Rodzaje stropów żelbetowych

Radosław Rymarczyk
Do wyboru mamy kilka technologii wykonania stropu.
Do wyboru mamy kilka technologii wykonania stropu. Solbet
Tradycyjne, płytowe, żelbetowe stropy monolityczne wylewane na budowie są we współczesnym budownictwie w zdecydowanym odwrocie. Zastępują je nowocześniejsze konstrukcje, niekiedy o słabszych (choć nadal wystarczających do budownictwa mieszkaniowego) właściwościach użytkowych, za to łatwiejsze do wykonania i tańsze.

W budownictwie jednorodzinnym obecnie zazwyczaj stosuje się stropy gęstożebrowe, choć ostatnio coraz częściej zastępują je łatwiejsze w wykonaniu stropy typu filigran. W budownictwie wielorodzinnym najpowszechniejsze stały się stropy prefabrykowane.

Stropy gęstożebrowe

Są najpopularniejszym typem stropów we współczesnym budownictwie jednorodzinnym. Składają się z belek ceramiczno-żelbetowych, pustaków ceramicznych i żelbetowych żeber. Stropy gęstożebrowe mają mniejszą wytrzymałość i gorsze właściwości akustyczne od konstrukcji monolitycznych, czy prefabrykowanych, jednak o ich częstym zastosowaniu decydują względy ekonomiczne, istotne zwłaszcza w przypadku budowy domów jednorodzinnych.

Istnieją trzy podstawowe klasy stropów gęstożebrowych, różniące się gęstością rozmieszczenia żeber oraz rozmiarami belek i pustaków, a co za tym idzie dopuszczalnym obciążeniem. Klasę stropu dobiera architekt na etapie projektowania domu. Po ułożeniu konstrukcji, strop jest zalewany betonem najczęściej klas C 12/15, C 16/20 i C 20/25 (według starej, polskiej normatyzacji - B 15, B 20, B 25). Gotowy strop powinien schnąć przez co najmniej dwa tygodnie, zabezpieczony przed wpływem warunków atmosferycznych.

Stropy płytowe

Monolityczne wykonywane na budowie

Ich wykonanie jest czasochłonne i wymaga skonstruowania pełnego, skomplikowanego szalunku, włącznie z deskowaniem. Stropy płytowe projektowane są indywidualnie dla każdego budynku. W przeciwieństwie do gęstożebrowych, są bardzo wytrzymałe i mogą przenosić nawet duże obciążenia. Cechuje je też wyjątkowa odporność na ogień (bez problemu wytrzymują kilkugodzinne działanie otwartych płomieni). Strop tego typu składa się z żelbetowej płyty, podciągów i prostopadłych do nich żeber. Żebra opierają się na ścianach i podciągach, zaś podciągi na słupach lub dodatkowo ścianach.

Stropy prefabrykowane

Są popularne w wielorodzinnym budownictwie blokowym, jednak ostatnio zyskują również uwagę inwestorów indywidualnych. Są wprawdzie mniej sztywne od monolitycznych, jednak dzięki znacznemu ograniczeniu ilości deskowań - tańsze i mniej pracochłonne w wykonaniu - płyty układa się bezpośrednio na ścianach. Mają ponadto gładką powierzchnię, zatem nie wymagają pracochłonnego wykończenia.

Zaletą stropów prefabrykowanych jest też znaczne przyspieszenie budowy i fakt, że elementy prefabrykowane zwykle charakteryzuje wyższa jakość od wykonywanych bezpośrednio na budowie. Decydując się na strop prefabrykowany trzeba się jednak liczyć z koniecznością wynajęcia specjalistycznego sprzętu do transportu i montażu. Ze względu na znaczny ciężar, prefabrykaty muszą być bowiem montowane dźwigiem samochodowym.

Płyty stropowe z betonu komórkowego

Budując dom z betonu komórkowego stosuje się płyty stropowe, wykonane z tego materiału.
Budując dom z betonu komórkowego stosuje się płyty stropowe, wykonane z tego materiału. Ytong-Silka

To odmiana stropu prefabrykowanego stosowana przede wszystkim w domach o ścianach wzniesionych z... bloczków betonu komórkowego. Ich zaletą jest lekkość, dzięki czemu mogą być używane przy niezbyt wytrzymałych przegrodach.

Podobnie, jak stropy prefabrykowane, płyty tego typu układane są bezpośrednio na ścianach. Maksymalna szerokość płyty wynosi 60 cm. Zaprawą wypełniane są jedynie styki prefabrykatów, co sprawia, że strop może być używany bezpośrednio po wykonaniu. Ma jednak bardzo niską wytrzymałość, zatem znajduje zastosowanie tylko w lekkim budownictwie.

Stropy typu filigran

Składają się z dwóch głównych elementów - prefabrykowanej płyty żelbetowej i uzupełniającej warstwy betonu wylewanej na budowie. Zaliczane są do płytowych stropów monolitycznych, jednak łączą w sobie także zalety rozwiązań prefabrykowanych.

Wykonanie stropu filigran polega na położeniu, przygotowanej w wytwórni, strukturalnej płyty szalunkowej o grubości 5-7 cm i zalaniu jej warstwą betonu grubości 10-20 cm, z ewentualnym dodaniem izolacji cieplnej. Taki system budowy stropu znacznie przyspiesza prace, bowiem nie trzeba tworzyć skomplikowanego szalunku podtrzymującego strop do czasu związania, a wystarczy kilka podpór do podtrzymania płyty.

Zaleta stropów filigran to możliwość indywidualnego dostosowania płyt do obciążenia przewidzianego w projekcie budowlanym oraz nadawania im dowolnych kształtów, a także wykonania na etapie produkcji wszelkich otworów technicznych, co eliminuje późniejszą konieczność przebijania się przez kondygnacje i przyspiesza budowę.

Duża dokładność wykonania płyt i montażu sprawia ponadto, że stropy filigran są gładkie i nie wymagają tynkowania. Prefabrykaty przyjeżdżają z wytwórni w stanie gotowym do użycia i mogą być montowane wprost "z samochodu". Strop typu filigran jest gotowy do obciążania po upływie ok. 28 dni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl