Bloczki fundamentowe z keramzytobetonu – jeden zamiast dwóch

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Elementy z keramzytobetonu nadają się optymalnie do budowy domów jednorodzinnych, zarówno wolno stojących, jak i szeregowych. Równie dobrze sprawdzą się w konstrukcji pawilonów handlowych i innych budynków o wysokości 2-3 kondygnacji. Znajdują zastosowanie już od podstaw budynku, czyli fundamentów.

Trzy etapy budowy

Prace budowlane możemy umownie podzielić na trzy etapy:

  • „Wychodzenie z ziemi” – to etap obejmujący m.in. prace ziemne, fundamentowanie, budowę ścian fundamentowych, a także ich izolację i wykonanie przyłączy. To etap, którego efekty nie będą widoczne później na powierzchni, bo zostaną zasypane ziemią, ale ich prawidłowe wykonanie jest rzeczywiście „fundamentem” całego budynku.
  •  „Niech się mury pną do góry” – ten etap przebiega bardziej spektakularnie. Pojawiają się ściany, stropy, dach – słowem – prawdziwy dom. Tylko przechadzać się po surowych jeszcze pokojach i planować rozmieszczenie mebli.
  • „Dużo ludzi i mnóstwo wykonanej pracy, a końca ciągle nie widać” – czyli czas na wykończenie. Niby dom już stoi, ale wykończenie jego wnętrza i zewnętrza jest praco- i czasochłonne. Ale długo wyczekiwany efekt nastąpi, a inwestor będzie mógł się wprowadzić do nowego domu.
Bloczki fundamentowe z keramzytobetonu – jeden zamiast dwóch

Prace wykonywane na każdym z tych etapów mają swoją specyfikę, różnią się stopniem trudności i pracochłonności. Każda budowa to wiele ton materiałów, które trzeba zamówić, przetransportować, wyładować, zmagazynować, dostarczyć na miejsce ich bezpośredniego wykorzystania... Pomimo postępu technicznego, wiele materiałów musi fizycznie przejść przez ręce wykonawców.

Murowanie ścian fundamentowych

Ściany fundamentowe najczęściej są budowane z ciężkich betonowych bloczków. Ale nie jest to jedyny dostępny materiał. Od kilkunastu lat można korzystać również ze znacznie lżejszych bloczków keramzytobetonowych. Ich zastosowanie ogranicza jednak w dużym stopniu siła przyzwyczajenia do  „mocnego” budowania z betonu. A jak wyglądają fakty? Porównajmy bloczki fundamentowe z betonu i keramzytobetonu.

Bloczki fundamentowe z keramzytobetonu – jeden zamiast dwóch
Bloczki fundamentowe z keramzytobetonu – jeden zamiast dwóch

Wytrzymałość

Wytrzymałość popularnych bloczków betonowych wynosi 15 MPa, a bloczków z keramzytobetonu – 5, 7,5 oraz 10 MPa. Wytrzymałość bloczków keramzytobetomowych jest zatem niższa. Ale warto sobie uświadomić fakt, że te same bloczki betonowe służą zarówno do budowy ścian fundamentowych kilkupiętrowych bloków mieszkalnych, jak i domków jednorodzinnych – parterowych z poddaszem, a ich wytrzymałość jest optymalna właśnie dla większych obiektów. Przy budowie domów jednorodzinnych wytrzymałość bloczków betonowych daje kilkukrotny zapas bezpieczeństwa. Budując dom jednorodzinny często wznosimy ściany fundamentowe jak pod kilkupiętrowy blok, a następnie budujemy na nich ściany z popularnych bloczków gazobetonowych o wytrzymałości... 2-4 MPa. Tymczasem nie istnieją żadne przesłanki konstrukcyjne, by ściany fundamentowe były pięciokrotnie mocniejsze od ścian parteru.

Bloczki fundamentowe z keramzytobetonu – jeden zamiast dwóch

Bezpiecznie więc można zastosować bloczki keramzytobetonowe, o wytrzymałości mniejszej, ale odpowiedniej dla domu jednorodzinnego. Czasami warto zrezygnować z ostatniej warstwy bloczków, a zamiast niej wykonać dodatkowy wieniec, który równo rozłoży obciążenia na dłuższym odcinku ściany. Jako szalunek można wówczas wykorzystać na przykład keramzytobetonową kształtkę U. Taki element można wykonać bez dodatkowego deskowania (patrz rysunek).

Transport i robocizna

Bloczki betonowe mają najczęściej wymiary 38 x 24 x 14 (12) cm, a bloczki z keramzytu: 38 x 24 x 24 cm – są więc prawie dwukrotnie większe. Waga obu typów bloczków wynosi ok. 22 kg. Jeżeli w budynku jest 90 m² ścian fundamentowych o grubości 24 cm, to potrzeba 1620 bloczków betonowych lub 990 bloczków keramzytowych. W wypadku pierwszego rozwiązania ciężar bloczków wyniesie 35,6 ton, a w drugim – 21,8 ton. Z powodu ograniczeń w transporcie drogowym, do przewozu bloczków betonowych będzie trzeba zamówić dwa transporty, a do przewozu bloczków keramzytobetonowych – tylko jeden.

Bloczki fundamentowe z keramzytobetonu – jeden zamiast dwóch

Transport to jedno, ale parametry bloczków keramzytobetonowych wpływają też na usprawnienie pracy. Wykonawcy będą pracować z materiałem lżejszym w sumie o 14 ton, swoją pracę wykonają więc szybciej i bez dodatkowych zbędnych obciążeń. Ponadto, ponieważ bloczki keramzytobetonowe są większe – będą wymagały mniejszej ilości zaprawy (a zaprawa to nie tylko składniki, za które zapłacimy, ale również praca i czas potrzebny do jej przygotowania, a więc – dodatkowe koszty „roboczogodzin”).

Wybierając materiały budowlane należy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty. W przypadku domu jednorodzinnego, pawilonu handlowego czy innych niewysokich budynków, nośność bloczków fundamentowych z keramzytu po przeliczeniach konstrukcyjnych okazuje się wystarczająca. Murowanie keramzytowych ścian wymaga mniejszego wysiłku fizycznego oraz eliminuje zbyteczne tony z ciężaru budynku. A murując z elementów dwa razy większych, pracę wykonuje się znacznie szybciej.

Więcej informacji o zastosowaniu keramzytu
kontakt z doradcą technicznym:
tel. 505 172 089
e-mail: keramzyt.weber@saint-gobain.com

Domy z keramzytu – dowiedz się więcej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl