Farby ceramiczne - ściany odporne na zabrudzenia

Wojciech Lechowski
Farby ceramiczne sprawdzą się w pomieszczeniach narażonych na wilgoć oraz na zabrudzenia.
Farby ceramiczne sprawdzą się w pomieszczeniach narażonych na wilgoć oraz na zabrudzenia. Akademia Techniczna PPG Deco
Farba to jeden z najbardziej popularnych sposobów na wykończenie powierzchni ścian wewnątrz pomieszczeń. Ogromna różnorodność tych produktów pozwala na dostosowanie ich do indywidualnych upodobań estetycznych oraz do specjalnych potrzeb użytkowych. Jednymi z takich właśnie wyrobów malarskich są farby ceramiczne.

Po dobrych i praktycznych w zastosowaniu farbach lateksowych nadeszła pora na wdrożenie jeszcze lepszych rozwiązań, a są nimi właśnie farby ceramiczne. Ulepszona formuła farb ceramicznych pozwala na tworzenie powłok odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz umożliwiających swobodne czyszczenie i szorowanie powierzchni ścian. Dzięki takim właściwościom, farby ceramiczne mogą być wykorzystywane w pomieszczeniach wilgotnych (łazienka), szczególnie narażonych na zabrudzenia (kuchnia, przedpokój), jak i we wszystkich pozostałych wnętrzach domu. Powstałe z farb ceramicznych powłoki są łatwe w utrzymaniu i na długo zachowują doskonały stan oraz pierwotną barwę. Jednak produkty te są nieco droższe od swoich odpowiedników lateksowych.

Farby ceramiczne – właściwości

Farby ceramiczne są elastyczne podczas nanoszenia, ale po wyschnięciu tworzą zwartą i twardą powłokę. Pierwsza z wymienionych cech pozwala sprytnie zamaskować niewielkie nierówności ściany. Druga zaś pomaga utrzymać pomalowaną powierzchnię w nienagannym stanie. Farby ceramiczne można zmywać większością ogólnodostępnych detergentów (nawet tych działających silniej), a nawet szorować. Po zabiegach czyszczących nie pozostają żadne ślady, czyli struktura powłoki jest nienaruszona, a kolor nie blaknie ani nie odbarwia się. Z farb tych można usunąć nawet szczególnie trudne plamy (np. z wina, kawy, pomadki do ust czy flamastra), co jest szczególnie ważne, dla osób wychowujących małe dzieci.

Farby ceramiczne są dostępne w dużej ilości kolorów.
Farby ceramiczne są dostępne w dużej ilości kolorów. Bolix

Ponadto są to farby wodoodporne i komponowane w taki sposób, by nie chłonąć brudu, kurzu i innych zanieczyszczeń. Jednocześnie, pomimo twardości powłoki, farby ceramiczne należą do grupy tzw. farb oddychających, czyli przepuszczających powietrze do struktury ściany.

Oprócz tego cechami charakterystycznymi farb ceramicznych są też: bardzo dobra przyczepność, bezzapachowość i brak w składzie substancji szkodliwych dla organizmu ludzkiego. Wielu fachowców uważa, że są to najlepsze i najtrwalsze z aktualnie dostępnych na rynku farb do zastosowań wewnętrznych.

Farby ceramiczne - zastosowanie

Farby ceramiczne są dedykowane zwłaszcza pomieszczeniom trudnym do utrzymania w należytej czystości oraz wilgotnym. Do takich wnętrz z pewnością zaliczają się przedpokoje, korytarze, hole, kuchnie oraz łazienki. Omawiane farby do malowania ścian pozwalają na proste usunięcie z nich błota, tłuszczu i innych kłopotliwych zabrudzeń. Jednak farby ceramiczne doskonale sprawdzają się też we wszystkich innych pomieszczeniach domu (salonach, sypialniach, pokojach dziecięcych, itp.) oraz coraz częściej bywają wybierane do malowania ścian w obiektach użyteczności publicznej (restauracjach, hotelach, sklepach, a nawet przedszkolach, szpitalach i przychodniach). Szeroka gama kolorystyczna farb ceramicznych pozwala zaspokajać najróżniejsze wizje aranżacyjne i realizować najbardziej indywidualne projekty.

Niektórzy użytkownicy za wadę tych wyrobów uważają nieco odmienny wygląd powstałych powłok. Powierzchnia pomalowana farbą ceramiczną nie jest bowiem ani połyskliwa ani matowa. Unikatowa faktura bywa niekiedy porównywana do wyglądu skorupki jajka, co doskonale określa jej walory dekoracyjne.

Nanoszenie farby ceramicznej jest bardzo proste. Najlepiej jest robić to za pomocą wałka o włosiu przeznaczonym do tego rodzaju produktów malarskich
Nanoszenie farby ceramicznej jest bardzo proste. Najlepiej jest robić to za pomocą wałka o włosiu przeznaczonym do tego rodzaju produktów malarskich. Katarzyna Dębek

Farby ceramiczne - jak nimi malować?

Farby ceramiczne nakłada się podobnie do wszystkich pozostałych farb lateksowych. Są to produkty gotowe do aplikacji (po dokładnym wymieszaniu zawartości opakowania). Cechuje je duża gęstość i lepkość, ale nie należy ich niczym rozcieńczać. Nadają się na podłoża gipsowe, kartonowo-gipsowe oraz ceglane i drewnopochodne. Powierzchnia pod farbę ceramiczną musi być oczyszczona, odpylona, zagruntowana i sucha. Stare, odspajające się powłoki wykończeniowe należy usunąć i następnie wygładzić ścianę.

Nanoszenie farby ceramicznej jest bardzo proste. Najlepiej jest robić to za pomocą wałka o włosiu przeznaczonym do tego rodzaju produktów malarskich. Większość producentów farb ceramicznych zaleca, by aplikować je w dwóch cienkich warstwach. Minimalny odstęp pomiędzy pierwszym i drugim malowaniem wynosi 2 godziny. Idealnie równe odcięcia (np. pomiędzy różnymi kolorami czy między ścianą i sufitem) uzyskamy poprzez wykorzystanie taśmy malarskiej lub specjalnego wałka odcinającego. Całkowite utwardzenie powłoki z farby ceramicznej następuje po upływie trzech – czterech tygodni.

Farby ceramiczne – luksus dla bogatych czy produkty o przeciętnych cenach?

To zależy przede wszystkim od wybranej marki. Rodzimi producenci zasadniczo nie windują cen swoich wyrobów, dzięki czemu farbę ceramiczną można kupić w cenie nieznacznie przewyższającej koszt nabycia zwykłej farby lateksowej. Jednocześnie są to farby o bardzo dobrej jakości, wysokiej wydajności i występujące w dość rozbudowanej gamie kolorystycznej. W rzeczywistości trudno jest doszukać się wad tych produktów. Dla większości użytkowników są one w zupełności zadowalające. Dostaniemy je w firmowych sklepach lub w marketach budowlanych.

Jednak bardziej wymagający i pragnący ponadstandardowych rozwiązań inwestorzy mają często zdanie, że produkt polski nigdy nie dorówna wydanemu przez renomowaną światową markę. Takie osoby sięgają po farby ceramiczne pochodzące od koncernów funkcjonujących poza granicami naszego kraju. Produkty te nie są już tak powszechnie dostępne jak rodzime i kosztują znacznie więcej. Koszt nabycia takiej farby ceramicznej jest dwu – trzykrotnie wyższy niż kupno tradycyjnej lateksówki. Czy faktycznie jest ona też aż o tyle lepsza od polskiej? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale w zamian warto zastanowić się: po co szukać czegoś lepszego od tego, co i tak jest wystarczająco dobre.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl