Wejście do domu – schody i podest z klinkieru

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Do budowy schodów z klinkieru można wykorzystać cegłę lub gotowe elementy prefabrykowane.
Do budowy schodów z klinkieru można wykorzystać cegłę lub gotowe elementy prefabrykowane. Röben
Schody zewnętrzne i podest z klinkieru to sposób na estetyczne i trwałe wejście do domu. Możemy skorzystać z tradycyjnych cegieł klinkierowych lub wybrać klinkierowe elementy prefabrykowane.

Klinkier to materiał o wielu zaletach i zastosowaniach. Doskonale nadaje się m.in. na podesty i schody zewnętrzne. Klinkier wygląda elegancko i naturalnie, a przy tym wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, takimi jak wytrzymałość, odporność na wilgoć, czy niskie temperatury.

Jednak dobre cechy samego materiału nie wystarczą – żeby schody z klinkieru były rzeczywiście trwałe i wytrzymałe, muszą być dobrze wykonane. Budowa schodów z cegieł klinkierowych wymaga precyzji. Znacznie łatwiejszym i szybszym sposobem na schody i podest z klinkieru jest wykorzystanie klinkierowych elementów prefabrykowanych – są one przygotowane do montażu w miejscu budowy.

Schody do domu – odpowiednie wymiary

Schody do domu (jak i każde inne) powinny być estetyczne, ale bardzo ważne jest to, żeby były bezpieczne i wygodne. A to w dużej mierze zależy od wymiarów stopni. Wysokość i szerokość stopni powinna być dostosowana do przeciętnej długości stawianego przez człowieka kroku. Wynosi ona 60-65 cm. Dlatego wygodne stopnie to takie, których wysokość wynosi ok. ok. 18 cm, a szerokość [i]– [/i] ok. 27 cm.

Takie wymiary schodów są optymalne, ale nie zawsze możliwe do zachowania. Wiele zależy od bryły budynku. Jeśli nie da się zachować opisanych wyżej wymiarów, warto trzymać się zasady, że im stopnie są wyższe, tym powinny być węższe.

Schody i podest z klinkieru to estetyczne i trwałe rozwiązanie.
Schody i podest z klinkieru to estetyczne i trwałe rozwiązanie. Röben

Schody i podest w klinkieru – szybko i sprawnie

Schody z klinkieru możemy w wersji tradycyjnej – wyłożone cegłą. Wtedy należy wykonać konstrukcję z betonu, a następnie obudować ją cegłami klinkierowymi. Istnieje jednak znaczne szybsza i łatwiejsza metoda konstrukcji. Wygodnym rozwiązaniem są prefabrykowane systemy schodowe. Są one dostarczane na budowę już w formie gotowych do osadzenia elementów wyprodukowanych zgodnie z wcześniej ustalonymi wymaganiami.

Montaż takich schodów jest nieskomplikowany. Pierwszy stopień schodów układany jest na fundamencie, a kolejne stopnie – nakłada się na siebie. Całość wykańcza się podestem. Montaż elementów gotowych jest szybki – całość prac związanych z ich ułożeniem zajmuje kilka godzin. Poza tym elementy prefabrykowane gwarantują odpowiednie dopasowanie poszczególnych stopni pod względem rozstawu i nachylenia.

Takie schody niekoniecznie muszą prowadzić do drzwi wejściowych – schodki z klinkieru to również świetny pomysł na wszelkiego rodzaju przejścia np. ze ścieżek ogrodowych na taras itp.

Gotowych elementów można użyć także do renowacji schodów. Na starą konstrukcję nakłada się przygotowane na wymiar elementy. Podłoże nie wymaga praktycznie żadnego przygotowania. Nowe schody układa się na istniejącej już warstwie nośnej, na której montuje się masywny rdzeń betonowy, oklejony cegłami klinkierowymi.

Elementy prefabrykowane z klinkieru można wykorzystać do budowy nowych schodów, ale także - renowacji starych.
Elementy prefabrykowane z klinkieru można wykorzystać do budowy nowych schodów, ale także - renowacji starych. Röben
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl