Jaki strop wybrać? Poznaj ceramiczne stropy gęstożebrowe

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Ceramiczne stropy prefabrykowane cechują się szybkim i łatwym montażem. To rozwiązanie polecane przede wszystkim do domów z pustaków ceramicznych.
Ceramiczne stropy prefabrykowane cechują się szybkim i łatwym montażem. To rozwiązanie polecane przede wszystkim do domów z pustaków ceramicznych. Wienerberger
Ceramiczne stropy gęstożebrowe to popularne rozwiązanie, szczególnie w przypadku domów jednorodzinnych budowanych z materiałów ceramicznych. Takie stropy cechują się szybkim i łatwym montażem.

System ceramicznych stropów gęstożebrowych

Jeśli decydujemy się na budowę domu z pustaków ceramicznych, warto również pomyśleć o stropach zbudowanych z analogicznych materiałów. Ceramiczne stropy prefabrykowane to system składający się z belek nośnych i pustaków, wypełniających przestrzenie między nimi. Ponieważ używa się gotowych elementów, ich montaż jest szybki i nieskomplikowany. Stosunkowo mała waga materiałów sprawia też, że nie trzeba stosować dźwigu, co zmniejsza koszty budowy. Od góry konstrukcja jest zalewana betonem, który tworzy tzw. warstwę nadbetonu o grubości 4-6 cm. Tak wykonywany strop na potrzebuje podparcia pełnym deskowaniem – zamiast niego stosuje się tylko rygle oraz stemple podpierające belki.

Spodnia część belek nośnych jest wykonana z ceramiki, co ułatwia prace wykończeniowe.
Spodnia część belek nośnych jest wykonana z ceramiki, co ułatwia prace wykończeniowe. Wienerberger
Podstawowe elementy stropu to belki nośne oraz pustaki stropowe.
Podstawowe elementy stropu to belki nośne oraz pustaki stropowe. Wienerberger

Ceramiczny strop prefabrykowany – elementy i budowa

Podstawowym elementem stropu gęstożebrowego są belki – czyli gotowe elementy nośne. Ich rdzeń zrobiony jest z betonu i ma zakotwione zbrojenie w formie kratownicy. Natomiast stopka belek jest ceramiczna. Dzięki temu spodnia część stropu jest wykonana z jednego materiału, co ułatwia np. późniejsze tynkowanie sufitu. Same belki dobiera się do wysokości pustaków. Z kolei wysokość pustaków zależy między innymi od rozpiętości stropu oraz obciążeń jakie strop musi przenieść. Wyższe pustaki stosuje się dla stropów bardziej obciążonych lub o większych rozpiętościach. Pustaki stropowe dostępne są w określonych wysokościach (np. Porotherm - 8, 19 lub 23 cm) i długościach dostosowanych do rozstawu belek (50 lub 62,5 cm).
Ceramiczne stropy prefabrykowane są trwałe i solidne, zapewniają też dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną (m.in. dzięki odpowiedniemu systemowi drążeń w pustakach).

Od góry konstrukcja jest zalewana betonem, który tworzy tzw. warstwę nadbetonu o grubości 4-6 cm.
Od góry konstrukcja jest zalewana betonem, który tworzy tzw. warstwę nadbetonu o grubości 4-6 cm. Wienerberger

Strop prefabrykowany czy żelbetowy

Stropy prefabrykowane są łatwiejsze i mniej skomplikowane w wykonaniu niż żelbetowe, nie wymagają też szczegółowego planowania i prac wstępnych (takich jak wykonanie zbrojenia). Takie stropy są też lżejsze, a podczas ich wykonania trudno popełnić błędy. Jednak ograniczeniem ich stosowania jest rozpiętość stropu, wynosząca maksymalnie tyle, co długość belki (w przypadku Porotherm – 8 m).

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl