Płyty betonowe cokołowe

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Płyty betonowe cokołowe

Część cokołowa każdego budynku posadowiona bezpośrednio nad samą powierzchnią gruntu jest najbardziej narażonym fragmentem elewacji. To bowiem tam tworzą się najczęściej nieestetyczne zacieki i zabrudzenia powstałe po obfitych deszczach, czy w wyniku topniejącego śniegu.

Odpowiednie zabezpieczenie ściany zewnętrznej budynku w miejscu, w którym styka się ona z gruntem nie jest rzeczą prostą. Jest to bowiem miejsce najbardziej narażone na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, które mogłyby łatwo naruszyć strukturę oraz szczelność cokołu, a co za tym idzie doprowadzić do szkód budowlanych, spowodowanych np. wnikaniem wilgoci w ścianę budynku. Ta część elewacji jest również wyjątkowo podatna na zabrudzenia spowodowane obfitymi opadami, topniejącym śniegiem czy nawet zwykłą eksploatacją budynku. Rozwiązaniem tych wszystkich problemów mogą być płyty cokołowe, które zapewnią naszej ścianie dodatkową ochronę w tym miejscu, gdzie jej ona najbardziej potrzebna.

Płyty betonowe cokołowe

Zabezpiecz swoją ścianę

Płyty Ecomur firmy Stahlton zostały stworzone specjalnie z myślą o dodatkowym zabezpieczeniu części cokołowej budynku. Wykonane z betonu architektonicznego z domieszką włókna szklanego (GRC)  o grubości 2 cm (wersja ESP) lub 1,5 cm (wersja ESPX) charakteryzują się dużą wytrzymałością na uderzenia i chronią cokół przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i zabrudzeniami. Ich nieprzepuszczająca wodę struktura zapobiega kapilarnemu podciąganiu wody z gruntu, dzięki czemu, nawet w przypadku stałego kontaktu z wilgocią (płyty mogą być osadzone bezpośrednio w opasce żwirowej wokół budynku), nie pojawiają się na nich zacieki będące efektem opadów atmosferycznych. Dodatkowo, odpowiedni dobór drobnoziarnistego kruszywa połączonego z białym cementem oraz braku dodatków chemicznych, gwarantuje nam, że płyty Ecomur pozostaną wolne od wykwitów i przebarwień. Oczywiście, w trakcie eksploatacji domu nie jest możliwe uniknięcie wszelkich zabrudzeń powstałych na przykład w wyniku użytkowania, kurzenia się czy spowodowanych przez dzieci lub zwierzęta. Jednak w przypadku płyt Ecomur nie jest to problemem – unikalny proces produkcji płyt poprzez ekstruzję powoduje, że ich powierzchnia jest wyjątkowo gładka, a co za tym idzie, łatwa w czyszczeniu.

Płyty betonowe cokołowe

Na uwagę zasługuje również wyjątkowo prosty i szybki sposób montażu. Płyty przyklejane są bowiem bezpośrednio do ocieplenia budynku za pomocą elastycznego kleju montażowego. Znacznie skraca to czas wykonawstwa, a co za tym idzie zmniejsza koszty całej inwestycji. W przypadku uszkodzenia jednej lub kilku płyt dany element można bez żadnego problemu wymienić. Dostępne są płyty cokołowe o standardowej długości 1,24m oraz wysokościach 15cm, 30cm, 50cm, 70cm oraz 90cm. Dostępne są również gotowe elementy narożnikowe. Firma Stahlton oferuje płyty cokołowe jako system, tzn. dostępne są odpowiednio dobrane kleje, fugi, taśmy i listwy uszczelniające oraz mechaniczne elementy mocujące. Podstawowym kolorem płyt jest jasno-szary, występujący w tonacji RAL 7035.
Odpowiednie zabezpieczenie części cokołowej budynku to sprawa niezwykle istotna. Zastosowanie płyt cokołowych pozwoli nam uniknąć uszkodzeń mechanicznych ściany oraz ułatwi usuwanie zabrudzeń, nieuniknionych podczas eksploatacji budynku. Dodatkowo, płyty Ecomur tworzą wyjątkowo ciekawy i estetyczny detal architektoniczny, który w połączeniu z innymi produktami takimi jak parapety, czapy osłonowe itd. zapewnią naszemu domowi wyjątkowy charakter.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl