawisko wykorzystywane jest podczas wznoszenia domów energooszczędnych, gdzie przeszklenia montuje się od południa, by stanowiły rodzaj kolektorów słonecznych. Przeszklony balkon powoduje, że ściana mieszkania silnie nagrzewa się i oddaje ciepło dalej, ogrzewając pomieszczenia. Brak pionowych ram w zabudowach bezramowych nie tylko poprawia walory estetyczne i nie zakłóca widoku, lecz przede wszystkim sprawia, że promienie słoneczne mają nieograniczony dostęp do ścian.

Szklane zabudowy można stosować w każdym typie budownictwa. Tak wykonana część fasady zazwyczaj poprawia wygląd budynku wnosząc odrobinę nowoczesności. W systemach bezramowych, jak sama nazwa wskazuje, nie ma pionowych ram, czyli wyeliminowano jedyny element, jaki mógłby ewentualnie psuć wygląd domu. Można również spotkać systemy wykonane ze szkła, w którym światło jest rozpraszane idealnie równomiernie - wówczas, patrząc z pewnej odległości, trudno dostrzec jakiekolwiek zmiany w wyglądzie budynku.

Zapora dla złodziejaWybierając system szklanej zabudowy balkonu czy tarasu, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, czy przeszklenia są otwierane wyłącznie od wewnątrz. Szklana zabudowa jest bowiem doskonałym zabezpieczeniem antywłamaniowym - trudno wspinać się, gdy brakuje pionowych ram i rygli do przytrzymania. Kiedy dodatkowo nie ma możliwości otwarcia przeszklenia z zewnątrz, jedyną metodą sforsowania takiej przeszkody jest wybicie szyby. To jednak również nie jest łatwe, jeśli wybierzemy system wykonany z bezpiecznego, hartowanego szkła o grubości 8 lub 10 mm. Dobry system szklanej zabudowy musi także mieć profile z aluminium anodowanego, ewentualnie lakierowanego, a elementy ślizgowe oraz rolki powinny być wykonane z tworzyw sztucznych o podwyższonej odporności na ścieranie. Konstrukcja jest narażona na bezpośredni wpływ czynników atmosferycznych, warto więc upewnić się, że wszystkie części mocujące zostały wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej.

Równie istotne jest, by system spełniał normy bezpieczeństwa i można go było łatwo zamontować. Poszczególne elementy montażowe powinny być zatem wykonane precyzyjnie - warto to sprawdzić w sklepie przed zakupem, by nie tracić niepotrzebnie czasu i nerwów z powodu krzywo dociętych kształtek, czy źle dobranych długości śrub. System powinien ponadto pozwalać na łatwe mycie szyb bez konieczności wychylania się na zewnątrz. To oznacza, że całość lub większa część przeszklenia musi łatwo się otwierać. W praktyce najlepiej sprawdzają się zabudowy z taflami szkła montowanymi w mechanizmie przesuwno-składanym - szyby, przesuwane dzięki odpowiednio zaprojektowanemu zestawowi rolek, po zsunięciu tworzą rodzaj szklanego pakietu na jednej z bocznych ścian budynku. Tafle szkła są montowane w prowadnicach pomiędzy poręczą balustrady balkonu a sufitem. Jeśli chcemy mieć balkon w całości ze szkła, tafle, na identycznych prowadnicach, można zamocować między sufitem a posadzką.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl