Malowanie natryskowe ścian – krótki przewodnik

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Malowanie natryskowe zapewnia stworzenie gładkiej i równej powłoki. Ułatwia także malowanie miejsc o nietypowych, czy skomplikowanych kształtach.
Malowanie natryskowe zapewnia stworzenie gładkiej i równej powłoki. Ułatwia także malowanie miejsc o nietypowych, czy skomplikowanych kształtach. Graco
Malowanie natryskowe jest szybkie i wydajne. Przedstawiamy podstawowe rodzaje natrysków i podpowiadamy, jak uniknąć błędów przy malowaniu.

Malowanie natryskowe sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku powierzchni porowatych, a także ozdobnych, o nieregularnych kształtach. W ten sposób maluje się szybciej nie tylko ściany, ale też dokładniej i wygodniej – szczególnie takie elementy, jak sztukaterie, gzymsy, a także tapety strukturalne. Podczas malowania natryskowego powierzchnie są równomiernie pokrywane farbą, nie powstają zacieki, a farba dociera do wszystkich zakamarków.

 

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje natrysku: hydrodynamiczny, powietrzny niskociśnieniowy (HVLP) oraz pneumatyczny:

  • natrysk hydrodynamiczny – jest najbardziej powszechny i uniwersalny. W ten sposób można nanosić wszystkie farby wodne i rozpuszczalnikowe (a także gładzie). Aplikacja jest szybka – nawet do 10 m2 na minutę, a krycie farby – dokładne;
  • natrysk niskociśnieniowy – stosuje się w przypadku wyrobów wykończeniowych, które mają niską lepkość. Należą do nich: lakierobejce, emalie i lakiery. Ta metoda sprawdza się dobrze w przypadku malowania mniejszych powierzchni, np. domowych remontach;
  • natrysk pneumatyczny – obecnie stosuje się przede wszystkim w lakiernictwie samochodowym.

Sprzęt do malowania natryskowego

Dobór sprzętu zależy przede wszystkim do rodzaju powierzchni i stosowanego materiału. Przy mniejszych powierzchniach – do ok. 30 m2 dobrze sprawdzają się ręczne urządzenia zasilane elektrycznie lub akumulatorowo. Są one przydatne również wtedy, gdy trzeba zrobić poprawki malarskie, albo chcemy stosować różne kolory farb.

W przypadku większych powierzchni i farb o wysokiej lepkości (czyli gęstych) trzeba stosować bardziej wydajne urządzenia – o większym ciśnieniu roboczym oraz przepływie płynu.

Farby do malowania natryskowego

Do malowania natryskowego istnieją specjalnie przygotowane farby, ale mamy też możliwość zastosowania zwykłych emulsji. W pierwszym przypadku farba, po otwarciu, jest gotowa do użycia. Nie musimy się także obawiać np. zatkania filtru maszyny natryskowej, bo emulsje przeznaczone do natrysków są dodatkowo filtrowane w procesie produkcji.

W przypadku „zwykłych” farb będziemy musieli dostosować jej parametry do urządzenia metodą prób i błędów. Musimy liczyć się z koniecznością regulacji ciśnienia, rozcieńczanie farby, czy zmiany dysz.

Nie wszystkie narzędzia musisz kupować - dowiedz się więcej o wypożyczalniach sprzętu budowlanego

Zanim zaczniesz malować natryskowo

Skuteczność malowania natryskowego zależy od doboru dyszy i ciśnienia. Informacje na ten temat znajdują się na stronie internetowej producenta i w karcie technicznej farby. Pamiętajmy, żeby się z nimi zapoznać i przestrzegać zaleceń producenta.

W przypadku malowania natryskowego bardzo ważne jest zabezpieczenie powierzchni, które nie będą malowane. Pamiętajmy o rozłożeniu folii malarskiej na podłodze i meblach, zabezpieczeniu drzwi i okien, a także – gniazdek i kontaktów.
Pamiętajmy także o odpowiednim przygotowaniu siebie – przyda się ubiór ochronny, okulary, maska i nakrycie głowy.

Po zakończeniu malowania trzeba koniecznie oczyścić sprzęt, nie można też zostawiać farby w agregacie przez dłuższy czas. Należy również zadbać o czyszczenie filtrów i konserwację tłoku olejem.

Zawsze czytajmy instrukcję obsługi i stosujmy się do niej!

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl