Tapety na ścianie ze względu na swoje walory estetyczne i praktyczne sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. W sypialni nadadzą jej przytulności, w salonie charakteru, a w pokoju dziecka bajkowego wystroju. Jednak z czasem jak każdy materiał wymaga odświeżenia lub wymiany. A może tak malowanie tapety?
Kiedyś tapety były w każdym mieszkaniu. Dzięki niej łatwo można było pokryć duże i przede wszystkim nierówne powierzchnie. Dzisiaj tapeta ze względu na ilość najróżniejszych faktur i kolorów jest również z chęcią stosowana. Pod wpływem czasu każde wnętrze wymaga odświeżenia, czy to ze względu na chęć odmiany czy po prostu na zniszczenia, czy zużycie materiału. Zabierając się do metamorfozy naszego wnętrza musimy się odpowiednio przygotować.
Malowanie tapety
Kiedy w naszym mieszkaniu na ścianach są tapety, które wymagają odnowienia to tak naprawdę mamy trzy możliwości:
- przyklejenie nowej tapety na starą,
- pomalowanie starej tapety,
- zerwać starą tapetę.
Aby podjąć odpowiednią decyzję co robimy z naszą starą tapetą musimy skontrolować w jakim ona jest faktycznie stanie. Zwróćmy uwagę czy nie jest:
- zabrudzona,
- uszkodzona,
- odklejona.
W przypadku kiedy tapety na ścianie są pokryte kurzem, mocno zaplamione i zniszczone nie polecamy ich malowania. Pamiętajmy też, że tapety winylowe nie nadają się do pokrycia ich farbą. W przypadku wersji papierowej i tapet z włókna szklanego śmiało możemy w taki sposób ją odświeżyć. Tylko pamiętajmy, żeby tapety z włókna należy malować farbą lateksową.
Przygotowanie podłoża z tapetą do malowania
Jak każdą powierzchnię, którą chcemy pomalować należy odpowiednio przygotować i to samo dotyczy ścian pokrytych tapetą. Pierwszym krokiem jest pozbycie się kurzu, jeśli jest to konieczne to delikatnie zmywamy wodą z mydłem malarskim. Gdy powierzchnia całkowicie wyschnie należy ją pokryć farbą. Koniecznie należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta farby.
W przypadku tapety papierowej po pierwszym malowaniu mogą pojawić się pęcherze. Nie martwmy się bo powinny one całkowicie zniknąć jak farba wyschnie. Dlatego zalecamy, aby drugą warstwę farby nałożyć dopiero jak pierwsza wyschnie, a pęcherze znikną.
Zdzieranie tapety
Jak wspomnieliśmy wcześniej czasami stan tapety nie pozwala na jej pomalowanie lub aplikację nowej. Wówczas zostaje nam zdarcie starej i położenie nowej lub pomalowanie ścian. Ta opcja jest bardziej czasochłonna, jednak efekt zdecydowanie będzie lepszy.
Przy zrywaniu starej tapety z pomocą przyjdą nam specjalistyczne płyny, które sprawią, że ta praca będzie łatwiejsza. Pamiętajmy także żeby usunąć pozostałości kleju do tego celu użyjmy nożyka i szpachelki. Czasami bywa tak, że po zerwaniu tapety nasza ściana będzie porysowana, pęknięta luz z ubytkami – koniecznie należy ją oczyścić, uzupełnić i wypełnić np. masą naprawczą. Przed położeniem nowej tapety ścianę powinniśmy odpylić i zagruntować. Gdy chcemy uzyskać gładką powierzchnię pokryjmy ją gotową do użycia gładzią szpachlową, którą trzeba następnie wyszlifować, odpylić i pokryć cienką warstwą gruntu.
Jak widać zadanie nie jest trudne, jednak gdy nie czujemy się na siłach warto do tego zadania zatrudnić odpowiednią ekipę lub fachowca, który zrobi to za nas.