Leca® KERAMZYT do izolacji podłogi na gruncie

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Podłoga na gruncie najczęściej składa się z co najmniej sześciu warstw. W tym układzie materiał termoizolacyjny (styropian albo styrodur) jest układany między dwiema warstwami betonu. Jednak to rozwiązanie, choć popularne, ma pewne mankamenty.

Przede wszystkim – obciążenia z posadzki na kolejne warstwy podłoża nie są przekazywane w sposób równomierny. Wynika to z faktu, że w tym układzie warstw nie jest zachowana zasada konstruowania podłoży nośnych. Zgodnie z nią najwyższą warstwę powinien tworzyć materiał o największej wytrzymałości, a poniżej mają się znajdować warstwy o coraz mniejszej wytrzymałości. Umieszczenie termoizolacji między warstwami betonu z tą zasadą jest sprzeczne. Jeśli przy tym grubość podłogi i wytrzymałość górnej warstwy betonu zostaną nieodpowiednio dobrane, może dojść do pękania podłoża i uszkodzenia posadzki.
Dlatego znacznie korzystniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wykonywanie konstrukcji od materiału najmocniejszego do najsłabszego. Pozwala to na zapewnienie stopniowego przekazywania obciążeń.

Leca® KERAMZYT do izolacji podłogi na gruncie

Jedna warstwa zamiast trzech

W przypadku podłogi na gruncie, izolowanej termicznie, zachowanie zasady stopniowego przezywania obciążeń jest trudne, ale opracowano rozwiązanie, które pozwala wyeliminować ten problem. Typową izolację termiczna wystarczy zastąpić „ciepłą” i nośną podbudową z Leca® KERAMZYTU impregnowanego.

Keramzyt zastąpi aż trzy warstwy tradycyjnego rozwiązania, czyli:

  • podsypkę piaskową – keramzyt, jako kruszywo, utworzy równomierną powierzchnię nawet jeśli podłoże gruntowe będzie nierówne,
  • podłoże betonowe – zagęszczony keramzyt jest stabilnym podłożem pod posadzkę
  • izolację termiczną – keramzyt wyróżnia się bardzo korzystnym współczynnikiem przewodzenia ciepła spośród wszystkich kruszyw (λ wynosi 0,10-0,16 W/(m∙K) w zależności od wilgotności).

Przy zastosowaniu Leca® KERAMZYTU impregnowanego układ warstw wygląda więc następująco (od góry):

  • jastrych betonowy,
  • zagęszczony keramzyt.

Nośność keramzytu zagęszczonego jest mniejsza niż betonu i podobna do nośności podłoża gruntowego. Dzięki temu zostaje zachowana zasada stopniowego przekazywania obciążeń.

Leca® KERAMZYT do izolacji podłogi na gruncie

Dwa sposoby na podłogę na gruncie

Wykonując podłogę na gruncie możemy wykorzystać Leca® KERAMZYT impregnowany układany luzem lub Leca® KERAMZYT izolacyjny L układany w workach. Czym różnią się te rozwiązania?

Leca® KERAMZYT impregnowany układany luzem

Ten materiał jest produkowany od kilkunastu lat i przeznaczony specjalnie po podłóg na gruncie (290 kg/m³). Dzięki fabrycznej impregnacji, zjawisko kapilarnego podciągania wilgoci z podłoża gruntowego jest ograniczone maksymalnie do 5 cm. Powyżej tej wysokości wilgotność kruszywa nie zmienia się istotnie, dzięki czemu zachowuje ono odpowiednie parametry izolacyjności cieplnej.

Aby wykonać podłoże należy:

  • wysypać i zagęścić 25-30 centymetrową warstwę keramzytu,
  • wykonać szpryc cementowy,
  • ułożyć dwie warstwy folii lub papy,
  • ułożyć jastrych betonowy lub ogrzewanie podłogowe.

Powyższe rozwiązanie można stosować zarówno w podłogach pod piwnicami, jak i budynkach niepodpiwniczonych.

Keramzyt, ułożony bezpośrednio na podłożu gruntowym, zastępuje podsypkę piaskową i uzupełnia poziom zaniżony na skutek niwelacji terenu pod posadzkę. Jest to istotne, ponieważ niedostatecznie zagęszczone podsypki mogą powodować osiadanie i spękania podłogi. Dodatkowo, keramzyt zapewnia izolację termiczną poziomów kanalizacyjnych oraz innych rur instalacyjnych, ułożonych bezpośrednio na podłożu gruntowym.

Przed ułożeniem tego typu podłogi na gruncie należy wykonać fundamenty pod ścianki działowe o grubości 12 cm (lub więcej). Takie fundamenty o kilka cm szersze od planowanej szerokości ścianki, wylewa się bezpośrednio na naturalnym podłożu gruntowym na wysokość planowanej warstwy keramzytu. Nie ma potrzeby schodzenia z tymi fundamentami do głębokości fundamentów, tak jak robi się to w wypadku ścian zewnętrznych. Dodatkowe fundamenty zmniejszają jednostkowe powierzchnie do zagęszczenia keramzytu.

Zagęszczanie keramzytu polega na kilkukrotnym przejściu z jednoczesnym opuszczaniem ręcznego ubijaka z płytą o wymiarach ok. 50x50 cm. Przy większych powierzchniach, np. magazynów, hal produkcyjnych, obiektów handlowych, można stosować zagęszczarki płytowe typu lekkiego. Aby ułatwić sobie przemieszczanie się po keramzycie, warto pod buty podwiązać deseczki powiększające ich podstawę. Zagęszczony keramzyt pozwala na swobodne chodzenie po nim.

Szpryc cementowy to kolejna warstwa. Jej zadaniem jest związanie górnej warstwy zagęszczonego keramzytu i stworzenie tym samym podłoża pod izolację przeciwwilgociową, na której z kolei układa się jastrych. Zauważmy, że w rezultacie jastrych spoczywa na znacznie mocniejszym podłożu niż popularna termoizolacja wykonana z płyt EPS lub XPS.

Mocniejsze podłoże to niewątpliwa zaleta, a dla inwestora – lepsze możliwości i większa swoboda wykorzystania powierzchni. Jest to szczególnie istotne kiedy planuje się zmianę obciążeń, np. przestawienie ciężkich regałów, czy umiejscowienia ciągów transportowych.

Leca® KERAMZYT izolacyjny L układany w workach

Układanie keramzytu w workach przyspiesza wykonanie prac. Na wyrównanym podłożu układa się worki, a przestrzenie między nimi wypełnia się sypkim keramzytem. Następnie zamknięte worki z kruszywem przecina się (odpowietrza). Keramzytu w workach nie zagęszcza się, nie wykonuje się na nim szprycu, a izolację i jastrych układa się bezpośrednio na nim.

Leca® KERAMZYT do izolacji podłogi na gruncie

Więcej informacji o zastosowaniu keramzytu
kontakt z doradcą technicznym:
tel. 505 172 089
e-mail: keramzyt.weber@saint-gobain.com

Domy z keramzytu – dowiedz się więcej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl