Kształtki styropianowe

Aleksandra Kuśmierczyk
To już możliwe. Ściany z kształtek styropianowych – od piwnicy po dach. Szybko, tanio, ciepło, oszczędnie. A gdzie jest haczyk?
Kształtki styropianowe

Technologia budowy domów z kształtek  styropianowych pojawiła się w Polsce na początku lat 90. Może dlatego jesteśmy trochę nieufni i nie dowierzamy budowlańcom, którzy przekonują do tego typu materiałów. A przecież w Europie Zachodniej buduje się z nich już od 40 lat.Domy po wykończeniu wyglądają jak tradycyjne, nawet fachowiec ich nie odróżni.
Zaletą kształtek styropianowych jest to, że są odporne na działanie wilgoci, bakterii
i mikroorganizmów, prace przebiegają szybko, a dom jest energooszczędny. Dlaczego więc jesteśmy, aż tak bardzo przywiązani do tradycyjnych elementów? Nie ufamy nowym technologiom? A może po prostu nie lubimy eksperymentować.

Co to za technologia?

Kształtki styropianowe często porównywane są do klocków z pustą przestrzenią w środku. Przestrzeń tą trzeba wypełnić mieszanką betonową (B15 lub B20 w zależności od miejsca lub zaleceń producenta). Ich przekrój jest następujący: jeden bok 5 cm, wolna przestrzeń to 15 cm, kolejny styropianowy bok 5 cm. Producenci oferują także kształtki z grubszą, bo 10 cm ścianką zewnętrzną – w ten sposób można poprawić izolacyjność termiczną budynku. W sprzedaży są też elementy, w których jedna ze ścianek ma 20 cm, ale te polecane są do domów pasywnych. Kształtki mają długość 1 lub 2 m i szerokość do 25 cm.
Po związaniu mieszanki powstaje rdzeń żelbetowy, który jest elementem konstrukcyjnym budynku
i który jest ocieplony z dwóch stron styropianem.
Ściany mają bardzo solidną konstrukcję o dobrych właściwościach izolacyjnych  – współczynnik przenikania ciepła U mieści się w granicach 0,11–028 W/(m²K).
Budowanie ścian z pustaków styropianowych wymaga wykonania zbrojenia pionowego
w narożnikach oraz przy oknach i drzwiach. Dodatkowo w dolnych warstwach ścian oraz pod oknami robi się zbrojenie poziome.

Od jednego producenta

Producenci oferują gotowe systemy: elementy standardowe o różnym kształcie i przeznaczeniu. Każdy element ma swoją handlową nazwę. W ofercie są takie, z których robi się ściany zewnętrzne, nadproża, wieńce, podparcia stropów czy dachy (nie ma ograniczeń co do kształtu dachu,
a elementy dachowe układa się na drewnianej więźbie, można je pokryć dowolnym materiałem, nawet ciężką dachówką, w dachu można też zrobić okno – ich montaż odbywa się identycznie jak
w dachach tradycyjnych). Otwory okienne i drzwiowe konstruuje się ze specjalnych pustaków – również styropianowych.

Kształtki styropianowe

Z kształtek można też wykonać fundamenty, ale taniej jest, gdy wykorzysta się tradycyjne bloczki betonowe. Decydując się jednak na tego typu rozwiązanie, trzeba koniecznie zadbać
o odpowiednie wypoziomowanie kształtek, bo inaczej dom będzie po prostu krzywy, później nie da się ich już wyprostować.
Jeśli budujemy dom podpiwniczony, ze styropianu można zrobić ściany piwnic, bo elementy te bardzo dobrze izolują termicznie, trzeba je jednak zabezpieczyć  przed wodami gruntowymi, najlepiej zewnętrzną powłoką izolacyjną.
Raczej nie poleca się ich na ściany działowe, bo słabo izolują akustycznie. Nie warto też z nich wykonywać stropów. O wiele lepiej wykorzystać dowolną, inną technologię, np. zrobić strop drewniany, płytę żelbetową monolityczną lub strop gęstożebrowy. Najczęściej gotowe systemy zawierają elementy do wnoszenia ścian zaokrąglonych lub naroży bez kąta prostego, dlatego ściany mogą mieć łuki. W ofercie są także elementy wyrównawcze, dzięki którym wysokość ścian można regulować co kilka centymetrów.
Montaż okien i drzwi, instalacji, wentylacji i kominów przebiega identycznie jak w technologiach tradycyjnych.

Wykończenie ścian

Ściany zewnętrzne można wykończyć na wiele sposobów. Najpopularniejsze jest wykończenie tynkiem cienkowarstwowym (koniecznie na podkładzie z siatki z włókna szklanego przyklejonego do styropianu). Elewację można też zrobić z cegieł klinkierowych, licówek, obłożyć kamieniem, drewnem, listwami z PCV lub blachą powlekaną.

Kształtki styropianowe

Ściany wewnętrzne wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi lub tynkiem gipsowym nakładanym na mokro (grubości min. 1 cm) albo płytkami ceramicznymi. Można to zrobić jednak dopiero po wykonaniu instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, bo rury i przewody prowadzi się przez wewnętrzną styropianową warstwę pustaków.

 

 

 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl