Materiały izolacyjne - rodzaje i zastosowanie

Artykuł sponsorowany
Jarmoluk - pixabay.com

Jakie są rodzaje i zastosowanie materiałów izolacyjnych? Który z nich wybrać? Oto poradnik, z którego dowiesz się wszystkiego na ten temat. Przeczytaj!

Materiały izolacyjne - jakie są ich rodzaje, właściwości i zastosowania

Ciepły i suchy dom to podstawa naszego dobrego samopoczucia i zdrowia. Ale aby taki był, musimy go dobrze zaizolować. Skuteczna izolacja to jednak przede wszystkim rodzaj i jakość zastosowanych materiałów. Jakie warto wybrać i czym się kierować podejmując decyzję o zakupie? Jak uczynić ogrzewanie bardziej efektywnym i ekonomicznym? Oto praktyczny poradnik na temat materiałów izolacyjnych.

Kiedy myślimy o materiałach izolacyjnych, zwykle na myśl przychodzi nam wełna i styropian. A jednak oferta produktów służących zatrzymaniu ciepła wewnątrz budynku jest znacznie szersza, dzięki czemu możemy z łatwością wybrać ten, który jest najlepiej dopasowany do naszych potrzeb i możliwości. Oto one.

Neopor

To niezwykle nowoczesne materiały izolacyjne dla przemysłu, produkowany przez koncern BASF. Nazywa się go lepszą wersją styropianu, ma bowiem większą od niego zdolność izolacyjną i efektywnie zapobiega utracie ciepła przez budynek. Właściwości Neoporu wynikają z zastosowania w procesie jego produkcji cząsteczek grafitu, które podnoszą jego zdolność izolacyjną aż o 20% w porównaniu z białymi materiałami.

Właściwości i zastosowanie

Neopor to polistyrenowy granulat do spieniania, którego czarne granulki są przekształcane na linii produkcyjnej w styropianowe płyty, bloki lub formowane w kształtki.

Świetnie sprawdza się jako materiał na elewacje - dzięki zdolności odbijania ciepła, efektywnie utrzymuje je wewnątrz budynku i nie dopuszcza do jego strat. Spełnia także wymagania stawiane wobec materiałów używanych przy budowie domów pasywnych.  

Polistyren ekstrudowany

Stanowi doskonałą alternatywę dla zwykłego styropianu - jest tańszy od niego, a do uzyskania tego samego efektu izolacyjnego wystarczy cieńsza warstwa. Polistyren ekstrudowany ma postać twardych płyt, bardzo odpornych na obciążenia. Produkowane są w dwóch wariantach - o powierzchni gładkiej lub chropowatej. Płyty chropowate zapewniają większą  przyczepność kleju oraz warstwy tynku.

Właściwości i zastosowanie

Płyty polistyrenowe warto stosować w miejscach narażonych na duże obciążenia, na przykład na ścianach fundamentowych. Idealnie sprawdza się także w miejscach narażonych na wilgoć - ścianach piwnicznych i w wilgotnych pomieszczeniach. Odznacza się bardzo niską nasiąkliwością. Z tego też powodu płyty polistyrenowe można układać na stropach czy podłogach położonych na gruncie i poniżej linii izolacji przeciwwodnej.

Keramzyt

Keramzyt jest kruszywem otrzymywanym z gliny, bardzo lekkim i kruchym. Tym, co sprawia, że znajduje zastosowanie jako materiał izolacyjny jest fakt, że ma wspaniałe parametry izolacyjne i jest niezwykle wytrzymały. Ma wyższy współczynnik przewodności cieplnej niż styropian, a jego 10 - centymetrowa warstwa może zastąpić płytę styropianu o grubości ok. 18cm.

Właściwości i zastosowanie

Tym, co wyróżnia keramzyt, jest jego duża odporność na wilgoć oraz grzyby i pleśń. Poddany działaniu wilgoci, szybko zwraca ją do środowiska. Jest także mrozoodporny i niepalny.

Keramzytu nie stosuje się jako izolacji pionowych przegród ze względu na jego sypką postać. Sprawdzi się jednak jako izolacja posadzek w piwnicy lub stropów i stropodachów. Z materiału tego produkuje się beton keramzytowy, który pozwoli obniżyć ciężar stropu, a jednocześnie zachować jego właściwości izolacyjne.

Styropian

Spieniony polistyren to inaczej styropian. Jest jednym z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych. Ma postać połączonych ze sobą okrągłych granulek, wypełnionych pianką polistyrenową. Można kupić go pod postacią płyt niefrezowanych lub frezowanych (na zakład lub pióro - wpust), a także granulatu, taśm, płyt ryflowanych lub naciętych poprzecznie. Dostępny jest w formie płyt o różnej grubości oraz różnej powierzchni.

Właściwości i zastosowanie

Styropian ma bardzo dobre właściwości izolacyjne, zapewnia więc skuteczną ochronę przed chłodem i upałem. Stanowi także izolację akustyczną, a więc jest chętnie stosowany zarówno jako warstwa przegród pionowych, jak i na stropach. Położony na podłodze, chroni przed wilgocią i chłodem, a także niweluje odgłosy powstające w czasie stąpania, przesuwania mebli czy innych codziennych czynności.

Poza tym styropian nie chłonie wilgoci, a więc może być stosowany na elewacjach i w miejscach narażonych na jej obecność. Jest niezwykle lekki, dzięki czemu można stosować go na każdym typie ściany lub stropu bez obaw o ich obciążenie

Co również jest istotne? Mimo że styropian produkowany jest w wyniku przemian ropy naftowej, nie zawiera substancji toksycznych ani szkodliwych. Można więc być pewnym jego bezpieczeństwa. Poza tym jest odporny na działanie pleśni czy bakterii i pozostaje skuteczny przez wiele lat, nie tracąc swoich właściwości izolacyjnych. To dobry, skuteczny, bezpieczny i niedrogi materiał, który zyskał sobie ogromną popularność wśród inwestorów. Do jego wad natomiast należy zaliczyć wysoką wrażliwość na wysokie temperatury oraz działanie rozpuszczalników organicznych. Już temperatura sięgająca 80°C może doprowadzić do uszkodzenia styropianu. Należy mieć to na uwadze.

Decydując się na zakup styropianu warto też pamiętać o tym, by wybierać tylko materiał od uznanego producenta, który sezonuje swoje wyroby, czyli przez okres od sześciu do ośmiu tygodni po docięciu przechowuje je w kontrolowanych warunkach. Takie postępowanie gwarantuje, że styropian nie zmieni swojego kształtu ani wymiarów.

Wełna mineralna

Wełna mineralna jest produkowana ze skał, a więc jest produktem naturalnym. Do minerałów, z których wytwarza się wełnę, należą dolomit, bazalt, wapień lub gabro. Proces produkcji polega na stopieniu minerałów do postaci płynnej, a następnie jej rozdzieleniu na bardzo cienkie włókna. Włókna zlepiane są za pomocą żywicy, a na koniec formowane do uzyskania pożądanego kształtu.

Drugim rodzajem wełny mineralnej jest wełna szklana. Powstaje ona w wyniku przetworzenia stłuczki szklanej oraz piasku kwarcowego. Ma ona wspaniałą izolacyjność dzięki dużej ilości powietrza zamkniętego pomiędzy włóknami - zajmuje ono aż 95% jej objętości.

Zastosowanie

Poza tym, że wełna mineralna idealnie nadaje się do izolacji ścian i poddaszy, posadzek, można używać jej także do obudowania np. kominka lub rur instalacyjnych. Dostępna jest w formie płyt, mat oraz granulatu przeznaczonego do zastosowania w trudno dostępnych miejscach.

Płyty dobrze sprawdzą się na ścianach zewnętrznych - są twarde i wytrzymałe. Na poddaszu warto natomiast zastosować lekkie, sprężyste maty, które z łatwością dopasowują się do przestrzeni pomiędzy krokwiami. Wełna mineralna w postaci granulatu dobrze sprawdzi się w ciasnych przestrzeniach lub miejscach o nieregularnym kształcie, w których ułożenie maty stanowiłoby problem i wymagało dużej ilości docinek.

Na rynku obecne są także rodzaje wełny z dodatkową warstwą, na przykład folią aluminiową. Ma ona za zadanie poprawić właściwości wełny w trudnych warunkach, np. kiedy izolujemy kominek.

Dzięki ogromnej dostępności produktów o różnych właściwościach i w zróżnicowanych cenach, każdy inwestor z łatwością wybierze takie materiały izolacyjne, które spełnią jego oczekiwania i dobrze sprawdzą się w określonych warunkach. Wystarczy tylko wiedzieć, jakimi zasadami należy się kierować kupując określony produkt.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl