Substancje szkodliwe w domu

Ryszard Dudek
Wiele substancji wchodzących w skład materiałów wykończeniowych, farb, lakierów czy środków impregnujących jest po porostu toksyczna lub przynajmniej szkodliwa dla zdrowia.
Wiele substancji wchodzących w skład materiałów wykończeniowych, farb, lakierów czy środków impregnujących jest po porostu toksyczna lub przynajmniej szkodliwa dla zdrowia. MIH83 - pixabay.com
Nadchodzi wreszcie ten wymarzony, długo oczekiwany dzień, kiedy nasze nowe, czy nowo wyremontowane mieszkanie opuszczają ostatnie ekipy ”fachowców” i możemy w nim zamieszkać. Co jednak, jeśli zamiast ulgi i zapachu świeżości czujemy ból głowy, drażnienie w gardle i łzawienie oczu?

Czy substancje chemiczne są groźne tylko dla alergików? Wiele substancji wchodzących w skład materiałów wykończeniowych, farb, lakierów czy środków impregnujących jest po porostu toksyczna lub przynajmniej szkodliwa dla zdrowia. Oczywiście nie każdy z nas jest alergikiem i reagować będzie tak gwałtownie jak to opisaliśmy we wstępie, ale ich wpływ na zdrowie nie pozostaje obojętny. Poza tym wystarczy przestrzegać zaleceń producentów i dokładnie wiedzieć jak postępować z niektórymi substancjami czynnymi i możemy już czuć się w miarę bezpieczni... 

Substancje szkodliwe - gdzie czai się niebezpieczeństwo?

Często niestety okazuje się, że mieszkanie wyposażone w pachnące „nowością” sprzęty jest jak pole minowe. Sztucznie barwione wykładziny dywanowe czy PCV, mogą zawierać rakotwórcze chlorki organiczne, a podłogi z naturalnej deski często malowane są benzenem, toluenem czy ksylenem zawartym w lakierze. To te substancje mogą powodować podrażnienia błon śluzowych, bóle czy zawroty głowy, a nawet uszkodzenia nerek.

Sztuczne obicia, którymi pokryte są często kanapy i fotele, uwalniają stopniowo do powietrza szkodliwe fenole, mogące wywoływać podrażnienia skóry i dróg oddechowych. Szafy, stoły i krzesła wykonane z płyty wiórowej, a następnie pokryte fornirem i klejem, są źródłem uwalniającego się do powietrza formaldehydu, substancji rakotwórczej, wywołującej nudności, podrażnienia gardła i bóle głowy.

Jak radzić sobie z chemią, która już jest w domu?

Najłatwiej byłoby powiedzieć, że należy kupować meble i dywany całkowicie naturalne, nie lakierować podłóg i nie stosować w domu chemii. Trudno jednak wyobrazić sobie niepolakierowane podłogi, szafy czy stoły, które należałoby szorować by utrzymać je w czystości. Krótko mówiąc chemia z nami jest i pozostanie, ponieważ sprawia, że żyje się nam wygodniej. Cóż, więc robić by żyć z nią w zgodzie?

  • Unikać stosowania w pomieszczeniach mieszkalnych, najbardziej szkodliwych substancji chemicznych.
  • Wybierać lakiery i farby organiczne, dywany i podłogi wykonane z substancji naturalnych itp.
  • Nowo wyremontowane pomieszczenia należy często i intensywnie wietrzyć.
  • Stosować się ściśle do zaleceń producenta środków, jakie stosujemy.
  • Szkodliwość substancji chemicznych maleje z czasem, więc ważne jest by przestrzegać okresów karencji i nie wprowadzać się natychmiast po malowaniu, lakierowaniu itd. a już na pewno nie mieszkać we właśnie remontowanych pomieszczeniach.
  • Opary substancji chemicznych uwalniają się szybciej i intensywniej w wysokich temperaturach nie wolno, więc malować, lakierować w upalne dni, bo grozi to zatruciem.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl