Stropy monolityczne

Agata Gajewska
Stropy monolityczne to jeden z gatunków stropów żelbetonowych. Rozróżnia się stropy monolityczne płytowe, stropy monolityczne płytowo-żebrowe, stropy gęstożebrowe i grzybkowe.
Stropy monolityczne

Wykonuje się je bezpośrednio na miejscu budowy, na pełnym deskowaniu ze zbrojonego betonu (żelbetu). Tak, jak wszystkie rodzaje stropów, stropy monolityczne mają zarówno szereg zalet, ale również i wad.

Jak powstaje strop monolityczny?

Jak wszystkie pozostałe elementy konstrukcji budynku, strop monolityczny planuje się pierwotnie
w projekcie budowlanym. Musi on zostać zaprojektowany pod kątem konkretnego budynku, ponieważ projekt określa sposób oparcia na ścianach i układ zbrojenia. Ów układ może być zarówno jednokierunkowy, jak i dwukierunkowy, czyli krzyżowy.
Konstruktor zakłada w projekcie jaka będzie ostateczna nośność stropu. Wykluczone jest zatem dokonywanie jakichkolwiek zmian, np. przesunięcia ścian działowych bez konsultacji z nim.
Stropy monolityczne wymagają bardzo solidnego podpartego deskowania. Coraz częściej zamiast tradycyjnego drewna używa się w powyższym celu deskowania zrobionego z płyt ze sklejki szalunkowej, które jest jednocześnie deskowaniem wielokrotnego użytku.
Zbrojenie stropu układa się zgodnie z założeniami zawartymi w projekcie. Jako materiał służą pręty
z określonego gatunku stali, o równie ściśle określonej przez konstruktora - średnicy. Prace trzeba zlecić zbrojarzowi z odpowiednim doświadczeniem zawodowym, ponieważ nie jest to zadanie łatwe.
Roboty betoniarskie warto wykonywać poprzez pompowanie mieszanki betonowej z betonowozu bezpośrednio w miejsce powstawania stropu, ponieważ znacznie ułatwia to pracę. Gotowa mieszanka z betoniarni zapewnia również uzyskanie odpowiedniej klasy betonu.
Wylewany beton wymaga odpowiedniego zagęszczenia i ochrony przed wpływem warunków atmosferycznych. Należy go odpowiednio zraszać, jak również zabezpieczać np. folią – przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym i działaniem wiatru.

Stropy monolityczne
Stropy monolityczne

Zalety stropów monolitycznych

Stropy monolityczne są trwałe, sztywne i odporne na chwilowe przeciążenia oraz obciążenia dynamiczne. Materiały budowlane, z których wykonuje się wyżej wymienione stropy są powszechnie dostępne u wielu producentów, co oczywiście wpływa korzystnie na ich cenę. Dodatkowym czynnikiem obniżającym koszty budowy jest fakt, że w przypadku omawianych stropów nie zachodzi konieczność używania ciężkiego sprzętu i specjalistycznych maszyn budowlanych.
Stropy monolityczne mogą dodatkowo osiągać nietypowe kształty, co w przypadku projektów domów z pomieszczeniami o bardziej wyszukanych formach jest idealnym rozwiązaniem. W nowoczesnym budownictwie znajdują zatem coraz szersze zastosowanie.
Niepodważalnym atutem stropów z żelbetonu jest również fakt, że od spodu są prawie całkowicie gładkie. Nie powodują klawiszowania, czyli nie ma widocznych śladów belek na stropie. To z kolei przyczynia się do łatwiejszego i jednocześnie tańszego wykończenia wnętrz. Strop tego rodzaju wystarczy pokryć cienką warstwą tynku, a sufit w pomieszczeniu pozostanie gładki.
W domach wielokondygnacyjnych lub chociażby z poddaszem użytkowym ważna jest izolacyjność akustyczna. Odgłosy dochodzące do wnętrz przez dach lub przenoszące się z kondygnacji, na kondygnację rozmowy lub stąpanie po podłodze mogą stać się bowiem niekiedy prawdziwą udręką dla domowników. Strop monolityczny jest w stanie temu zapobiec, ponieważ zapewnia bardzo dobrą izolacyjność akustyczną.
Żelbetonowe stropy monolityczne są też stosunkowo cienkie (od 6 do16 cm), co nie powoduje nieracjonalnego obniżania wysokości pomieszczeń, tworzonych przy ich zastosowaniu.

Stropy monolityczne
Stropy monolityczne

Wady stropów monolitycznych

Bez wątpienia istotną wadą stropów monolitycznych jest to, że w ich wykonanie trzeba włożyć odpowiednio dużo pracy, siły fizycznej oraz czasu. Zbrojenia nie jest w stanie zrobić laik i do prac tych potrzeba naprawdę wykwalifikowanej ekipy. To z kolei przyczynia się do wzrostu kosztów związanych z robocizną. Materiały na sam strop nie są drogie, ale za to na deskowanie
i stemplowanie potrzeba znacznej ilości drewna. Co prawda istnieje możliwość wypożyczenia deskowania wielokrotnego użytku z wypożyczalni sprzętu budowlanego, jednak budowa stropu monolitycznego i tak jest zajęciem czasochłonnym i pracochłonnym.
Dodatkowo strop tego rodzaju musi powstawać w oparciu o fachowy i staranny projekt. Jego budowa nie może przebiegać inaczej, aniżeli zostało to założone przez konstruktora na wstępie. Praktycznie uniemożliwia to dokonywanie jakichkolwiek ewolucji w trakcie budowy, a tym samym ogranicza możliwość zmian w układzie pomieszczeń znajdujących się na tym samym piętrze budynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl