Farby dla dzieci i alergików

Marta Balcerowska
Urządzając wnętrze dla alergika lub dziecka, musimy trzymać się sztywnych zaleceń zdrowotnych. Dotyczy to między innymi doboru farby. Przekonajmy się, na co zwracać szczególną uwagę, aby stworzyć wnętrze nie tylko piękne, ale również przyjazne dla zdrowia.

Alergia to jedna z chorób cywilizacyjnych XXI wieku, która już od dłuższego czasu daje się niektórym z nas mocno we znaki. Łzawienie oczu, katar, astma zapalenia skóry – to tylko niektóre z możliwych objawów nadwrażliwości, mogą wywoływać je chociażby pyłki, sierść zwierząt, czy pokarmy. Szacuje się, że alergicy to od 10 do 30% populacji. Przy okazji remontów są oni szczególnie narażeni na niebezpieczne dla zdrowia alergeny, znajdujące się w farbach. Nieodpowiednie składniki chemiczne mogą być też powodem zdrowotnych problemów u dzieci.

Czego należy unikać wybierając farbę dla alergika?

Aby uniknąć narażenia bliskich na nieprzyjemne konsekwencje, powinniśmy zwrócić uwagę na produkty, których używamy w czasie malowania. Czego nie powinniśmy stosować przy urządzaniu wnętrz dla alergika lub dziecka? Przede wszystkim farb niespełniających wymogów hipoalergicznych, gdyż substancje chemiczne w nich zawarte nie są przystosowane dla osób szczególnie wrażliwych i mogą zdecydowanie obniżać komfort życia lub nawet prowadzić do poważnych dolegliwości zdrowotnych.

Dlatego należy unikać np. farb rozpuszczalnikowych – chociaż cechuje je wyjątkowa odporność na uszkodzenia i ścieranie, substancje zawarte w tego typu farbie mogą być szkodliwe dla zdrowia. W ich skład wchodzi lotny rozpuszczalnik, np. benzyna lakowa, która odparowuje podczas wysychania, emitując niebezpieczne toksyny. Osoby podatne na uczulenia powinny unikać również wszelkich produktów pylących oraz takich powierzchni, na których szczególnie osiada kurz. Tynki mineralne i farby tworzące powierzchnie strukturalne nie nadają się dla osób wrażliwych, ponieważ ze względu na ich skład (np. ziarenka piasku w tynkach mineralnych) i porowatą strukturę wszelki kurz i pyłki osadzają się z łatwością.

Źródło emisji LZO
dekoral

Farby przyjazne dla zdrowia

Farby przeznaczone dla alergików to przede wszystkim emulsje wodorozcieńczalne. Są one również wytrzymałe, a przy tym szybkoschnące i łatwe do nakładania. Ich głównym składnikiem są żywice (np. akrylowe lub lateksowe). Neutralna woda natomiast jest rozcieńczalnikiem. Dzięki takiemu połączeniu wymalowane powierzchnie są gładkie i jednolite.

Warto także zwrócić uwagę na atest hypoalergiczny, jaki powinny mieć farby dla dzieci lub osób wrażliwych: Wszystkie produkty przyjazne dla alergików muszą mieć także stosowny certyfikat, potwierdzający pozytywny wynik badań hypoalergicznych. W praktyce najlepiej więc sięgnąć po wysokiej jakości emulsje lateksowe, spełniające wszystkie surowe wymogi. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że wybrany produkt będzie bezpieczny dla naszego zdrowia i nie wywoła żadnych podrażnień . Oznaczenie powinno znajdować się na opakowaniu farby. Jego obecność świadczy, że wybrana farba nie zawiera substancji uczulających.

Nie zapominajmy też o szkodliwych lotnych związkach organicznych (tzw. LZO lub VOC). 1 stycznia 2010 roku Unia Europejska wprowadziła normę, według której w farbach i lakierach produkowanych musi zostać ograniczona zawartość LZO do maksimum 30 g /1 l. To ograniczenie

Farby dla dzieci i alergików

wynika z faktu, że rozpuszczalniki znajdujące się w farbach przedostają się do powietrza w procesie wysychania pomalowanej powierzchni. Duże stężenie tych substancji może niekorzystnie oddziaływać na nasze zdrowie, wywołując reakcję alergiczną.

Zwróć uwagę na...

Urządzając pokój dla alergika warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Ich przestrzeganie gwarantuje dobre zdrowie i samopoczucie:

  • unikamy farb rozpuszczalnikowych i produktów mineralnych,
  • wybieramy hipoalergiczne emulsje wodorozcieńczalne,
  • sprawdzamy, czy farba ma stosowny certyfikat,
  • przed malowaniem wygładzamy wszelkie nierówności,
  • struktura pomalowanej powierzchni musi być gładka, aby nie osiadał na niej kurz,
  • malując ścianę, nie pomijamy żadnej szczeliny, aby zapobiec gromadzeniu się kurzu,
  • malowane ściany powinny być suche, aby z wilgoci nie powstawał grzyb,
  • często wycieramy framugi i tapety z kurzu,
  • regularnie sprzątamy, m.in. wycieramy podłogi na wilgotno.
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl