Bloczki styropianowe z grafitem

Ewa Kulesza
ETS DOM to nowatorski system do budowy domów z form produkowanych z zawierającego grafit styropianu, elementy te są następnie wypełniane betonem. Stosując system ETS DOM można wybudować mocny i bardzo ciepły dom w ekspresowym tempie.

System ETS DOM Termo Organiki bazuje na znanej technologii nazywanej w nomenklaturze technicznej ICF (Insulating Concrete Forms), zapewniającej nie tylko szybką i łatwą budowę, ale także bardzo wysoki standard energooszczędności. Wydatki na ogrzewanie w tak wybudowanym budynku są  wyjątkowo niskie, bardzo prosto w tej technologii wybudować dom,  który w rezultacie będzie energooszczędny lub nawet pasywny. Co istotne, budowa domu jest bezpieczna oraz możliwa do wykonania również samodzielnie, bez pomocy fachowców.

Klocki na budowie
Budowa przy zastosowaniu metody ETS DOM przypomina składanie domu z klocków Lego. Miejsce tradycyjnych materiałów konstrukcyjnych zastępują pustaki wytworzone ze styropianu zwierającego grafit. To z nich wznoszone są  elementy konstrukcyjne budynku takie jak: ściany, stropy i fundamenty. We wnętrzu gotowej konstrukcji z ”grafitowanego” styropianu mocuje się pręty zbrojeniowe, dalej całość zalewana jest betonem. Całość tworzy bardzo mocną konstrukcję - od razu otuloną styropianem i pozbawioną mostków termicznych, czyli miejsc, którymi ucieka ciepło. Budowa trwa znacznie krócej niż przy zastosowaniu tradycyjnych metod.

Niektóre elementy systemu

Bloczki styropianowe z grafitem


Superizolacja z grafitem

Kluczowym elementem systemu ETS DOM są szare styropianowe elementy do budowy domu wykonane na bazie np. Neoporu – surowca firmy BASF. Termo Organika kilka lat temu wprowadziła je na rynek dociepleń w postaci płyt styropianowych Platinum i Platinum+. Srebrnoszary styropian wzbogacony o mikrocząsteczki grafitu (czystego węgla) ma wyjątkowe parametry izolacyjne, lepsze o około 30% niż klasyczne izolacje ze styropianu.
„Technologia ICF znana jest w krajach Europy Zachodniej, Stanach Zjednoczonych, Australii i Kanadzie od kilkudziesięciu lat. W ostatnich latach jest tam coraz popularniejszym sposobem budowy domów. Liczymy, że system ETS DOM przekona Polaków do tej technologii. – mówi Dariusz Stachura, prezes Termo Organiki. – My dodajemy do niej wyjątkowo ciepły szary styropian, co jeszcze podnosi  użyteczność technologii”
.
Buduj co chcesz i gdzie chcesz
Styropianowe elementy systemu ETS DOM pozwalają wybudować w zasadzie każdy budynek. System zawiera elementy do budowy fundamentów, ścian zewnętrznych i wewnętrznych, stropów oraz dachu.  Termo Organika wspólnie z renomowanymi biurami architektonicznymi przygotowała gotowe projekty domów w systemie ETS DOM o różnej powierzchni. Firma zapewnia również doradztwo w zaadaptowaniu każdego tradycyjnego projektu do systemu ETS DOM. Dzięki ogólnopolskiej sieci handlowej i własnemu transportowi firma zapewnia szybką dostawę zamówionych elementów na plac budowy w dowolnym miejscu w Polsce. Technologię produkcji elementów używanych w systemie ETS DOM opracowała i wdrożyła do zastosowania firma Izodom Polska 2000 Spółka z o.o., która jest dostawcą systemu. Termo Organika współpracuje z Izodom w projekcie ETS DOM.

Sprawdzona technologia z certyfikatami
Technologia ETS DOM spełnia wymagania polskich przepisów do stosowania w budownictwie wydane przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie, Państwowy Zakład Higieny, a także przez Niemiecki Instytut Techniki Budowlanej w Berlinie. 
„Rosnące ceny paliw energetycznych, nieustannie zaostrzające się przepisy dotyczące ochrony środowiska i konieczność zmniejszania emisji spalin do atmosfery powodują, że ETS DOM jest interesującą ofertą na rynku budowlanym – ocenia dr Tomasz Kisilewicz z Politechniki Krakowskiej. - Szczególną zaletą opisywanej technologii jest możliwość uzyskania ciągłości, jeśli chodzi o izolacyjność termiczną obudowy, a także spora odporność na potencjalne błędy wykonawcze.”
Dzięki łatwości montażu i możliwości znacznego obniżenia kosztów budowy, a przede wszystkim zdolności uzyskania znacznych oszczędności na ogrzewaniu przez cały okres użytkowania budynku (niższe koszty eksploatacji), system ETS DOM jest bardzo atrakcyjny zarówno dla inwestorów budujących samodzielnie, jak i firm deweloperskich oraz wyspecjalizowanych firm budowlanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl