Dom z keramzytu – fundamenty

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Budowa domu przebiega w wielu etapach. Pierwszym jest geodezyjne wytyczenie budynku. Po nim wykonuje się prace ziemne (wykopy), następnie wylewa fundamenty, stawia ściany fundamentowe lub ściany piwnic, zakłada izolację poniżej poziomu terenu, doprowadza przyłącza instalacyjne i zasypuje wykopy.
Dom z keramzytu – fundamenty

Większość tych prac jest trudna, długotrwała i w efekcie – mało widoczna. Wielu wykonawców, opisując ten etap, posługuje się określeniem: „Najważniejsze, aby z budową wyjść z ziemi”. Później przez następne tygodnie budynek rośnie w oczach i rozpoczynają się prace wykończeniowe. I znów końca nie widać.

Czy pierwsze etapy prac zawsze muszą być długotrwałe i uciążliwe?

Aby je szerzej omówić, warto przywołać kilka podstawowych definicji.
Fundamenty – elementy konstrukcyjne przenoszące obciążenia z całego budynku na podłoże gruntowe.
Ściany fundamentowe – ściany konstrukcyjne wykonane bezpośrednio na fundamentach. Mogą oddzielać pomieszczenia piwnic od gruntu lub być obustronnie obsypane gruntem.
Ściany piwnic – rodzaj ścian fundamentowych, które oddzielają pomieszczenia piwnic od gruntu, ale też ściany wygradzające poszczególne pomieszczenia piwniczne.

Dom z keramzytu – fundamenty

Fundamenty

W Polsce, ze względu na dość zróżnicowane podłoża gruntowe, większość fundamentów wykonuje się jako konstrukcje żelbetowe (betonowe, zbrojone prętami). Takie fundamenty osiadają wraz z budynkiem w sposób ciągły. Dawniej wykonywano fundamenty murowane z cegły lub kamienia, ale to rozwiązanie niestety przestało się sprawdzać. Obecnie prowadzi się bowiem różne roboty ziemne związane z układaniem wielu instalacji, przez co naruszane są naturalne warunki gruntowo-wodne, powstają duże drgania od nasilonego ruchu drogowego i kolejowego, a ściany przenoszą znacznie większe obciążenia. Inaczej jest w krajach, w których przeważają podłoża skaliste. Tam pod część domów nadal układa się fundamenty z bloczków. Tak się dzieje między innymi w Szwecji, Norwegii i Finlandii.

Dom z keramzytu – fundamenty

Ściany fundamentowe i ściany piwnic

Ściany fundamentowe i ściany piwnic najczęściej wykonuje się z betonowych bloczków lub wylewa w szalunkach (deskowaniach). Takie ściany przenoszą duże obciążenia, ale są ciężkie i mają bardzo słabą izolacyjność termiczną. Obecnie ściany piwnic stawia się najczęściej z bloczków betonowych. Na różnych budowach można zaobserwować, że takie same bloczki stosuje się w wypadku wielopiętrowych budynków mieszkalnych, przy budowie podziemnych garaży w centrach handlowych oraz domów jednokondygnacyjnych. W tych wszystkich konstrukcjach 1 m² ściany o grubości 38 cm waży ok. 840 kg. Czy zawsze celowe jest stosowanie jednolitych elementów do budowy budynków o różnym charakterze?

Coraz częściej alternatywą dla bloczków betonowych są bloczki z keramzytobetonu. Ich produkcję rozpoczęto w Europie wkrótce po uruchomieniu pierwszych fabryk keramzytu, czyli już w latach 50. XX wieku.

Co wyróżnia bloczki z keramzytobetonu?

1. Podstawowym kruszywem do ich produkcji jest Leca® KERAMZYT – kruszywo ceramiczne kilkakrotnie lżejsze od piasku czy żwiru. Keramzyt jest produkowany ze specjalnej gliny wypalanej w temperaturze ok. 1150°C. W procesie wypalania glina pęcznieje i tworzy się porowata struktura wewnątrz granulki, z twardą ceramiczną skorupką na zewnątrz.

2. Mniejsza waga keramzytu to mniejszy ciężar wykonanych z niego bloczków, a w konsekwencji mniejszy ciężar murów budynku. Warto tu podkreślić, że 1 m² muru o szerokości 38 cm z bloczków keramzytobetonowych wymurowanych na zaprawie cementowej ma ciężar zaledwie ok. 420 kg. W przypadku bloczków z betonu ciężar ten wynosi ok. 840 kg, czyli jest dwukrotnie większy.

3. Mniejszy ciężar murów pozwala na zmniejszenie ilości zbrojenia w ławach fundamentowych.

4. O połowę mniejszy ciężar materiałów do budowy murów to również łatwiejsza praca ekipy murarskiej. Pomocnicy muszą przewieźć o połowę mniej ciężarów na stanowisko pracy, a murarze w czasie jednego dnia pracy podnoszą i układają na murze materiały lżejsze o kilka ton.

5. Na średniej wielkości dom jednorodzinny bez podpiwniczenia wszystkie keramzytobetonowe bloczki można dostarczyć jednym transportem. Ich łączny ciężar nie przekracza bowiem 20 t. W przypadku ścian fundamentowych z bloczków betonowych konieczny jest transport dwoma zestawami transportowymi.

6. Bloczki keramzytobetonowe mają większe wymiary niż betonowe, co pozwala oszczędzić zużycie zaprawy murarskiej na 1 m² muru oraz skraca czas pracy.

7. Największą zaletą stosowania lżejszych bloczków keramzytobetonowych jest bardzo korzystna izolacyjność cieplna. Stosując takie bloczki do wykonania ściany grubości 38 cm, można zaoszczędzić na jej izolacji termicznej. Aby z bloczków betonowych wykonać ściany fundamentowe o takiej samej izolacyjności termicznej jak ściana z bloczków keramzytobetonowych, należy obłożyć je izolacją o grubości 2–3 cm. To niewiele, ale jeśli dom jednorodzinny ma zaledwie 50 m² ścian fundamentowych, to dodatkowa izolacja takiej powierzchni kosztuje ok. 500 zł.

Bloczki keramzytobetonowe do budowy ścian piwnicznych i fundamentowych o wytrzymałości 5–10 MPa można bez obaw stosować w zabudowie jednorodzinnej. W porównaniu z bloczkami betonowymi oszczędza się koszty transportu, stali zbrojeniowej, robocizny, ilości zaprawy murarskiej oraz izolacji termicznej. Te bloczki są produkowane w całej Polsce.

Dom z keramzytu – fundamenty

Więcej informacji o zastosowaniu keramzytu
kontakt z doradcą technicznym:
tel. 505 172 089
e-mail: keramzyt.weber@saint-gobain.com

Domy z keramzytu – dowiedz się więcej

Dom z keramzytu – fundamenty
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl