Prefabrykowane ściany fundamentowe

Iwona Siewierska
Domy wznoszone z elementów przygotowanych wcześniej w wytwórni stały się znaczącym segmentem europejskiego rynku budowlanego.
Prefabrykowane ściany fundamentowe

Wszystkie systemy mają jednak to do siebie, że najpierw na placu budowy powstają fundamenty, a następnie z fabryki przyjeżdża gotowy dom w częściach. Ostatnio producenci rozszerzają ofertę i, oprócz domów, proponują również gotowe ściany fundamentowe. Rozwiązanie to, stosowane do niedawna głównie w budownictwie przemysłowym, obecnie proponowane jest również dla budownictwa mieszkaniowego i jednorodzinnego. Stosowanie prefabrykowanych ścian fundamentowych w budownictwie jednorodzinnym pozornie mogłoby wydawać się drogie, bowiem prefabrykaty kosztują niemało. Oszczędności na kosztach robocizny sprawiają jednak, że ogólne nakłady na budowę piwnicy stają się zbliżone do tradycyjnych metod wylewania fundamentów. Największą zaletą nowych systemów jest tymczasem znaczne skrócenie czasu wykonania piwnicy.

Grunt to koordynacjaPrefabrykowane ściany fundamentowe wykonywane są na zamówienie na podstawie projektu budowlanego. Większość producentów niezbędną dokumentację techniczną opracowuje bezpłatnie. Wadą wyboru takiego rozwiązania jest konieczność wynajęcia ciężkiego sprzętu do ustawiania ścian na ławach fundamentowych i zsynchronizowanie wszystkich elementów tak, by budowa przebiegała sprawnie. Przed zamówieniem prefabrykatów należy wylać ławy fundamentowe, poczekać aż zwiążą i wykonać izolację przeciwwilgociową. Trzeba również zapewnić możliwość dojazdu ciężkiego sprzętu na plac budowy i wykonywania manewrów na działce. Jeśli uda się skoordynować te elementy, ustawienie prefabrykowanych ścian pod klasyczny dom jednorodzinny trwa zaledwie kilka godzin, a układanie stropu nad piwnicą można rozpoczynać już następnego dnia. Takie rozwiązanie przyspiesza budowę piwnicy w porównaniu do klasycznych metod i daje inwestorowi pisemną gwarancję parametrów wytrzymałościowych i nośnych ścian, zawartą w dokumentacji producenta.

Dwa rodzaje gotowych ścian piwnicyWytwórnie oferują obecnie głównie dwa rodzaje prefabrykowanych ścian fundamentowych, zazwyczaj w rozmiarach od 2 do 6 metrów o wysokości od 2,5 m. Można na rynku znaleźć systemy składające się z cienkich betonowych płyt, łączonych zbrojeniem, zalewanych betonem na placu budowy w celu osiągnięcia konstrukcji monolitycznej o żądanej grubości - zaletą takich rozwiązań jest możliwość wykonania przed zabetonowaniem dodatkowego zbrojenia pionowego wzmacniającego nośność ściany. Oferowane są również systemy gotowych, zbrojonych przegród, które wystarczy ustawić na ławach fundamentowych i połączyć ze sobą zbrojeniem umieszczanym w specjalnie wyprofilowaniach krawędziach prefabrykatów. Niektórzy producenci, oprócz samych ścian, proponują również przygotowanie schodów i podestów. Zaletą wszystkich gotowych ścian fundamentowych jest ich gładkość, a co za tym idzie brak konieczności wyrównywania i łatwość dowolnego wykończenia wewnętrznego. Aspektem mniej istotnym, gdyż zysk nie jest specjalnie duży, wydaje się mniejsza grubość ścian prefabrykowanych od budowanych tradycyjnie (przy zachowaniu tej samej nośności), co pozwala uzyskać nieco większą powierzchnię użytkową piwnicy.

Na co zwrócić szczególną uwagęDecydując się na system prefabrykowanych ścian fundamentowych, należy pamiętać o wylaniu wiążącej warstwy betonu na ławę fundamentową tuż przed ustawianiem ścian, a po ich zamontowaniu i połączeniu ze sobą o spięciu konstrukcji od góry żelbetowym wieńcem usztywniającym całość i łączącym ściany piwnicy ze stropem.

Zanim zamówimy ściany, należy ponadto drobiazgowo rozplanować wszystkie otwory, bowiem konstrukcji prefabrykowanych nie wolno rozkuwać ani rozcinać. Trzeba zaprojektować zatem nie tylko rozkład okien i drzwi, ale również otwory na przeprowadzenie wszelkich instalacji - gazowej, wodociągowej, kanalizacyjnej itp.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl