Fundament pod ogrodzenie murowane

Agnieszka Jaros
Kiedy zostaje wybudowany dom – inwestorzy zaczynają zastanawiać się nad ogrodzeniem posesji. Lekkie ogrodzenia z drewna lub zwykłej siatki nie są rozwiązaniem satysfakcjonującym każdego. Prawdziwym zwieńczeniem dzieła jest solidne ogrodzenie murowane. Takie jednak, aby mogło funkcjonować prawidłowo – wymaga właściwego posadowienia.

Ogrodzenie murowane jest ciężkie i wciąż poddawane sile parcie wiatru. Niezależnie od faktu, czy planuje się wykonać ogrodzenie murowane w całości, czy dzielone przęsłami – najpierw należy zrobić odpowiedni fundament, na którym zostanie ono oparte. W przeciwnym razie mur przewróci się, a praca i materiał zostaną zmarnowane.

Głębokość fundamentu pod murowane ogrodzenie

Ani w przypadku ogrodzeń murowanych pełnych, ani takich, które mają jedynie murowany cokół – nie jest dobrym pomysłem lekceważenie głębokości, na jakiej powinna znajdować się ława fundamentowa. Głębokość ta zawsze powinna być większa, aniżeli poziom przemarzania gruntu. Poziom ten określają cztery strefy, na które podzielono Polskę. Odpowiednio, poziom przemarzania gruntu wynosi:

  •  w I strefie klimatycznej – 0,8 m,
  • w II strefie klimatycznej – 1 m,
  • w III strefie klimatycznej – 1,2 m, 
  • w IV strefie klimatycznej – 1,4 m.

Mapy podziału można odnaleźć w internecie i sprawdzić, która ze stref obejmuje naszą lokalizację. Dostosowanie głębokości fundamentu do poziomu przemarzania gruntu jest szczególnie ważne
w przypadku gruntów wysadzinowych. Na takich gruntach – zamarzająca w nich woda powoduje wzrost ich objętości, który wiąże się zazwyczaj z uniesieniem gruntu. Kiedy grunt zamarznie pod fundamentem – dochodzi do wysadzenia (podniesienia) podwaliny. Taka sytuacja jest jednoznaczna z uszkodzeniem lub zniszczeniem fundamentu, a tym samym całego ogrodzenia. Wysadzania zdarzają się najczęściej na gruntach organicznych, torfach, namułach, glinach, iłach oraz piaskach pylastych. Grunty te zawierają więcej niż 10% drobnych cząstek, tj. mniejszych niż 0,02 mm. Wówczas fundamenty pod ciężkie ogrodzenia należy wykonywać na całej długości ogrodzenia, pamiętając o pozostawianiu szczelin dylatacyjnych, które wypełnia się nienasiąkliwym i trwale elastycznym materiałem uszczelniającym. Szczeliny pozostawia się co około 15 m, w celu zapobiegnięcia pękaniu betonu na skutek nadmiernych naprężeń. Zmniejszenie głębokości fundamentu jest możliwe jedynie w przypadku nieprzepuszczalnych piasków. Przy takim gruncie można zaryzykować wykonanie fundamentu pod ogrodzenie na głębokości 0,6 m.

Kiedy można oszczędniej?

Ogólna zasada jest taka, że oszczędności czynione na etapie fundamentowania budowli należy raczej unikać. Jednak w przypadku budowli, jakimi są ogrodzenia murowane dopuszczalne jest
w niektórych sytuacjach wykonanie fundamentu uskokowego. Tego rodzaju fundament, tzn.
w formie posadowienia na dwóch poziomach można wykonać, gdy ogrodzenie ma składać się
z murowanych słupów, pomiędzy którymi planowane są lżejsze przęsła. Wówczas jedynie pierwszy poziom fundamentu, czyli pod nośnymi słupami sięga poniżej głębokości przemarzania gruntu. Drugi poziom podwaliny może być natomiast płytszy. Głębokość fundamentu wzdłuż linii przęseł może wynosić 30 – 50 cm. Trzeba jednak pamiętać, że wykonane w ten sposób fundamenty nie mogą być z sobą trwale połączone, ponieważ będą one pracować w różny sposób. Takie rozwiązanie pozwala na poczynienie oszczędności na zużytym materiale i skraca proces wykonywania wykopów. Fundament uskokowy sprawdza się także na terenach pochyłych, na których ogrodzenie musi mieć formę schodkową. Nie poleca się ustawiania chociażby najlżejszych ogrodzeń bez żadnej podmurówki. Ogrodzenie nie będzie wówczas stabilne, a dodatkowo bardzo łatwo jest się pod nie podkopać. Same stopy fundamentowe pod słupkami, nie są dobrym rozwiązaniem i zawsze lepiej jest wykonać płytką, ale biegnącą wzdłuż całej linii ogrodzenia - podwalinę.

Wykonanie fundamentu

Podobnie, jak do wykonania każdego fundamentu tradycyjnego – tak i do fundamentu pod murowane ogrodzenia potrzebny jest wykop. Wykopy można prowadzić ręcznie, ale przy fundamentach o głębokości większej niż 1,4 m praca będzie znacznie sprawniejsza, kiedy zamówimy niewielką koparkę mechaniczną. Trzeba pamiętać, ze betonu nie wylewa się bezpośrednio w grunt. Najczęściej fundamenty wykonuje się w deskowaniu. Dopuszczalne jest jednak pominięcie desek,
w sytuacjach gdy grunt jest spoisty i nie osypuje się. Wówczas wystarczy wyłożenie wykopu folią. Dzięki niej beton nie będzie mieszał się z ziemią i świeża mieszanka nie będzie bezsensownie wsiąkała w podłoże. Gdy beton osiągnie wytrzymałość , tj. po około dwóch tygodniach od jego wylania – można usunąć deskowanie i zabrać się za kolejne czynności. Trzeba pamiętać, że
w niektórych sytuacjach fundament pod murowane ogrodzenie może wymagać wykonania dodatkowego zbrojenia. Zbrojenie wykonuje się metalowych prętów, które łączy się strzemionami. Jest to dodatkowe usztywnienie fundamentu, które zapobiega skutecznie jego pękaniu. Wykonanie takiego wzmocnienia jest zalecane przy słabych gruntach oraz wtedy, kiedy ogrodzenie ma formę schodkową, tj. w sytuacjach, gdy dom znajduje się np. na skarpie. Oprócz tradycyjnego betonu – do wykonania fundamentu pod ogrodzenie można też wykorzystać kamienie polne. Materiał ten można na niektórych terenach pozyskać całkowicie za darmo, co znacznie ogranicza koszty całej inwestycji. Kiedy planowany jest kamienny mur - także ponad powierzchnią ziemi – fundament powinien być od niego szerszy o około 10 cm. Bez względu na rodzaj materiału, jaki zdecydujemy się wykorzystać do wykonania fundamentu – nie można zapominać o konieczności zabezpieczenia bazy ogrodzenia przed działaniem na nią wody. Izolacja przeciwwodna jest niezbędna tak samo, jak w przypadku fundamentów pod poważniejsze budowle. Izolację tę wykonuje się w celu ochrony fundamentu, a tym samym zabezpieczenia całego ogrodzenia przed działaniem wód gruntowych. Do wykonania izolacji poziomej wykorzystuje się najczęściej pasy papy lub masy bitumiczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl