Jak usunąć drobne rysy i pęknięcia ze ścian?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
jeśli rysy na tynkach wewnętrznych są węższe niż 0,2 mm, do ich pokrycia warto wykorzystać farbę szlamującą
jeśli rysy na tynkach wewnętrznych są węższe niż 0,2 mm, do ich pokrycia warto wykorzystać farbę szlamującą Dekoral Professional
Na naszych ścianach często pojawiają się drobne pęknięcia, zwane rysami powierzchniowymi. Radzimy jak je usunąć - skutecznie i bez zbędnego wysiłku.

Drobne rysy i pęknięcia na ścianach

Drobne pęknięcia na tynkach wewnętrznych pojawiają się dość często. Najczęściej ich szerokość nie przekracza 0,1–0,2 mm i w żaden sposób nie zagrażają one ścianie i jej powłoce. Pozostaje jednak problem estetyczny – „pajęczyny” na ścianach i sufitach nie wyglądają ładnie i dlatego warto się ich pozbyć.

Takie mikropęknięcia skutecznie usunie specjalistyczna farba szlamująca – wystarczy pomalować nią ścianę. Alternatywą jest zastosowanie taśm z włókna szklanego i zapraw, jednak w tym przypadku musimy się liczyć z dodatkowymi pracami, takimi jak: szpachlowanie, oczyszczanie czy wygładzanie. Jeśli pęknięcia nie są szersze niż 0,2 mm, spokojnie możemy sięgnąć po farbę szlamującą.

Jaką farbą pokryć rysy na ścianie?

Wybierając farbę szlamującą zwróćmy uwagę na farby silikonowe oparte na kombinacji spoiw polimerowych. Farby te nie tylko skutecznie pokryją rysy, ale także wyróżniają się dodatkowymi zaletami. Takie farby są odporne na mycie i szorowanie, a także pleśń. Wyróżniają wysoką elastycznością i doskonałą przyczepnością do podłoża. Można je stosować na różnych podłożach - mineralnych i organicznych (np. tynki cementowo-wapienne, tynki gipsowe, beton) oraz wykonanych w systemach suchej zabudowy (np. płyty gipsowo-kartonowe).

Jak malować ściany

Aby malowanie ścian przyniosło pożądany efekt, trzeba zadbać o jakość podłoża. Musi być ono nośne, odtłuszczone, czyste, suche oraz wolne od plam i wykwitów pochodzenia biologicznego i chemicznego, nie może się łuszczyć. Jeśli ściana lub sufit jest pomalowana farbą emulsyjną, powierzchnię należy odtłuścić, myjąc ją wodą z dodatkiem detergentów. Natomiast jeśli zamierzamy malować świeżo otynkowane ściany (a także podłoża nigdy nie malowane lub takie, których chłonność jest nierównomierna), powierzchnię należy zagruntować odpowiednim środkiem. Stosując wszystkie farby i grunty zawsze przestrzegajmy zaleceń producenta, dotyczących ich rozcieńczania i zastosowania.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl