Etap 1: Zanim rozpoczniesz montaż
Zanim przystąpisz do pracy, zdecyduj, jaki rodzaj karnisza zamierzasz zamontować. Do wyboru masz m.in. modele ścienne, sufitowe, a nawet elektryczne. Z naszej instrukcji dowiesz się, jak zainstalować najpopularniejszy typ karnisza, czyli ścienny. Do jego montażu będą ci potrzebne mocowania dopasowane do rodzaju powierzchni, w której chcesz wykonać aplikację.
Jeśli wykonujesz otwory w niepewnym podłożu (np. w starym budynku) lub ciężko ci określić typ powierzchni, najbezpieczniejszym wyborem będą kołki rozporowe Rawlplug UNO. Mocowanie nadaje się do pracy w każdym materiale budowlanym, tj. w betonie, cegle pełnej, cegle dziurawce, kamieniu naturalnym, gazobetonie i płycie gipsowo-kartonowej. Co więcej, UNO możesz instalować w wyeksploatowanych otworach przy zachowaniu najwyższych parametrów nośności.
Etap 2: Przygotuj niezbędne narzędzia
Bez względu na to, na jaki model karnisza się zdecydujesz, zestaw narzędzi potrzebnych do montażu będzie podobny. Przygotuj:
Wiertarkę lub wiertarko-wkrętarkę – do wykonania otworów w ścianie lub suficie.
Młotek – przyda się do wbijania kołków rozporowych w przygotowane otwory.
Poziomicę – umożliwi równe zamocowanie karnisza.
Miarkę – do dokładnego wyznaczenia odległości.
Ołówek – do zaznaczenia punktów, w których będziesz wiercić.
Śrubokręt lub wkrętarkę akumulatorową – do przykręcenia uchwytów i elementów mocujących.
Sprawdź wszystkie elektronarzędzia Rawlplug i wybierz zestaw dla siebie.
Etap 3: Niezbędne pomiary i wiercenie otworów
Kiedy masz już przygotowane wszystkie narzędzia, możesz przystąpić do pracy. Zacznij od wyznaczenia miejsc, w których należy wywiercić otwory do instalacji wsporników. Przeważnie montuje się je na wysokości ok. 8 cm od krawędzi okna oraz w odległości 10–12 cm od krawędzi bocznych. Drążek karnisza powinien być na tyle długi, aby wystawał poza otwór okienny po około 20 cm z każdej strony, co zapewni estetyczne ułożenie zasłon lub firan. Gdy już zdecydujesz, na jakiej wysokości chcesz zamontować karnisz, przyłóż pierwszy wspornik do ściany i zaznacz ołówkiem miejsca na otwory montażowe. Następnie użyj poziomicy, aby sprawdzić, czy wsporniki po obu stronach okna będą znajdowały się na tej samej wysokości.
Do wiercenia otworów użyj wiertła, które jest przeznaczone do rodzaju podłoża, w którym wykonujesz montaż. Jeśli stosujesz uniwersalne kołki rozporowe, otwór powinien mieć taką samą średnicę, co rozmiar mocowania.
Etap 4: Instalacja wsporników i drążka
W wywierconych otworach umieść kołki i delikatnie dobij je młotkiem. Następnie przyłóż wspornik i dokręć wkręty do momentu ich zlicowania się z podłożem. Ten etap może nieco różnić się w zależności od tego, jaki typ karnisza instalujesz. Niektóre wsporniki montuje się w sposób przelotowy, inne należy osadzić na zainstalowanym wcześniej wkręcie. Jeśli wspornik składa się z uchwytu i ramienia, skorzystaj z dołączonego do zestawu klucza imbusowego, za pomocą którego wyregulujesz sposób osadzenia ramion. Szczegółowe informacje na temat tego, jak zamontować wsporniki, znajdziesz w instrukcji dołączonej do karnisza.
Gdy wsporniki są już zainstalowane, możesz przystąpić do montażu drążka. Na początek umieść rurkę na wspornikach i sprawdź, czy końce drążka są równomiernie oddalone od uchwytów po obu stronach. Aby ułatwić sobie pracę, użyj centymetra. Za pomocą klucza imbusowego delikatnie dokręć uchwyt trzymający drążek, ale tylko z jednej strony. Dzięki temu łatwo uniesiesz drążek z drugiej strony, aby nałożyć na niego elementy dekoracyjne. Jeśli chcesz użyć kółek z żabkami, teraz jest czas, aby je nałożyć. W przypadku zasłon z wszytym kanałem, ostrożnie nawlecz je bezpośrednio na drążek.
Po nałożeniu zasłon lub innych ozdób okiennych upewnij się, że całość wygląda tak, jak chcesz. Na koniec dokładnie dokręć uchwyty po obu stronach, aby zapobiec przesuwaniu się drążka.
Rawlplug to firma obecna na rynku od ponad 100 lat. W naszym asortymencie znajdziesz ponad 1- tys. Produktów, w tym m.in. kołki, wkręty, chemię budowlaną i elektronarzędzia. Sprawdź też kołki do styropianu i wełny Rawlplug, wykorzystywane w projektach architektonicznych na całym świecie.