Komfort akustyczny w domu czy mieszkaniu - poznaj ściany akustyczne

Materiał promocyjny
Dom jest miejscem, w którym szukamy odpoczynku po męczącym dniu. Oczekujemy w nim spokoju, dzięki któremu będziemy mogli się zregenerować. Niestety bardzo często zamiast ciszy słyszymy hałasy dobiegające zza ścian. Uciążliwi sąsiedzi i odgłosy miasta mogą sprawić, że dom przestaje być naszym schronieniem. Nie musimy być jednak na nie skazani. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań w domu może przynieść nam upragnioną ciszę i spokój. Jak więc tego dokonać?

Wytłumienie, wyciszenie czy wygłuszenie?

W poszukiwaniu informacji odnośnie sposobów pozbycia się uciążliwych dźwięków, spotkamy się z pojęciami wytłumienia, wyciszenia oraz wygłuszenia. Choć ich działanie ma ten sam cel, nie oznaczają tego samego.

Wytłumienie jest zabiegiem, który podnosi izolacyjność akustyczną w konkretnym pomieszczeniu lub mieszkaniu. Efekt ten można osiągnąć dzięki odpowiedniej aranżacji wnętrz i wzbogaceniu ich o elementy posiadające zdolność pochłaniania dźwięku. Dodatki takie, jak poduszki czy dywany, mogą w skuteczny sposób ograniczyć odbijanie się dźwięków od płaszczyzn mających niski współczynnik pochłaniania dźwięków, podnosząc w ten sposób walory akustyczne wnętrza.

Wygłuszenie polega na odizolowaniu się od dźwięków. Dobrze wygłuszone pomieszczenie oznacza brak hałasów z zewnątrz do wewnątrz pomieszczenia. Z pomieszczenia wygłuszonego nie będzie również słychać hałasów. Osiągnięcie takiego efektu możliwe jest dzięki zastosowaniu odpowiedniej konstrukcji budynku oraz poprawie izolacyjności akustycznej ścian, czyli ograniczeniu mostków akustycznych, przez które nadmiernie przenoszone są dźwięki.

Wyciszenie jest terminem obejmującym swoim znaczeniem obydwa sposoby likwidowania niepożądanego hałasu.  

Izolacja akustyczna w mieszkaniu - poznaj rozwiązania

Najlepsze rezultaty izolacji akustycznej ścian wewnętrznych moglibyśmy otrzymać poprzez zburzenie ich i postawienie na nowo z zastosowaniem odpowiednich materiałów wygłuszających niepożądane hałasy. Do tego należałoby zastosować skuteczną izolację na podłogach. Niestety, zazwyczaj taka opcja nie jest możliwa do zrealizowania. Istnieją na szczęście tańsze i prostsze sposoby, dzięki którym zyskamy w domu upragniony spokój.  

Izolacja akustyczna ścian

Najprostszym i najszybszym sposobem jest zastosowanie odpowiednich elementów wystroju wnętrza. Można więc zawiesić pluszowe zasłony, położyć pluszowe poduszki czy wyłożyć ściany tapetami. Nie są to jednak sposoby na pozbycie się dużych hałasów z zewnątrz. Tapety, szczególnie o chropowatej fakturze, pomogą tylko wtedy, gdy od sąsiadów oddzielają nas solidnej grubości ściany. Zdecydowanie bardziej skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie ekranów lub paneli akustycznych i stworzenie ścian dźwiękochłonnych.

 

Komfort akustyczny w domu czy mieszkaniu - poznaj ściany akustyczne

źródło: unsplash.com

Ekrany stawia się na przymocowanym do ściany stelażu, pod którym umieszcza się folię akustyczną. Natomiast panele można zainstalować na całej ścianie lub jej fragmentach. Mogą być również bardzo efektownym elementem dekoracyjnym, skutecznie wytłumiając dźwięki w naszym mieszkaniu.

Bardzo duże znaczenie w zapewnieniu izolacji akustycznej ścian mają także okna i drzwi. Warto pomyśleć o wyborze modeli o odpowiednim parametrze Rw – wskaźniku tłumienia hałasu. Przy czym im wyższa jest jego wartość, tym mniej hałasów będzie do nas dobiegać z zewnątrz. Jeśli więc mieszkamy niedaleko ruchliwej ulicy, warto wybrać okna o Rw większym niż 40. W przypadku drzwi, izolacja akustyczna zapewniana jest między innymi dzięki gumowym uszczelkom oraz tapicerce drzwiowej. Elementy te poprawią również izolacyjność termiczną mieszkania.  

Izolacja akustyczna podłóg

Najskuteczniejszą metodą izolacji akustycznej podłóg jest zastosowanie warstwowej podłogi pływającej. Wymaga to jednak zaplanowania na etapie konstrukcji budynku, ponieważ materiał izolacji akustycznej kładziony jest bezpośrednio na płycie stropowej. Można wykonać dodatkową okładzinę z płyt gipsowo-kartonowych na podkładzie z materiału tłumiącego. Rozwiązanie to będzie mniej skuteczne, ale uwolni nas częściowo o hałasu.

Jeśli zamierzamy położyć w mieszkaniu lub domu panele podłogowe, warto zastosować odpowiednie podkłady, dzięki którym poprawimy izolacyjność akustyczną podłóg. Do tego celu służą maty korkowe, tektura falista oraz płyty drewnopochodne. Użycie dobrej izolacji pomoże nam uchronić się od mniejszych hałasów.  

Czym wyciszyć mieszkanie bez remontu?

Jeśli chcemy wyciszyć mieszkanie bez przeprowadzania jakichkolwiek remontów, jednym z najprostszych rozwiązań jest zainwestowanie w tekstylia mieszkaniowe. Tapicerowane kanapy, fotele oraz zasłony z grubych tkanin świetnie tłumią dźwięki. W przypadku podłogi można położyć gruby dywan lub wykładzinę. Są to metody, które uchronią nas tylko częściowo od hałasu. Warto jednak spróbować, jeśli nie jesteśmy w stanie przeprowadzić większych rewolucji w mieszkaniu.


Komfort akustyczny w domu czy mieszkaniu - poznaj ściany akustyczne

źródło: pexels.com

Czym wyciszyć w szybki sposób mieszkanie? Ściany akustyczne

Nowoczesnym i skutecznym sposobem na szybkie wyciszenie mieszkania jest zainstalowanie ścian akustycznych. Tego typu rozwiązania sprawdzają się również wtedy, gdy chcemy wyznaczyć nowe strefy – do pracy czy spania. Dzięki mobilnym ścianom dźwiękoszczelnym możemy na nowo zaaranżować przestrzeń w mieszkaniu, bez konieczności przeprowadzania uciążliwych remontów.

Producentem oferującym wysokiej jakości płyty akustyczne w formie mobilnych ścian jest abopart® - największy dostawca systemów mobilnych ścian działowych w Polsce. W ofercie firmy znajdują się mobilne ściany zapewniające różne poziomy redukcji hałasu – od Rw 40 dB do Rw 58 dB. Ściany akustyczne to skuteczny sposób na zapewnienie sobie w domu przestrzeni bez hałasu, w której będziemy mogli pracować lub spokojnie odpoczywać. A wszystko to bez wielkich remontów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl