Sprężone stropy gęstożebrowe RECTOR

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
RECTOR to sprężone stropy gęstożebrowe, stosowane w budownictwie mieszkaniowym i użyteczności publicznej.*

Systemy stropowe są oferowane przez firmę RECTOR Polska, filię francuskiej Grupy Rector Lasage, która działa na rynku francuskim od ponad 60 lat i jest liderem w dziedzinie produkcji prefabrykatów ze sprężonego betonu. Firma rozpoczęła swoją działalność w Polsce w 2003 r., dostarczając inwestorom jak najlepsze rozwiązania konstrukcyjne systemów stropowych: RECTOBETON i RECTOLIGHT. Są to systemy stropowe o szerokim zakresie zastosowania – od domów jednorodzinnych, poprzez budynki wielorodzinne do obiektów biurowych, handlowych itp.

Sprężone stropy gęstożebrowe RECTOR

Zalety systemów stropowych

Systemy stropowe RECTOR łączą zalety systemów prefabrykowanych z zaletami wynikającymi ze sprężania betonu. Oto cechy wyróżniające systemy stropowe:

 • większa wytrzymałość i dowolność stosowanych obciążeń w zależności od rozpiętości. Pozwala to na zastosowanie w budownictwie jedno- i wielorodzinnym, a także w budynkach przemysłowych i usługowych,
 • duża elastyczność stosowanych układów – grubość stropu może wynosić od 16 do ponad 30 cm, a rozpiętość – od 1 do 10 m,
 • brak zjawiska klawiszowania i zarysowań, dwukrotnie mniejsze ugięcia, brak konieczności stosowania żeber rozdzielczych,
 • łatwy i szybki montaż (brak żeber rozdzielczych, pustaki deklowane w cenie, jedna lub dwie podpory montażowe),
 • możliwość opierania bezpośrednio na ścianach, 1,35r-g/m² RECTOBETON i 0,65r-g/m² RECTOLIGHT),
 • ekonomiczność rozwiązania, szczególnie w zestawieniu z płytami monolitycznymi – systemy stropowe są nowoczesne i niezawodne, a jednocześnie – tańsze i szybsze w montażu,
 • swoboda rozplanowania ścianek działowych (dla odpowiednich układów stropów RECTOBETON),
 • możliwość zastosowania w budynkach na obszarach szkód górniczych,
 • możliwość wykonania stropów akustycznych (z obliczeniami),
 • jedyny system, dla którego wykonano certyfikowane badania ogniowe (od REI 60 do REI 240).
Sprężone stropy gęstożebrowe RECTOR

Charakterystyka systemów

Belki RECTOR

Prefabrykowane, strunobetonowe belki RS to podstawowy element systemów stropowych RECTOR. Są one oferowane w wielu odmianach, różniących się: wysokością przekroju, liczbą i usytuowaniem splotów sprężających i usztywnieniem kratownicą przestrzenną. Belki są produkowane z betonu i stali sprężającej o najwyższych parametrach wytrzymałościowych (beton C 50/60, stal klasy 2060 MPa). Dzięki temu zagwarantowana jest wysoka jakość i wytrzymałość stropów, wykonywanych przy ich zastosowaniu. Główne zbrojenie sprężające stanowią sploty stalowych strun o wysokiej wytrzymałości. W ofercie belek stropowych wyróżnia się trzy główne grupy: RS 110, RS 130 i RSE (do montażu bezpodporowego). Belki mają kształt odwróconej litery T i produkowane są w rozpiętościach od 1,0 m do 10,0 m, co 10 cm.

Sprężone stropy gęstożebrowe RECTOR

System RECTOBETON

Stropy RECTOBETON to belkowo-pustakowe prefabrykowane stropy sprężone. Tworzą je strunobetonowe belki stropowe oraz wypełnienia ze żwirobetonowych wibroprasownych pustaków. System uzupełniają: zbrojenia przypodporowe, zgrzewane maty siatki stalowej, a także beton monolityczny wylewany na budowie.
System stropów RECTOBETON jest przeznaczony do stosowania w budownictwie mieszkaniowym (jedno- i wielorodzinnym), a także w budynkach niemieszkalnych i użyteczności publicznej. Parametry techniczne:

 • rozpiętość – od 1 do 10 m,
 • wysokość stropu – od 14 do 34 cm (w zależności od rozpiętości i obciążeń),
 • osiowy rozstaw belek – 59 lub 60 cm
 • minimalna grubość nadbetonu – 4 cm
 • masa stropu – 235 kg/m2 lub więcej w zależności od zastosowanego układu
 • minimalne zużycie betonu - 48 l/m².

Stropy zabezpieczone tynkiem gipsowym na siatce osiągają ognioodporność od REI 60 do REI 240 (Badanie ITB nr NP 744/A/07/GW).

Sprężone stropy gęstożebrowe RECTOR

System RECTOLIGHT

RECTOLIGHT to strop systemowy stanowiący alternatywę dla standardowych stropów z zastosowaniem pustaków betonowych. System stropowy tworzą sprężone belki stropowe RS oraz bardzo lekkie wypełnienie międzybelkowe, wykonane z wytrzymałego drewna prasowanego. Stropy RECTOLIGHT mogą być stosowane w nowych budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, są także polecane przy wymianie stropów przy renowacji starszych obiektów. Rozpiętości w tym systemie wynoszą od 1,8 do ponad 8 m. Montaż stropów w systemie RECTOLIGHT jest dwukrotnie szybszy, a koszty transportu materiałów są niskie (jedna paleta wypełnienia wystarcza na wykonanie nawet do 90 m² stropu). Dzięki łatwości cięcia i wykonywania otworów stropy RECTOLIGHT można łatwo dopasować do każdego projektu.

Nowość

Nowością w ofercie firmy jest belka stropowa bezpodporowa RECTOR RSE. Jest to wzmocniona belka sprężona, która umożliwia układanie stropów bez użycia stempli nawet do 5,8 m. Dzięki belkom stropowym RSE można łatwo wykonywać stropy podczas renowacji obiektów oraz wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania podpór (ze względu na istniejący strop, czy specyfikę kondygnacji znajdującej się pod stropem). Rozwiązanie jest polecane również do wykonywania stropów nad fundamentami, w stropach technicznych znajdujących się na dużych wysokościach oraz we wszystkich przypadkach, gdzie zastosowanie podpór montażowych jest utrudnione lub niemożliwe.

Sprężone stropy gęstożebrowe RECTOR

RECTOR Polska sp. z o.o.
ul. Śląska 64e, 32-500 Chrzanów
tel. 32 626 02 60, faks 32 626 02 61,
www.rector.pl, mail: info@rector.pl

* artykuł sponsorowany

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl