Zasady murowania elewacji z klinkieru – krok po kroku

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Elewacja z klinkieru jest wyjątkowo trwała i estetyczna, jednak jej wykonanie wymaga dużej staranności.
Elewacja z klinkieru jest wyjątkowo trwała i estetyczna, jednak jej wykonanie wymaga dużej staranności. Röben
Wykonanie elewacji klinkierowej wymaga staranności, czasu oraz wiedzy murarskiej. Jednak to wysiłek warty podjęcia. Piszemy, jak krok po kroku, powinny przebiegać prace.

Elewacja klinkierowa jest wyjątkowo trwała i estetyczna. Pod warunkiem jednak, że jest prawidłowo wykonana. Nie jest to może bardzo skomplikowane, ale klinkier to materiał, który wymaga uwagi i staranności, i to już na etapie przygotowań do pracy. W zamian odwdzięcza się naturalnym i eleganckim wyglądem oraz trwałością.

Przed murowaniem elewacji – zadbaj o klinkier

O tym, jak będzie wyglądała elewacja z klinkieru przesądza już potraktowanie klinkieru przed budową. Przede wszystkim trzeba zadbać o to, żeby do klinkieru nie dostawała się woda i wilgoć. Jeśli klinkier zamoknie, na jego powierzchni będą się pojawiać białe wykwity, będą też problemy z wiązaniem zaprawy.

Dlatego klinkier powinien być składowany tak, żeby woda nie dostawała się do niego od spodu, a od góry i z boków – powinien być nakryty folią. Ważne też jest, żeby palety rozładowywać ostrożnie, tak żeby nie uszkodzić materiału.
Również prace murarskie najlepiej jest przeprowadzać w suche i ciepłe dni.

Murowanie elewacji z klinkieru – początek prac

Ściana trójwarstwowa jest najbardziej energooszczędna, a elewacja z klinkieru zapewni jej estetyczne i trwałe wykończenie.
Ściana trójwarstwowa jest najbardziej energooszczędna, a elewacja z klinkieru zapewni jej estetyczne i trwałe wykończenie. Röben

– Murowanie ścian elewacyjnych rozpoczyna się od narożników. Naroża należy ułożyć schodkowo na wysokość około 5 warstw, dokładnie poziomując cegły – mówi Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Röben Polska – Po wykonaniu dwóch narożników w tej samej płaszczyźnie, można przystąpić do murowania przestrzeni między nimi. Najpierw trzeba właściwie umieścić pas uszczelniający.

Kolejnym krokiem jest murowanie na folii pierwszej warstwy cegieł. Ważne jest, żeby co drugą-trzecią fugę pionową między mini zostawić otwartą (pustą). Dzięki temu będzie możliwa wentylacja szczeliny powietrznej oraz pozostałych warstw ściany trójwarstwowej.

Izolacja cokołu w elewacji klinkierowej

Wykonując elewację z klinkieru należy zadbać o izolację cokołu. Polecana jest tzw. izolacja typu Z. Polega ona na tym, że papę bitumiczną lub folię z tworzywa sztucznego (o min. grubości 1,2 mm) układa się w formie litery Z. Górna część papy lub folii leży w ścianie konstrukcyjnej, a dolna – w murze z cegły klinkierowej.

– Folia powinna być poprowadzona po zewnętrznej stronie ściany konstrukcyjnej, na długości co najmniej 150 mm do 300 mm nad gruntem, w górę – wyjaśnia Krzysztof Omilian.

Zaprawa do elewacji klinkierowej

Murując z cegły klinkierowej, trzeba zastosować odpowiednią zaprawę – przeznaczoną specjalnie do klinkieru. Najlepiej, żeby taka zaprawa nie zawierała wapna. Zastosowanie nieodpowiedniej (wapiennej) zaprawy może spowodować powstanie białych wykwitów na elewacji z klinkieru.

Bardzo ważne jest także przygotowanie zaprawy dokładnie według wskazówek producenta – musi one mieć odpowiednią konsystencję. Równie istotne jest przygotowanie odpowiedniej ilości zaprawy i cegieł do wymurowania danego odcinka - dobieranie materiałów podczas prac może prowadzić do powstania różnic w wyglądzie fragmentów muru.

Pamiętajmy, że murując elewację z klinkieru należy mieszać cegły z różnych palet. Wtedy ewentualne różnice odcienia nie będą widoczne.
Pamiętajmy, że murując elewację z klinkieru należy mieszać cegły z różnych palet. Wtedy ewentualne różnice odcienia nie będą widoczne. TePunkt - pixabay.com

Dylatacje w elewacji z klinkieru

W elewacji z klinkieru muszą być wykonane dylatacje – ściany zewnętrzne są poddawane różnym naciskom i zmianom obciążenia, dlatego muszą „pracować”. Umożliwią to szczeliny dylatacyjne o szerokości kilku milimetrów, rozdzielające większe fragmenty muru i wypełniane masą elastyczną.
– Jedna ściana może pracować inaczej niż przegroda z nią sąsiadująca, chociażby ze względu na różny stopień nasłonecznienia. Zaniechanie wykonania dylatacji może doprowadzić do powstawania rys i pęknięć – ostrzega Krzysztof Omilian.

Trudne miejsca w elewacji klinkierowej

Wykonanie elewacji klinkierowej wymaga szczególnej staranności w miejscach, w których mogą się tworzyć mostki termiczne. Newralgiczne miejsca to nadproża i podokienniki – w okolicy otworów okiennych i drzwiowych nie jest możliwe zachowanie ciągłości izolacji. Dlatego, żeby ograniczyć straty ciepła przez te fragmenty ścian, zalecane jest zastosowanie elementów prefabrykowanych.
– Głębokość podparcia dla gotowego nadproża musi wynosić co najmniej 11,5 cm – podkreśla Krzysztof Omilian.
Pamiętajmy również, że okna w ścianie trójwarstwowej powinny być osadzone w płaszczyźnie ocieplenia.

Pamiętaj o mieszaniu cegieł klinkierowych na elewację

Klinkier to naturalny materiał, którego odcień w pewnym stopniu zależy od składu mineralnego gliny. Chociaż jego produkcja jest dokładnie kontrolowana, to jednak wypalone cegły klinkierowe mogą minimalnie różnić się odcieniem. Dlatego murując elewację z klinkieru, trzeba mieszać cegły z różnych palet. Dzięki temu różnice kolorystyczne „zgubią się”, a elewacja będzie wyglądała jednolicie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl