Działka uzbrojona, co to znaczy?

Wojciech Lechowski
Działka uzbrojona powinna mieć doprowadzone media (przynajmniej wodę i prąd) oraz dostęp do drogi publicznej.
Działka uzbrojona powinna mieć doprowadzone media (przynajmniej wodę i prąd) oraz dostęp do drogi publicznej. Katarzyna Laszczak
Działka uzbrojona to działka z doprowadzonymi mediami. Ponieważ jednak nie ma prawnie ustalonej definicji działki uzbrojonej, w stosowanym nazewnictwie panuje spory bałagan, a każdy rozumie uzbrojenie terenu na swój własny sposób, zazwyczaj w zależności od tego, czy chce działkę kupić, czy sprzedać.

Działka w pełni uzbrojona to działka, na której są fizycznie wykonane przyłącza prądu, wody, kanalizacji i gazu oraz jest do niej możliwość dojazdu z drogi publicznej. Takie działki są jednak drogie i rzadko oferowane do sprzedaży. Jest to bowiem parcela gotowa do budowy domu - wystarczy wykonać cesję umów z zakładem energetycznym, wodno-kanalizacyjnym
i gazownią na nowego właściciela terenu, wybrać projekt, uzyskać pozwolenie na budowę i można wbijać pierwszą łopatę.

Działka z możliwością uzbrojenia

Na rynku nieruchomości jako działki uzbrojone są zazwyczaj oferowane parcele, na których nie ma fizycznie wykonanych przyłączy, a jedynie istnieje możliwość doprowadzenia mediów. Takiej działki nie powinno się nazywać uzbrojoną - jest to teren z możliwością uzbrojenia. Dla inwestora oznacza to kilkumiesięczne załatwianie uzgodnień i pozwoleń z zakładami wodociągowymi i energetycznymi, opracowywanie projektów przyłączy oraz ich fizyczną budowę, a co za tym idzie wydanie kilkunastu tysięcy zł i to "w wersji optymistycznej", gdy media są dostępne na ulicy obok działki. Jeśli trzeba wybudować kilkadziesiąt, czy kilkaset metrów wodociągu lub linii energetycznej, by doprowadzić media do działki, koszty będą wielokrotnie wyższe.

Działka z uzbrojeniem w wersji mini

Za działkę uzbrojoną w wersji minimalnej można uznać parcelę z doprowadzonymi łączami wody i prądu oraz z dostępem do drogi publicznej. Dostęp do drogi publicznej może być bezpośredni lub przez drogę wewnętrzną, ewentualnie przez ustanowienie tzw. służebności drogowej. Drogi wewnętrzne to te, które nie są zaliczane do dróg publicznych (np. wewnątrzosiedlowe ulice, czy drogi rolnicze stanowiące dojazdy do pól). Status dróg można sprawdzić w lokalnym urzędzie miasta lub gminy. Odrębnym zagadnieniem jest zapewnienie połączenia działki z drogą publiczną przez notarialne ustanowienie tzw. służebności drogowej, czyli wytyczenie pasa dojazdowego o szerokości minimum 5,5 m przez teren sąsiada. Ryzyko związane z takim zapewnieniem dojazdu do domu każdy inwestor musi rozważyć samodzielnie. Przed zakupem takiej działki warto zadać sobie pytanie, czy w razie konfliktu sąsiad nie odetnie dojazdu?

Decydując się na działkę uzbrojoną tylko w przyłącza prądu i wody warto sprawdzić, jakie będą w przyszłości warunki podłączenia domu do sieci gazowej i kanalizacji. W lokalnej gazowni i zakładzie wodociągowo-kanalizacyjnym można również zorientować się, jakie będą przypuszczalne koszty doprowadzenia przyłączy. W przypadku działek znacznie oddalonych od kolektorów gazowych i kanalizacyjnych  mogą to być zawrotne sumy. Jeśli nie ma możliwości podłączenia do kanalizacji, obok domu trzeba będzie wybudować szambo lub indywidualną oczyszczalnię ścieków. Gdy brakuje sieci gazowej, trzeba wygospodarować miejsce na zbiornik gazu płynnego lub zrezygnować z używania w budynku urządzeń gazowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl