Domy szeregowe - wady i zalety

Edyta Siemieniuk
Dom jednorodzinny w bloku - tak najtrafniej można scharakteryzować specyfikę domu szeregowego. Segment zapewnia komfort mieszkania zbliżony do domu wolno stojącego, jednak nie pozwala na pełną swobodę - sąsiad wciąż jest za ścianą.

Jedni uważają je za rozwiązanie optymalne, inni nie wyobrażają sobie życia w segmencie. Spór o budownictwo szeregowe przypomina dyskusje "o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy". Zdań jest tyle, ilu ludzi, a decyzję i tak każdy musi podjąć samodzielnie, najlepiej po poznaniu zalet i wad domów szeregowych.

Domy szeregowe
Lipińscy Domy

Budowa i eksploatacja

Domy szeregowe mają jedną niewątpliwą zaletę - niższe koszty inwestycji przypadające na jeden segment niż w przypadku budowy domu wolno stojącego. Mniejsze są koszty zakupu działki (dom szeregowy można postawić na parceli o mniejszej powierzchni niż dom wolno stojący) i budowy wspólnych ścian. Koszty uzbrojenia terenu oraz doprowadzenia mediów są zbliżone do ponoszonych podczas budowy domu jednorodzinnego, jednak w przypadku "szeregowca" rozkładają się na kilku lub kilkunastu inwestorów. Tańsza jest również eksploatacja i konserwacja nieruchomości wspólnej - koszty wywożenia śmieci, sprzątania, konserwacji przyłączy mediów ponosi kilkanaście rodzin zamiast jednej.

Domy szeregowe
Lipińscy Domy
Domy szeregowe
Lipińscy Domy

Wadą jest mały wpływ właścicieli na jakość wykonania budynków wznoszonych przez deweloperów lub częste kłopoty z kontynuowaniem, czy nawet dokończeniem budowy w przypadku budowania w ramach spółdzielni inwestorów. Kłopoty z finansowaniem wstrzymały już niejedną inwestycję - wystarczy, że jeden z przyszłych właścicieli ma np. problem z otrzymaniem kredytu, by budowa znacznie zwolniła lub całkowicie stanęła. Podobnie, jak w przypadku wszystkich budynków wielorodzinnych, pojawiają się również kłopoty z zasiedleniem. Lokatorzy w różnym tempie wykańczają i zamieszkują swoje szeregi, zatem pierwsi mieszkańcy nawet przez kilka lat mogą spodziewać się trwania robót wykończeniowych w sąsiedztwie i związanych z tym uciążliwości: hałasu i kurzu.

Domy szeregowe
Lipińscy Domy
Domy szeregowe
Lipińscy Domy

Komfort mieszkania

Dom szeregowy nie jest mieszkaniem w bloku i to jego największa zaleta. Stwarza komfort mieszkania zbliżony do budynku wolno stojącego. Domy szeregowe, ze względu na swoją piętrową konstrukcję, wymuszają niejako podział na część rodzinną i prywatną, dającą możliwość odosobnienia w razie potrzeby. W praktyce salon zazwyczaj mieści się na parterze, zaś sypialnie, w których można skryć się przed pozostałymi domownikami na piętrze. Nie bez znaczenia jest także dodatkowe "pomieszczenie" charakterystyczne dla domu szeregowego - ogródek.

Znajdź projekt domu szeregowego na www.e-projekty.pl

"Ogródek jest uzupełnieniem segmentu i sprawia, że czujemy się tak, jakbyśmy mieszkali w wolno stojącym domu za miastem, choć mieszkamy na dużym osiedlu - mówi Jacek Nojewski, właściciel segmentu w gdańskiej dzielnicy Osowa. - Nawet na najprzestronniejszym i najpiękniej urządzonym balkonie dzieci zimą nie ulepią bałwana, a latem nie popływają w ogrodowym basenie."

Zabudowa szeregowa zazwyczaj bywa zlokalizowana w miastach, a co za tym idzie łatwiejszy jest dostęp do rozbudowanej sieci komunikacyjnej i miejskiej infrastruktury - sklepów, szkół, przedszkoli itp. Domy szeregowe często są elementem koncepcji architektonicznej dzielnic podmiejskich i osiedli o niskiej zabudowie, tym samym jakość dróg, chodników, oświetlenia ulic jest znacznie wyższa od osiedli domów jednorodzinnych lokalizowanych zazwyczaj poza miastami. Właściciele segmentów w miastach podkreślają też łatwy dostęp do infrastruktury służącej rekreacji, której trudno szukać na wsiach - basenów, ośrodków sportowych itp. Ścieżki pieszo-rowerowe na wsiach to wciąż rzadkość, w miastach stają się standardem.

Domy szeregowe
Lipińscy Domy

To, co dla jednych jest zaletą, dla innych oznacza wadę dyskwalifikującą zabudowę szeregową. Dom szeregowy to w istocie kilka identycznych klocków ułożonych obok siebie - nie można zmienić zewnętrznego wyglądu budynku, zmieniać wielkości segmentu, układu wnętrza, czy rozplanowania funkcji pomieszczeń. Siłą rzeczy wąski segment jest piętrowy, a to wymusza podział przestrzeni na dzienną na parterze i prywatną na piętrze oraz codzienne, wielokrotne pokonywanie schodów. Konstrukcja domów szeregowych sprawia także, że we wszystkich segmentach (poza szczytowymi) dwie ściany wewnętrzne - dzielone z sąsiadami - są pozbawione okien, a to powoduje konieczność pewnych kompromisów w doświetlaniu pomieszczeń. Część z nich musi być ciemna - zazwyczaj architekci projektują segmenty tak, by były to korytarze i łazienka.

W szeregu na co dzień

Domy szeregowe, jak przekonują właściciele, dają wiele satysfakcji z posiadania segmentu i można czuć się w nich naprawdę komfortowo pod warunkiem, że nie unika się pewnych kompromisów i rozumie, iż obowiązuje zasada "coś za coś". Z jednej strony nie można zmienić wyglądu zewnętrznej elewacji i dostosować jej do własnych upodobań, z drugiej nie ma ryzyka, że będzie mieszkało się w otoczeniu niespójnym pod względem estetyki, bo sąsiedzi w dowolny sposób wybierają kształty budynków, elewacje i pokrycia dachowe. Inne przeciw - cały czas ma się sąsiadów za ścianą. Może ich nie widać, jednak słychać, jeśli nie w mieszkaniu, to przynajmniej w ogrodzie. Podobnie jak my, czasami imprezują, robią grilla w ogrodzie i ogólnie bywają męczący. W zamian - mieszkanie w małej wspólnocie zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Wszyscy wszystkich znają i są skłonni do wzajemnej pomocy. Można bez większych obaw pojechać na wakacje - sąsiedzi przypilnują domu.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl