Jaki strop wybrać?

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Wybór odpowiedniego stropu podczas budowy zaprocentuje w przyszłości wymiernymi zyskami. Dzięki dobrej decyzji możemy zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale też czas i energię.

Przedstawiamy powody, dla których warto poświęcić chwilę na wybór stropu oraz prezentujemy krótki przegląd rozwiązań stropowych.
Strop jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budowli. Dzieli kondygnacje budynku, przenosząc obciążenia, jakie na niego działają. Wybór odpowiedniego stropu jest ważną decyzją, wiąże się bowiem z przewidywaną wielkością inwestycji w chwili obecnej oraz parametrami, takimi jak termoizolacyjność, które odgrywają ważną rolę w późniejszych kosztach eksploatacji.

Jaki strop wybrać?
Jaki strop wybrać?

Pamiętajmy, że jako inwestorzy możemy zasugerować projektantowi rozwiązanie dla nas odpowiednie. W obiektach małych, takich jak domy jednorodzinne, ważne jest zapewnienie możliwości wykonania stropu bez użycia dźwigu. Dobrym pomysłem może okazać się zastosowanie elementów prefabrykowanych, które da się zamontować bez użycia ciężkiego sprzętu. Poniżej zamieszczamy krótką charakterystykę rozwiązań stropowych.

Jaki strop wybrać?
Jaki strop wybrać?

Stropy monolityczne

Betonuje się je na pełnym deskowaniu bezpośrednio na miejscu budowy. Muszą być zaprojektowane indywidualnie dla każdego budynku. Konstruktor decyduje o sposobie oparcia na ścianach, układzie zbrojenia oraz wyznacza nośność stropu. Z tego powodu jakiekolwiek zmiany podczas budowy muszą być konsultowane z autorem projektu. Największą wadą stropu monolitycznego jest czasochłonny i skomplikowany proces montażu, do którego niezbędne jest wynajęcie profesjonalnej ekipy, która poradzi sobie z solidnym deskowaniem i przygotowaniem zbrojenia.
Wybór stropu monolitycznego obarczony będzie kilkoma szczególnymi niedogodnościami. Przede wszystkim jest to czas wykonania i to zarówno do zalania stropu, jak i późniejszej pielęgnacji betonu, który uzyskuje swoją wytrzymałość po 28 dniach - co uniemożliwia wcześniejsze obciążanie takiego stropu i prowadzenie prac budowlanych. Czasochłonność montażu oraz duże zużycie materiałów generuje najwyższe koszty.

Jaki strop wybrać?
Jaki strop wybrać?

Stropy gestożebrowe

Stropy gestożebrowe nazywane bywają często następcami stropów monolitycznych. Aktualnie należą do najczęściej stosowanych w budownictwie indywidualnym. Ich montaż jest stosunkowo łatwy i nie wymaga dużej ilości drewna szalunkowego. Składają się z prefabrykowanych belek kratownicowych rozpostartych pomiędzy ścianami nośnymi oraz pustaków wypełniających. Te elementy zabetonowuje się od góry warstwą nadbetonu, aby otrzymać sztywność i wytrzymałość całej konstrukcji. Stropy gestożebrowe mają stałe rozstawienie belek (maksymalnie co 60 cm), co sprawia, że nadają się najlepiej do budynków o regularnym kształcie.
Układanie stropu gęstożebrowego nie wymaga udziału ciężkiego sprzętu, a deskowanie konieczne jest tylko na jego obrzeżach i pod żebrami rozdzielczymi. Warstwa nadbetonu wynosząca od 3 do 5 cm wiąże przez 3-4 tygodnie, co podobnie jak przy stropie monolitycznym uniemożliwia obciążenie stropu i prowadzenie dalszych prac budowlanych na następnej kondygnacji.
Ze względu na rodzaj wypełnienia przestrzeni pomiędzy belkami (najczęściej są to pustaki keramzytobetonowe, żwirobetonowe lub ceramiczne) stropy gestożebrowe mają wyższe własności termoizolacyjne w porównaniu do stropów monolitycznych.
Większość producentów traktuje pustaki stropowe jako mało istotne wypełnienie, a nie jako element decydujący o własnościach termoizolacyjnych. Wyjątek stanowi system stropowy Konbet Termo System. Rozwiązanie to występuje w trzech wariantach wypełnienia przestrzeni pomiędzy belkami: z pustakiem 10-komorowym Teriva Termo (podniesiono parametry termoizolacyjne dzięki usunięciu mostków termicznym pomiędzy komorami), z pustakiem keramzytowym 6-komorowym Teriva Plus (posiada nadlewkę z keramzybetonu, przez co nie wymaga dodatkowego nadbetonu, a ilość nadlewki keramzytobetonowej daje dodatkowe parametry termoizolacyjne) oraz z pustakiem (kształtką) styropianową Teriva Light (są najlżejsze i najcieplejsze wśród stropów gęstożebrowych).

Konbet Termo System został zaprojektowany z myślą o inwestorze poszukującym produktów wysokoenergooszczędnych. Dla porównania opór przenikania ciepła, przy przepływie ciepła w dół dla Terivy Plus jest o 128% wyższy (w porównaniu do pustaka stropowego 3-komorowego keramzytobetonowego) i wynosi 0,844 m²K/W; dla Teriyy Termo (na pustaku 10-komorowym) jest o 136% wyższy i wynosi 0,874 m²K/W; dla Teriyy Light jest rewelacyjny, bo aż 735% wyższy i wynosi 3,088 m²K/W. Te trzy propozycje, stanowią alternatywę dla inwestora, który chce zbudować dom energooszczędny i poczynił już inwestycje w tym kierunku, decydując się na wybór odpowiednich materiałów na budowę ścian, odpowiednich okien itd.
Do wad stropów gęstożebrowych zaliczymy wysokie koszty robocizny, pracochłonność, długi czas wykonania (łącznie z okresem wiązania nadbetonu, wysoka grubość stropu (właszcza przy większych rozpiętościach ok. 7 m i powyżej), materiałochłonność, konieczność tynkowania, aby zamaskować w sposób trwały (bez późniejszych niespodzianek) połączenia pomiędzy pustakami. Dlatego właściwości termoizolacyjne stropów gęstożebrowych powinny być dla inwestora najbardziej atrakcyjne.

Jaki strop wybrać?
Jaki strop wybrać?

Stropy prefabrykowane typu Filigran

Odpowiedzią na żmudne układanie stropów gęstożebrowych miały być stropy typu Filigran. Stropy te składają się z płyty prefabrykowanej, żelbetowej Filigran (tzw. szalunku traconego) wykonywanej w fabrykach prefabrykatów betonowych oraz betonu wylewanego na budowie. Konstrukcja stropu typu Filigran nie wymaga deskowania. Montaż jest stosunkowo prosty, jednak wymaga bardzo dokładnego wypoziomowania płyt i zastosowania profesjonalnych szalunków. Dzięki doborze różnej długości płyt można wykonać strop o skomplikowanym kształcie. Sama płyta Filigran posiada również niski ciężar własny, a jej rozpiętość sięga zwykle 7-8 m, choć może być wyższa, nawet do 12 m. Uciążliwy niestety może okazać się ograniczony dostęp dla sprzętu dźwigowego na budowie oraz oczekiwanie na realizację zamówienia, które trzeba złożyć u producenta. Stropy typu Filigran, na budowie wykonuje się szybciej niż stropy gęstożebrowe, jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę czas potrzebny na wykonanie płyty okaże się, że technologia ta jest w rzeczywistości czasochłonna i nieekonomiczna, łączy bowiem wady stropu monolitycznego i gęstożebrowego.

Stropy z płyt prefabrykowanch (żelbetowych i strunobetonowych)

Tak zwana wielka płyta jest znana w budownictwie polskim od wielu lat. Dostępne tutaj rozwiązania możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich będą stropy z płyty kanałowej „S" (często nazywanej płytą „żerańską"). Technologia ta jest już jednak schyłkowa z uwagi na wysokie koszty wykonania płyty żelbetowej oraz stosunkowo niewielkie rozpiętości. Dlatego najbardziej perspektywicznym rodzajem stropu łączącym w sobie szybkość wykonania, ekonomikę oraz wysokie rozpiętości będą płyty stropowe strunobetonowe. Wykorzystując tę technologię można wyprodukować płyty stropowe o rozpiętościach nawet do kilkunastu metrów, a następnie w sposób prosty i szybki ułożyć je na budowie. Następnie po zalaniu przestrzeni pomiędzy płytami oraz wieńca żelbetowego, można dalej prowadzić prace budowlane. Takiego tempa pracy nie zapewniają omawiane wcześniej rozwiązania. Opisany system stropowy wydaje daje się bardzo korzystny dla budów dużych obiektów przemysłowych czy użyteczności publicznej, w przypadku inwestora indywidualnego budującego dom jednorodzinny, barierą nie do pokonania może okazać się brak dostępu do budowy ciężkiego sprzętu dźwigowego.
Tę kluczową niedogodność eliminuje nowość na polskim rynku - lekki strop panelowy SMART. SMART jest nowatorski z uwagi na swą modułowość, jest to bowiem płyta strunobetonowa
o szerokości 45 lub 60 cm (tak jak rozstaw belek w stropie gęstożebrowym) którą można układać
z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Jest to takie samo auto które dostarcza na budowy elementy stropu gęstożebrowego belki i pustaki stropowe.
Ten rodzaj stropu nie wymaga deskowania ani podpierania. Między ułożone płyty w tzw. zamki wlewa się beton i praca nad wykonaniem stropu się kończy. Cały montaż konstrukcji dla domu jednorodzinnego można wykonać tego samego dnia w kilka godzin, a następnie kontynuować dalsze prace budowlane. Dolna powierzchnia stropu panelowego jest gładka i nie wymaga tynkowania, co także obniża koszty dla inwestora końcowego. Do jego zalet można zaliczyć także doskonałą izolację akustyczną. Lekkie stropy panelowe Smart są jedyną na rynku polskim płytą strunobetonową dedykowaną do budownictwa jednorodzinnego.
Przedstawiony przegląd rozwiązań stropowych pokazuje jak zmieniła się oferta rynkowa na przestrzeni ostatnich lat. Stropy podlegają tym samym trendom rynkowym, co inne produkty budowlane. Obecnie najbardziej liczą się materiały o wyśrubowanych kryteriach jakościowych, ekologicznych, energooszczędnych, pozwalających na szybkie i sprawne budowanie, które skraca okres realizacji inwestycji i redukuje jej koszty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl