Piany montażowe – skąd ich popularność w budownictwie?
Piany montażowe, nazywane również pianami poliuretanowymi, to elastyczne, szybkoschnące substancje, które świetnie sprawdzają się do takich aplikacji jak: wypełnianie szczelin, montaż drzwi i okien, wzmacnianie konstrukcji czy uzupełnianie pęknięć. Piany dobrze izolują chłód i hałas, a dodatkowo są odporne na różnego typu wibracje i przemieszczenia. Co prawda praca z pianą jest bardzo prosta, a z aplikacją produktu poradzi sobie nawet amator, jednak tylko prawidłowo nałożona piana osiągnie swoje wszystkie właściwości.
Pamiętaj! Chociaż praca z pianą montażową jest dość prosta, produkt stanowi substancję chemiczną. Podczas aplikacji piany zawsze zachowaj należyte środki ostrożności i przestrzegaj wszystkich zaleceń producenta.
Poznaj pięć najczęstszych błędów popełnianych w trakcie pracy z pianą.
1. Stosowanie piany po terminie ważności
Piany poliuretanowe, podobnie jak inne mieszanki chemiczne, mają datę ważności. Po upływie terminu podanego przez producenta, produkt nie nadaje się do użytku. Przed nakładaniem piany, upewnij się więc, jaki jest jej termin ważności. Zwróć również uwagę, w jakich warunkach był przechowywany produkt. Pianę należy trzymać w pozycji pionowej, w suchym i chłodnym miejscu. Unikaj skrajnych temperatur (zarówno dodatnich, jak i ujemnych) oraz nie wystawiaj puszki z pianą na działanie promieni słonecznych lub wilgoci.
2. Niewłaściwa temperatura podczas aplikacji
Na rynku znajdziesz różne rodzaje pian poliuretanowych. Jednym z kryteriów ich podziału jest sezonowość. W ofercie Rawlplug dostępne są piany montażowe letnie, które nadają się do aplikacji w temperaturach powyżej 5°C oraz piany zimowe, które w zależności od rodzaju można stosować w warunkach do -5°C lub do -10°C. Oprócz tego w asortymencie znajdują się piany wielosezonowe, które można stosować przez cały rok.
Przed nałożeniem piany zwróć więc uwagę, w jakiej temperaturze odbędzie się montaż. Aplikacja piany w zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze wpływa na jej fizyczne właściwości. W niskich temperaturach produkt może nie rozprężać się prawidłowo, a w wysokich zbyt szybko wyschnie i zacznie pękać. Aby uniknąć tych błędów, zawsze dobieraj pianę do warunków atmosferycznych aplikacji.
3. Brak odpowiedniego przygotowania puszki z pianą przed jej nałożeniem
Niedostateczne przygotowanie puszki może skutkować nierównomiernym wydobywaniem się piany oraz utratą jej sprężystości. Zanim zaczniesz pracę z pianą, załóż rękawiczki ochronne i wstrząśnij energicznie puszką przez minimum 30 sekund. W ten sposób wszystkie składniki znajdujące się wewnątrz puszki dokładnie się ze sobą połączą, a uzyskana mieszanka osiągnie oczekiwane właściwości.
4. Złe przygotowanie powierzchni, na którą będzie nakładana piana
Upewnij się, że powierzchnie, na które nakładasz pianę, są pozbawione kurzu, tłuszczu oraz innych zabrudzeń. Chociaż wilgoć zawarta w powietrzu przyspiesza proces rozprężania piany poliuretanowej, podłoże nie powinno być zbyt mokre. W pierwszym etapie nakładania piany, spryskaj delikatnie oczyszczoną powierzchnię wodą. Zwróć jednak uwagę, aby nie robić tego zbyt obficie. Woda wpłynie na szybsze rozprężanie produktu, jednak jej nadmiar może uszkodzić strukturę piany.
5. Zbyt krótki czas utwardzania piany
Każdy rodzaj piany ma określony czas utwardzania, którego należy przestrzegać. Skrócenie tego procesu spowoduje, że piana będzie zbyt miękka i zacznie się odkształcać lub całkowicie straci swoją strukturę. Zwróć też uwagę, aby zawsze czekać na utwardzenie poszczególnych warstw piany, gdy nakładasz ją etapami, np. w celu uzupełniania głębszej szczeliny.
Na koniec najważniejsza zasada: zawsze pamiętaj o przeczytaniu instrukcji aplikacji piany montażowej, zwłaszcza jeśli stosujesz dany produkt po raz pierwszy. Każda piana ma określony sposób aplikacji oraz czas niezbędny do utwardzenia produktu. Dzięki instrukcji montaż nie sprawi Ci żadnych trudności i unikniesz wszelkich błędów.
Rawlplug to firma obecna na rynku od ponad 100 lat. W naszym asortymencie znajdziesz m.in. chemię budowlaną, kołki i elektronarzędzia. Sprawdź też kotwy chemiczne Rawlplug, wykorzystywane w projektach architektonicznych na całym świecie.