#Termoporadnik. Ocieplenie domu - o czym pamiętać planując zakup styropianu?

Partnerem cyklu jest Termo Organika
Styropian bez wątpienia jest najczęściej stosowanym do ocieplania domu izolatorem, który na naszym polskim rynku jest obecny od ponad pół wieku. Ponadto styropian jest bezpiecznym, a także najbardziej ekonomicznym materiałem izolacyjnym. Każdy, kto planuje ocieplenie domu powinien pamiętać, że najważniejszymi parametrami styropianu są grubość oraz współczynnik przewodzenia ciepła, czyli lambda. To właśnie te dwa parametry decydują o skuteczności izolacji cieplnej.

W budynku, który jest nieodpowiednio bądź wcale nieocieplony odnotowuje się gigantyczne straty ciepła. W związku z tym koszty za ogrzanie takiego domu mogą być kilkukrotnie wyższe niż dla takiego samego budynku po dociepleniu. Eksperci przekonują, że aby znacząco zaoszczędzić na energii w sezonie grzewczym należy zainwestować w odpowiednie ocieplenie ścian zewnętrznych i stropów na poddaszu.

Styropian – bezpieczny, trwały, sprawdzony izolator

Styropian ma wiele zastosowań, dlatego wybierając jego odpowiedni rodzaj w pierwszej kolejności należy się kierować informacją o miejscu aplikacji. Standardowo podawane są cztery rodzaje aplikacje:

  • fasada,
  • dach-podłoga,
  • fundament,
  • parking.

W każdej z podanych kategorii zastosowań producenci oferują kilka odmian, które różnią się właściwościami.

Ocieplenie domu – jak wybrać styropian?

Wybór styropianu – najważniejszy parametr

– Warto pamiętać, że bardzo gruba warstwa izolacji będzie ograniczać dopływ światła dziennego przez otwory okienne i może również pogorszyć estetykę budynku – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki. – Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybór styropianu grafitowego TERMONIUM PLUS fasada o lambdzie 0,031 i grubości 20 cm. Dzięki temu inwestor osiągnie taki sam stopień ochrony cieplnej, jak w przypadku zastosowania aż 28 cm warstwy zwykłego styropianu.

WARTE ZAPAMIĘTANIA: Współczynnik przewodzenia ciepła wpływa na grubość ocieplenia - im mniejsza jego wartość, tym lepsze właściwości izolacyjne płyt styropianowych.

Ocieplanie domu
Termo Organika

Wybór styropianu – wytrzymałość

Wytrzymałość na rozciąganie oznaczana jest symbolem TR – jest kolejnym ważnym parametrem dla styropianu. Pełni istotną rolę przy ocieplaniu ścian zewnętrznych, gdzie styropian mocuje się za pomocą kleju do ściany. W płytach fasadowych minimalna dopuszczalna wartość TR wynosi 80 kPa, oczywiście pod warunkiem, że produkt posiada zewnętrzne badania notyfikowanych laboratoriów, które potwierdzają te parametry. Można to łatwo zweryfikować sprawdzając czy produkt posiada, np. certyfikat lub rekomendacje ITB. Jeśli wyrób takich dokumentów nie posiada, wówczas do ocieplania ścian zewnętrznych należy zastosować styropian o wytrzymałości na rozciąganie TR 100 kPa. Jednak należy pamiętać, że styropian niespełniający deklarowanych przez producenta parametrów, stwarza wyższe ryzyko braku wytrzymałości elewacji, a to przekłada się na mniejszą sprawność, trwałość i estetykę.

Wytrzymałość na ściskanie CS(10) – to parametr, który ma duże znaczenie w przypadku izolacji podłóg, dachów, stropów, ścian fundamentowych czy innych miejsc, w których izolacja narażona jest na ściskanie. Wartość tego parametru oznacza siłę przy ugięciu próbki o 10% i jest podawana w kPa. Ten parametr nie jest deklarowany w przypadku płyt styropianowych z przeznaczeniem na fasadę, ponieważ ten rodzaj sił ściskających w aplikacji „FASADA” po prostu nie występuje. W celu ułatwienia interpretacji wytrzymałości na ściskanie producenci podają jakie jest obciążenie użytkowe powierzchni z zastosowaniem poszczególnych styropianów. Dla płyt styropianowych o deklarowanej wytrzymałości na ściskanie obciążenie użytkowe wygląda następująco:

  • CS(10) 60 kPa obciążenie użytkowe wynosi 1800 kg/m2,
  • CS(10) 80 kPa obciążenie użytkowe wynosi 2400 kg/m2,
  • CS(10)100 kPa obciążenie użytkowe wynosi 3000 kg/m2,
  • CS(10)150 kPa obciążenie użytkowe wynosi 4500 kg/m2.

Wybór styropianu – nasiąkliwość

Nasiąkliwość – jest cechą podawaną dla płyt styropianowych mających zastosowanie w miejscach, w których izolacja ma bezpośredni kontakt z wilgocią, jak np. w przypadku ściany fundamentowej poniżej poziomu gruntu czy też izolacji pod płytą fundamentową. Symbolem tej cechy jest oznaczenie WL(T) podawane w procentach. Badanie jest bardzo restrykcyjne, ponieważ próbki są przez 28 dni w pełni zanurzone w wodzie. Ponadto badanie jest reprezentatywne dla długiego okresu (kilkudziesięciu lat) pracy izolacji termicznej w ekstremalnych warunkach.

Ocieplenie domu – czy styropian trzeba ważyć?

Gęstość styropianu, która przez niektórych producentów podawana jest na opakowaniu, jako ilość kilogramów/1m3 nie jest parametrem użytkowym materiału izolacyjnego. Ponadto w żaden sposób nie odzwierciedla deklarowanych parametrów zamieszczonych na opakowaniu. Niewątpliwie waga paczki o określonej objętości i gęstości, w przypadku styropianów konkretnych odmian, nie powinna być niższa od określonej, wyliczonej wartości, którą producent zawarł na opakowaniu. Warto mieć jednak świadomość, że jeśli waga styropianu jest zgodna z zalecaną do wybranej odmiany wyrobu, to można jedynie w pewnym przybliżeniu oczekiwać zgodności cech izolacyjnych i wytrzymałościowych z deklaracją producenta.

Rzeczywiste parametry techniczne płyt styropianowych muszą być zgodne z wartościami podanymi na etykiecie danej paczki, jednak potwierdzić to mogą wyłącznie pełne badania laboratoryjne wykonane na odpowiednich, wzorcowanych okresowo urządzeniach i to one dają pewność osiągnięcia przez produkt zamierzonych parametrów i właściwości użytkowych. Co ważne podkreślania bazowanie wyłącznie na danych uzyskanych w wyniku ważenia paczki styropianu może wstępnie selekcjonować bardzo słabe jakościowo produkty, ale nie pozwala uzyskać pewności w wyborze produktu spełniającego deklarowane parametry techniczne.

Ocieplenie domu – dlaczego najkorzystniej jest zainwestować w jakość?

Wybierając styropian należy kierować się przede wszystkim znajomością marki, rekomendacją użytkowników i niezależnych instytutów badawczych (ITB), potwierdzających wysoką jakość dostępnych na rynku materiałów izolacyjnych.

Ocieplanie domu
Termo Organika

– Warto mieć świadomość, że koszty materiałów termoizolacyjnych są inwestycją, która na pewno się zwróci w postaci niższych rachunków za ogrzewanie i zapewni odpowiedni komfort mieszkańcom już z pierwszym dniem użytkowania. – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki. – Błędem jest sugerowanie się wyłącznie ceną przy wyborze konkretnej oferty, należy jeszcze szukać materiałów sprawdzonych, rekomendowanych, których jakość została potwierdzona np. w postaci rekomendacji technicznej wydanej przez Instytut Techniki Budowlanej ITB. Ponadto przewidywany okres trwałości docieplenia szacuje się na minimum 30 lat. Jednak te założenia, co warte podkreślenia, dotyczą wyłącznie rozwiązań systemowych, wykonanych z produktów dobrych jakościowo i zgodnie ze sztuką budowlaną.

Zobacz pozostałe artykuły z serii #TermoPoradnik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl