Malowanie natryskowe ścian – krótki przewodnik

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Malowanie natryskowe zapewnia stworzenie gładkiej i równej powłoki. Ułatwia także malowanie miejsc o nietypowych, czy skomplikowanych kształtach.
Malowanie natryskowe zapewnia stworzenie gładkiej i równej powłoki. Ułatwia także malowanie miejsc o nietypowych, czy skomplikowanych kształtach. Graco
Malowanie natryskowe jest szybkie i wydajne. Przedstawiamy podstawowe rodzaje natrysków i podpowiadamy, jak uniknąć błędów przy malowaniu.

Malowanie natryskowe sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku powierzchni porowatych, a także ozdobnych, o nieregularnych kształtach. W ten sposób maluje się szybciej nie tylko ściany, ale też dokładniej i wygodniej – szczególnie takie elementy, jak sztukaterie, gzymsy, a także tapety strukturalne. Podczas malowania natryskowego powierzchnie są równomiernie pokrywane farbą, nie powstają zacieki, a farba dociera do wszystkich zakamarków.

 

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje natrysku: hydrodynamiczny, powietrzny niskociśnieniowy (HVLP) oraz pneumatyczny:

  • natrysk hydrodynamiczny – jest najbardziej powszechny i uniwersalny. W ten sposób można nanosić wszystkie farby wodne i rozpuszczalnikowe (a także gładzie). Aplikacja jest szybka – nawet do 10 m2 na minutę, a krycie farby – dokładne;
  • natrysk niskociśnieniowy – stosuje się w przypadku wyrobów wykończeniowych, które mają niską lepkość. Należą do nich: lakierobejce, emalie i lakiery. Ta metoda sprawdza się dobrze w przypadku malowania mniejszych powierzchni, np. domowych remontach;
  • natrysk pneumatyczny – obecnie stosuje się przede wszystkim w lakiernictwie samochodowym.

Sprzęt do malowania natryskowego

Dobór sprzętu zależy przede wszystkim do rodzaju powierzchni i stosowanego materiału. Przy mniejszych powierzchniach – do ok. 30 m2 dobrze sprawdzają się ręczne urządzenia zasilane elektrycznie lub akumulatorowo. Są one przydatne również wtedy, gdy trzeba zrobić poprawki malarskie, albo chcemy stosować różne kolory farb.

W przypadku większych powierzchni i farb o wysokiej lepkości (czyli gęstych) trzeba stosować bardziej wydajne urządzenia – o większym ciśnieniu roboczym oraz przepływie płynu.

Farby do malowania natryskowego

Do malowania natryskowego istnieją specjalnie przygotowane farby, ale mamy też możliwość zastosowania zwykłych emulsji. W pierwszym przypadku farba, po otwarciu, jest gotowa do użycia. Nie musimy się także obawiać np. zatkania filtru maszyny natryskowej, bo emulsje przeznaczone do natrysków są dodatkowo filtrowane w procesie produkcji.

W przypadku „zwykłych” farb będziemy musieli dostosować jej parametry do urządzenia metodą prób i błędów. Musimy liczyć się z koniecznością regulacji ciśnienia, rozcieńczanie farby, czy zmiany dysz.

Nie wszystkie narzędzia musisz kupować - dowiedz się więcej o wypożyczalniach sprzętu budowlanego

Zanim zaczniesz malować natryskowo

Skuteczność malowania natryskowego zależy od doboru dyszy i ciśnienia. Informacje na ten temat znajdują się na stronie internetowej producenta i w karcie technicznej farby. Pamiętajmy, żeby się z nimi zapoznać i przestrzegać zaleceń producenta.

W przypadku malowania natryskowego bardzo ważne jest zabezpieczenie powierzchni, które nie będą malowane. Pamiętajmy o rozłożeniu folii malarskiej na podłodze i meblach, zabezpieczeniu drzwi i okien, a także – gniazdek i kontaktów.
Pamiętajmy także o odpowiednim przygotowaniu siebie – przyda się ubiór ochronny, okulary, maska i nakrycie głowy.

Po zakończeniu malowania trzeba koniecznie oczyścić sprzęt, nie można też zostawiać farby w agregacie przez dłuższy czas. Należy również zadbać o czyszczenie filtrów i konserwację tłoku olejem.

Zawsze czytajmy instrukcję obsługi i stosujmy się do niej!

 

Sonda: Czy wiek emerytalny powinien zostać podwyższony?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl
Dodaj ogłoszenie