Budowa domu - jakie prace można wykonać zimą

Wojciech Lechowski
Zima nie musi oznaczać zupełnego wstrzymania budowy. Warto tak zaplanować harmonogram budowy, by zimą móc wykonywać prace wewnątrz budynku.
Zima nie musi oznaczać zupełnego wstrzymania budowy. Warto tak zaplanować harmonogram budowy, by zimą móc wykonywać prace wewnątrz budynku. Braas
Kiedy zbliża się pora zimowa budowy przestają pracować pełną parą. Jednak fakt, że prace nie posuwają się tak, jak w lecie nie oznacza, że na budowach nie dzieje się kompletnie nic. W czasie zimy można prowadzić roboty w środku budynku oraz, kiedy temperatura jest dodatnia i posiadamy odpowiednie materiały – także na zewnątrz.

Aktualny rynek materiałów budowlanych jest tak szeroki, że można na nim znaleźć również tzw. budowlankę zimową. Są to mieszanki wzbogacone odpowiednimi preparatami chemicznymi, które umożliwiają stosowanie materiałów w niższych temperaturach. Decydując się na użycie takich materiałów trzeba jednak ściśle przestrzegać zaleceń producenckich i stosować je zgodnie z nimi.

Rozsądny harmonogram prac budowlanych

Rozpoczęcie każdej budowy powinno być poprzedzone sporządzeniem harmonogramu robót. Przedstawienie harmonogramu przebiegu budowy, jest wymagane przez banki, które udzielają kredytów budowlanych, ale zarys planowanych prac warto posiadać też w sytuacjach, kiedy inwestycję prowadzimy z własnych środków finansowych. Dobry harmonogram to taki, który uwzględnia realnie możliwości wykonawców, ale także jest dostosowany do zmiennych sezonowo warunków atmosferycznych.

Budowa domu w okresie od wiosny do jesieni jest raczej mało realna. Dlatego też każdy harmonogram powinien uwzględniać trudne warunki zimowe. Największym wrogiem dla postępowania prac w zimie są ujemne temperatury oraz uciążliwe opady atmosferyczne. Dzięki nowoczesnym technologiom, w jakich w ostatnim czasie wytwarza się materiały budowlane – możliwe jest wykonywanie niektórych prac także i w zimie. Wszystkie czynności muszą jednak przebiegać ściśle według zaleceń producentów. Z tych też powodów budowę lepiej jest prowadzić w taki sposób, aby na zimę pozostało jak najmniej prac zewnętrznych.

Trzeba pamiętać, że tynkowanie, wylewanie posadzek itp. prace mokre powinno się prowadzić w temperaturze powyżej +5 stopni Celsjusza. W pogodne dni zimy, tzn. kiedy nie pada można kontynuować murowanie, ale tylko pod warunkiem stosowania specjalnych zimowych zapraw murarskich. Zaprawy te wiążą w temperaturze nawet – 10stopni Celsjusza. Wymagają one użycia znacznie mniejszej ilości wody, przez co łatwiej jest utrzymać je w odpowiedniej temperaturze.

Zimowe materiały budowlane to jednak nie wszystko. Inwestor decydujący się na prowadzenie prac budowlanych na zewnątrz podczas ujemnych temperatur – powinien także zapewnić odpowiednie warunki dla ekipy robotników, która te prace będzie wykonywać. Pracownicy powinni mieć zapewnione pomieszczenie, w którym będą mogli się ogrzać, wysuszyć odzież roboczą oraz zjeść posiłek. Działania te z całą pewnością przedłożą się na jakość i wydajność ich pracy.

Zima, a ocieplenie i tynkowanie elewacji

Prace związane z ocieplaniem budynku i wykończeniem jego elewacji można prowadzić w zimie, ale jedynie przy zastosowaniu zimowej chemii budowlanej i wykonując je etapami. Zaprawa do mocowania płyt styropianowych i wykonania warstwy zbrojącej w wersji zimowej umożliwia prace elewacyjne kiedy w czasie ich prowadzenia temperatura wynosi 0 stopni Celsjusza. Trzeba jednak przewidywać, że po upływie ośmiu godzin od zakończenia robót na dworze nie powinno być mniej niż -5 stopni Celsjusza.

Należy też zdawać sobie sprawę, że wiązanie kleju w temperaturze bliskiej zera jest bardzo powolne, co może utrudniać lub nawet całkowicie uniemożliwiać dalszy postęp pracy. Ponadto, trzeba wiedzieć, że pozostawienie na kilka miesięcy niczym nieosłoniętego styropianu na ścianie spowoduje zżółknięcie i skruszenie jego warstwy zewnętrznej. Zatem przed nałożeniem tynku trzeba będzie przeszlifować styropian papierem ściernym. Jeśli do ocieplenia zdecydowano się użyć wełny mineralnej – pozostawienie jej na zimę bez tynku jest całkowicie niemożliwe. Wełna, która nasiąknie wodą i wilgocią traci właściwości izolacyjne, czyli przestaje spełniać swoje funkcje.

Zimowe prace wewnątrz budynku

Jeśli przed zimą udało nam się doprowadzić budowę do stanu surowego zamkniętego – możemy być w pełni zadowoleni, ponieważ ujemne temperatury na zewnątrz nie przeszkadzają w prowadzeniu prac wewnętrznych w ogrzewanym budynku. Warunkiem jest jednak zapewnienie tego ogrzewania, chociażby w sposób prowizoryczny. Pamiętajmy, że prowizorka ta nie może w żadnym razie polegać na rozpalaniu w niewykończonym domu otwartego ognia. Do tego celu służą specjalne nagrzewnice lub piecyki węglowe z możliwością odprowadzenia spalin na zewnątrz.

Nie wolno też zapominać o sprawnie funkcjonującej wentylacji, która będzie odprowadzała wilgoć poza budynek. Przy zapewnieniu tych warunków we wnętrzu domu można murować ściany działowe, kłaść tynki, gładzie gipsowe oraz układać glazurę i terakotę. Tym bardziej nie ma przeciwwskazań do wykonywania prac instalatorskich, czy montażowych. Można z powodzeniem rozprowadzać kable elektryczne, montować sanitariaty, wykonywać sufity podwieszane, czy układać podłogi.

Zimą można wykonywać prace wewnątrz budynku, np. rozprowadzenie instalacji.
Zimą można wykonywać prace wewnątrz budynku, np. rozprowadzenie instalacji. Byrev - pixabay.com

Zimowe materiały budowlane

Wszelkiego rodzaju zaprawy, których zamierzamy używać zimą powinny mieć zwiększoną zawartość cementu. Zaprawy te poprzez mniejszą zawartość w nich wody zachowują odpowiedni czas wiązania. Do użytku w czasie zimy nie nadają się całkowicie zaprawy wapienne, a cementowo – wapienne można stosować jedynie po dodaniu do nich środków przyspieszających wiązanie i twardnienie i tylko w pomieszczeniach, w których temperatura nie spada poniżej -10º C.

Preparaty przyspieszające wiązanie i twardnienie zapraw rozszerzają w sposób znaczny możliwości prowadzenia prac w czasie zimy. Jednak pomimo ich dostępności zawsze należy przestrzegać zaleceń, jakie producenci umieszczają na etykietach swych wyrobów. Bez względu na porę roku - nie można też zapominać, że każdy materiał ma określony termin ważności. Używanie materiałów budowlanych przeterminowanych może w przyszłości skutkować poważnymi problemami z prawidłowym funkcjonowaniem budynku.

Sprawdź: Kiedy może Ci się przydać dokumentacja fotograficzna budowy

Zabezpieczenie budynku i placu budowy przed zimą

W przypadku, kiedy nie jesteśmy szczęściarzami, którzy przed zimą dokonują odbioru domu w stanie surowym zamkniętym – trzeba zabezpieczyć na czas trwania tej uciążliwej pory roku zarówno samą budowę, jak i materiały budowlane, których planuje się użyć w przyszłości. Do składowania materiałów powinno znaleźć się miejsce, w którym nie będą one narażone na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych.

Niektóre materiały wymagają ochrony zarówno przed ujemnymi temperaturami, jak i przed wilgocią. Aby je przechowywać – należy zatem dysponować zamkniętym i ogrzewanym pomieszczeniem. W niektórych sytuacjach może do powyższego służyć wnętrze budowanego domu, ale nie zawsze tak jest. Dlatego nieraz lepiej jest nie robić większych zakupów, a kupować potrzebny materiał partiami. Z całą pewnością przed nadejściem zimy należy zabezpieczyć poziome powierzchnie ścian, występujące przy otworach okiennych lub górnej krawędzi muru. Jeśli przed zimą zdążono wykonać jedynie same fundamenty – trzeba je także zabezpieczyć.

Ochronić przed przemarzaniem warto także grunt w okolicy fundamentów. Należy też zadbać o to, aby woda z topniejącego po zimie śniegu mogła swobodnie odpłynąć od rozpoczętej budowy. Jeśli teren wokół domu nie zostanie odpowiednio ukształtowany i woda nie znajdzie ujścia – może dojść  do zawilgocenia ścian fundamentowych i ścian piwnic zanim jeszcze wprowadzimy się do nowego domu.

Osoby, które wykonały w budynku instalację wodną, a nie ogrzewają w zimie budynku – nie mogą zapominać o konieczności zabezpieczenia ujęcia wody. Wodę należy całkowicie usunąć z instalacji i zamknąć jej dopływ. W powyższy sposób unikniemy uszkodzenia rur instalacyjnych i zapobiegniemy kłopotliwym awariom.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl