Kształtki wieńcowe

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
W czasach gdy dewiza „czas to pieniądz” staje się aktualna także na budowie, warto postawić na nowoczesne rozwiązania, które wyeliminują wystąpienie kosztownych przestojów. Gotowe kształtki wieńcowe pozwolą nam zaoszczędzić czas i pieniądze od samego początku budowy.
Kształtki wieńcowe

Budowa domu może okazać się tyle fascynującym przedsięwzięciem, co stresującym. Z jednej strony marzymy o jak najszybszym finale, z drugiej – chcielibyśmy zrobić to jak najtaniej. Odpowiedzią na tego typu obawy są dostępne na rynku nowoczesne rozwiązania. Prefabrykowane stropy, nadproża strunobetonowe
i gotowe pustaki szalunkowe (stropowe i fundamentowe) przyspieszają budowę kilkakrotnie, a w ostatecznym rozrachunku są tańsze od tradycyjnych metod.
Kształtki wieńcowe, o których dziś piszemy, eliminują drogie i czasochłonne czynności związane
z procesem szalowania wieńca przy użyciu desek podczas wykonywania zarówno stropów płytowych, jak i gęstożebrowych.
Zastosowanie ich zapewnia równomierny rozkład obciążeń przekazywanych na mur przez strop, co jest ważne przede wszystkim w murach wykonanych z pustaków ceramicznych oraz bloczków
z betonu komórkowego.
Elementy prefabrykowane to przyszłość budownictwa w Polsce. Trend ten przybył do nas z Europy Zachodniej, gdzie np. w Norwegii ponad połowa budynków wielorodzinnych powstaje z gotowych lub półgotowych elementów. Niewątpliwie skracają czas budowy, ich układanie jest stosunkowo łatwe
i szybkie dzięki czemu obniża się ostateczny koszt prac budowlanych. Dodatkowo ich użycie eliminuje proces deskowania oraz stemplowania. W Polsce zaufanie do elementów prefabrykowanych wzrasta, a możliwość zbudowania stropów czy ścian w kilka dni niewątpliwie zachęca.

Kształtki wieńcowe
Kształtki wieńcowe

Budowanie kształtkami wieńcowymi

W myśl zasad sztuki budowlanej i budowy stropów, na ścianach konstrukcyjnych należy wykonać wieńce żelbetowe. Zbrojenie wieńców powinno składać się co najmniej z trzech prętów (zaleca się stosowanie czterech prętów) o średnicy 10 mm lub więcej jeżeli świadczy o tym projekt. Strzemiona o średnicy 4,5 mm powinny być rozmieszczone co 250 mm. Zbrojenie wieńców zaleca się projektować tak, aby górne podłużne pręty wieńca znajdowały się około 30 mm poniżej górnej powierzchni stropu. Umożliwi to ułożenie zbrojenia podporowego i właściwe jego otulenie betonem.
Wieniec stropowy ma za zadanie usztywnienie konstrukcji budynku i rozłożenie obciążeń
z konstrukcji stropowej. Zastosowanie kształtek wieńcowych zapewnia równomierny rozkład obciążeń przekazywanych na mur przez strop oraz wyklucza element czasochłonnego deskowania wieńca.

Kształtki wieńcowe
Kształtki wieńcowe

Rodzaje kształtek wieńcowych

Na rynku dostępny jest szereg rozwiązań w dziedzinie kształtek wieńcowych. Najbardziej popularne, to te które usprawniają proces zbrojenia wieńca.
Pustak szalunkowy (kształtka wieńcowa) typu L– element wykonany na bazie keramzytu służący do obmurówek wieńca stropowego bez konieczności stosowania szalunku drewnianego, jak i również ryglowania belek stropowych w celu wykonania wieńca opuszczonego poniżej stopki belki.
Pustak szalunkowy typu C – element uzupełniający do pustaka szalunkowego typu L do zastosowania na mury wewnętrzne.
Pustak szalunkowy typu U – kolejny produkt uzupełniający gamę pustaków szalunkowych, służący do wykonywania wieńców żelbetowych np. pod więźbę dachową i nadproży.
Narożnikowe pustaki szalunkowe (kształtki wieńcowe) - dotychczas przy wykonywaniu szalunku wieńca niezbędne było odpowiednie dopasowanie, cięcie i ułożenie dwóch osobnych kształtek prostych w narożniku budowli lub szalowania z użyciem desek. Użycie gotowego pustaka kształtki wieńcowej narożnej  wewnętrznej lub zewnętrznej eliminuje te czynności, przyczyniając się do redukcji czasu pracy i co najważniejsze finalnych kosztów obiektu.

Kształtki wieńcowe

Wady i zalety kształtek wieńcowych

Kształtki wieńcowe wprowadziły pewną rewolucję jeśli chodzi o budownictwo. Zapewniają usprawnienie budowy przez wyeliminowanie deskowania. Kształtki te można stosować przy każdym rodzaju stropu i muru. Zwiększają również bezpieczeństwo podczas prowadzonych prac budowlanych. A przede wszystkim zapewniają równomierny rozkład obciążeń przenoszonych ze stropu na ścianę, co likwiduje ewentualność powstawania pęknięć i rys na ścianach. Zastosowanie tego typu rozwiązania poprawia również estetykę wykonania wieńca, ponieważ kształtki wieńcowe nie wymagają późniejszego wyrównywania.
Ograniczenie szerokości wieńca to jedyna wada kształtek wieńcowych. W ostatecznym rozrachunku okazuje się, że  tego typu rozwiązanie jest dużo tańsze niż tworzenie wieńca na zasadzie deskowania, a do tego mniej pracochłonna. Pustaki szalunkowe typu L (kształtki wieńcowe) to tani materiał, który z powodzeniem zastąpi tradycyjne deskowanie stropów i wieńców. Drewno nie będzie nam potrzebne, a prace przebiegną o wiele szybciej.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl