Jakie lampy zamontować na tarasie, by był przytulny, bezpieczny i w pełni wygodny? O tym napiszemy w dalszej części tekstu.
Oświetlenie na taras – podstawowe cechy każdej oprawy
Taras to przyjemne miejsce do rekreacji, pełniące często rolę dodatkowego pokoju, wykorzystywanego chętnie w wakacyjne dni i wieczory. Do spotkań towarzyskich po zmroku niezbędne jest jednak zastosowanie odpowiednich opraw oświetleniowych, które spełnią najwyższe standardy.
Nie zapominajmy bowiem o tym, że lampy na tarasie (zwłaszcza tym niezabudowanym) są nieustannie narażone na niszczycielskie działanie czynników atmosferycznych, w tym wody, wilgoci, zmian temperatury. Jeśli zastosuje się nieodpowiednie produkty, wówczas trzeba się liczyć z ich przedwczesną destrukcją. Oprawa bez wysokiego współczynnika wodoszczelności to także realne ryzyko zwarcia w instalacji i porażenia prądem użytkowników danej przestrzeni. Z tego względu zawsze należy wybierać lampy o wysokiej ochronie IP, najlepiej przekraczającej IP44, dostępne na stronie Azzardo
Oprócz tego warto zwrócić uwagę na odporność materiałów, z których wyprodukowano oprawę, na zmiany temperatury. Solidne i trwałe produkty przetrwają bowiem w optymalnej kondycji przez długie lata, wpływając korzystnie na funkcjonalność i estetykę tarasu.
Gdzie montować lampy na tarasie?
Oświetlenie na tarasie można zamontować w różnych miejscach. Wszystko zależy od stylu i wielkości przestrzeni do zagospodarowania.
Na niewielkich tarasach warto wykorzystać małe lampy ścienne – kinkiety, plafony lub oczka wpustowe. Montuje się je po kilka sztuk, by równomiernie doświetlić strefę do relaksu. Na większych, zadaszonych tarasach jako oświetlenie główne można także wykorzystać lampy wiszące, zazwyczaj umieszczane bezpośrednio nad miejscem do wypoczynku, np. nad stołem lub sofą, by zapewniały wystarczającą ilość światła do wypoczynku i przemieszczania się.
Skoro taras pełni rolę dodatkowego salonu, warto zbudować na nim przytulny nastrój. Do tego celu służą przede wszystkim oprawy oświetleniowe dekoracyjne. Mogą to być rozmaite produkty, utrzymane w stylu spójnym z pozostałymi elementami wyposażenia, w tym choćby. sofami, stolikami i komodami, jak te od iHome24.pl
Jako oświetlenie ozdobne sprawdzają się także oczka wpustowe montowane w podbitce dachowej. Dają przyjemne, punktowe światło, korzystne dla domowników (bezpieczeństwo podczas przemieszczania się, wygoda w czasie relaksu), a także dla samej architektury (podkreślenie szczególnie ciekawych detali).
Taras da się także doświetlić z pomocą lamp montowanych poza jego obszarem, na przykład modeli stojących na słupku, wprowadzanych bezpośrednio do gruntu. Takie oprawy umieszcza się wzdłuż tarasu, by zapewniały przyjemne oświetlenie. Lampy na słupkach bywają zasilane z domowej sieci lub same wytwarzają potrzebną energię z promieni słonecznych, dzięki wbudowanym modułom fotowoltaicznym.
Do mniej trwałych rozwiązań, które cieszą się jednak wielką popularnością na tarasach, należą taśmy LED oraz girlandy lampek LED, przymocowywane do ścian, balustrad lub krawędzi dachu. Przy ich pomocy da się ciekawie uzupełnić system oświetleniowe oraz dodać przestrzeni do wypoczynku przytulności i charakteru.
Oświetlenie tarasowe – rozwiązania dla wymagających
Oświetlenie na tarasie spełnia kilka funkcji. Przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo wszystkich domowników i gości, którzy przemieszczają się w ogrodzie lub przyjemnie spędzają czas w strefie relaksu. Dzięki niemu, ryzyko potknięcia i upadku znacząco spada. Równocześnie produkty tego typu podnoszą komfort oraz dodają przytulności przydomowej przestrzeni, co nie pozostaje bez wpływu na jej estetykę. Dlatego warto zadbać o prawidłowe oświetlenie tarasu – dla własnej wygody i przyjemności.
.
.