Jak szybko wybudować dom?

Igor Radziszewski
Dom w technologiach szkieletowych lub z bali można zbudować nawet w trzy miesiące. W przypadku tradycyjnych domów murowanych jest możliwe zamknięcie inwestycji w rok. Takie tempo prac wymaga jednak sprawnej ekipy i planowania użytych technologii już na etapie projektu.
Jak szybko wybudować dom?

Jeśli zależy nam na jak najszybszej budowie domu, warto sięgnąć po technologie szkieletowe lub wybudować dom z bali. Błyskawiczne tempo prac umożliwiają zwłaszcza systemy, w których prefabrykowane są całe elementy budynku. Można także zdecydować się na dom ze styropianowych kształtek, którego konstrukcja bardziej przypomina układanie klocków niż tradycyjną budowę. Jeśli wolimy dom murowany, szybciej go wybudujemy rezygnując ze ścian i tynków wielowarstwowych, a ścianki działowe wykonując w technologiach suchej zabudowy zamiast tradycyjnego muru.

Szkieletowo, z bali, ze styropianu

Choć to technologia dopiero raczkująca na rynku, najszybciej buduje się ze styropianu. Domy tego typu sadowione są nie na standardowym fundamencie, a na fundamentowej płycie grzejnej, której wykonanie jest szybsze niż ław fundamentowych. Podczas budowy ścian najpierw układana jest konstrukcja ze styropianowych kształtek, stanowiących szalunek dla warstwy betonu wypełniającego ściany. Po wylaniu zaprawy styropianowe elementy stają się warstwą ocieplenia, którego nie trzeba już układać. Dzięki takiej technologii dom może zostać oddany "pod klucz" w dwa miesiące. Nieco wolniej, choć równie szybko buduje się w technologiach szkieletowych. Budynki powstają w oparciu o drewniany, bądź stalowy szkielet, między którym układane są warstwy ocieplenia ze styropianu lub wełny mineralnej. Wykończenie ścian wewnętrznych i zewnętrznych wykonywane jest z płyt gipsowo-kartonowych, OSB, MFP, cementowo-włóknowych lub gipsowo-włóknowych. W podobnym tempie buduje się z bali. Większość systemów jest częściowo prefabrykowana, co dodatkowo pozwala przyspieszyć tempo prac. Warto jednak pamiętać, że dom z bali nie zawsze pasuje do otoczenia, a ponadto najczęściej stosowane bale o grubości 30 cm nie spełniają obecnych norm termoizolacyjności ścian, według których współczynnik przenikania ciepła U dla przegrody zewnętrznej powinien wynosić minimum 0,3 W/(m²·K). Dom ze standardowych bali wymaga zatem dodatkowego ocieplenia, co wydłuża czas potrzebny na jego wykonanie. Jeśli chcemy naprawdę szybko budować z bali, trzeba używać bali o większej grubości, co z kolei podwyższa koszty inwestycji. Największą zaletą technologii styropianowych, szkieletowych i budownictwa z bali w odniesieniu do czasu trwania budowy domu, jest jednak fakt, że (poza wylewaniem fundamentów) budynki wznoszone są praktycznie w całości bez potrzeby prowadzenia robót mokrych, co umożliwia kontynuowanie prac nawet zimą. W przypadku tradycyjnych budynków murowanych, to właśnie konieczność przerwania prac na zimę jest najczęstszą przyczyną wydłużenia czasu inwestycji.

Jak szybko wybudować dom?

Domy murowane

Chcąc szybko wznieść dom murowany, trzeba przede wszystkim szczegółowo zaplanować proces inwestycyjny jeszcze na etapie projektowania. Szybko w tym przypadku oznacza, że pierwszą łopatę wbijamy wczesną wiosną, do stanu surowego zamkniętego dom doprowadzony jest pod koniec lata, a późną jesienią kończymy większość prac wykończeniowych i można myśleć o przeprowadzce. Aby takie tempo prac było możliwe, przede wszystkim trzeba zrezygnować z budowy ścian wielowarstwowych i wykańczania ich wielowarstwowymi tynkami. Budujemy ściany jednowarstwowe z materiałów zapewniających odpowiednią izolacyjność termiczną, by nie trzeba było ich dodatkowo ocieplać: dużych bloczków betonu komórkowego, pustaków keramzytobetonowych lub pustaków z ceramiki poryzowanej. Duży rozmiar elementów dodatkowo przyspiesza murowanie ścian. Tradycyjne tynki trójwarstwowe w ekspresowo budowanym domu nie mają zastosowania - najszybciej kładzie się tynki cienkowarstwowe za pomocą agregatu tynkarskiego. Wykonanie ścianek działowych z płyt
g-k w systemach suchej zabudowy, zamiast tradycyjnie murowanych, pozwala na dalsze przyspieszenie tempa prac. Podczas szybkiego budowania domu murowanego warto też kupować gotowe do użycia zaprawy i kleje. Ich przygotowywanie na placu budowy kosztuje cenne godziny. Również w wewnętrznym wykończeniu będą niezbędne kompromisy. Parkiety i mozaiki na podłogach wymagają czasochłonnego cyklinowania i lakierowania. Panele podłogowe układa się znacznie szybciej i nie trzeba czekać, aż lakier wyschnie. Rektyfikowane płytki ceramiczne można układać bezspoinowo, co oszczędza czas niezbędny na wykonanie i wiązanie fug, zatem warto nimi zastąpić tradycyjną ceramikę "ze spoiną".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl