Malowanie pokoju krok po kroku – od czego zacząć?

Artykuł sponsorowany
Najważniejsze w malowaniu ścian jest ich przygotowanie. Bez tego farba nie będzie się trzymać, a efekt nie będzie zadowalający.
Najważniejsze w malowaniu ścian jest ich przygotowanie. Bez tego farba nie będzie się trzymać, a efekt nie będzie zadowalający. Vivus
Malowanie ścian to bardzo dobry i szybki sposób na odświeżenie pokoju lub całego mieszkania. Wystarczy trochę chęci i umiejętności, by odmienić wnętrza. Z tego tekstu dowiesz się jak krok po kroku zabrać się za malowanie pokoju i przekonasz, że nie jest to nic trudnego.

Krok 1 – zacznij od przygotowania pokoju

Najważniejsze w malowaniu ścian jest ich przygotowanie. Bez tego farba nie będzie się trzymać, a efekt nie będzie zadowalający. Na samym początku powinieneś zaopatrzyć się w taśmę malarską oraz folię zabezpieczającą. Wykorzystaj te rzeczy do ochrony okien, drzwi, podłogi oraz grzejników. Nie zapomnij też o demontażu gniazdek elektrycznych i kontaktów. Jeżeli Twoje ściany mają ubytki, są popękane lub ukruszone, będziesz potrzebować szpachelki oraz gładzi. Musisz załatać wszystkie dziury, tak aby ściana stanowiła gładką całość. Gdy już to zrobisz, weź papier ścierny i wyrównaj szpachlowaną powierzchnię. Nie zapomnij o oczyszczeniu ściany z pyłu. Wykorzystaj do tego szczotkę. Dobrze też jest odtłuścić malowaną powierzchnię przy pomocy ściereczki zwilżonej wodą z detergentem.

Krok 2 – zagruntuj ściany i sufit

Każde malowanie ścian i sufitu powinno się zaczynać od ich zagruntowania. W pierwszej kolejności zajmij się sufitem, a dopiero potem ścianami. Koniecznie odczekaj do wyschnięcia gruntu. Pamiętaj też o tym, by zabezpieczyć naroża taśmą malarską. Dokładnie wymieszaj farbę gruntującą. W przypadku sufitu dolej do farby 20% wody, a jeżeli chodzi o ściany, w farbie powinno znaleźć się 40% wody. Zacznij od najtrudniejszych miejsc, czyli naroży. Przyda Ci się do tego mały wałek. Gdy pomalujesz już trudno dostępne miejsca, weź duży wałek i nim dokończ malowanie ścian i sufitu. Gruntowanie powinno odbywać się w lewo lub prawo od narożników. Farbę nanoś ruchami góra-dół. Dzięki temu uda Ci się uniknąć smug, które zniszczą efekty Twojej pracy. Gdy skończysz gruntowanie, zerwij taśmę malarską. Zrób to jednak dopiero, gdy grunt wyschnie. W innym wypadku możesz zerwać świeżą powłokę farby.

Krok 3 – pomaluj sufit

Gdy grunt już wyschnie, możesz zabrać się do właściwego malowania sufitu. Podobnie jak poprzednio zabezpiecz taśmą malarską wszystkie naroża. Wymieszaj bardzo dokładnie farbę do sufitów i przelewaj ją partiami do kuwety malarskiej. Samo malowanie rozpocznij od trudno dostępnych miejsc oraz naroży. Wykorzystaj do tego mały wałek. Gdy już to zrobisz, zamontuj duży wałek na teleskop i równomiernie rozłóż pierwszą warstwę farby. Dobrze, jeżeli będzie to robić równolegle do najsilniejszego źródła światła w pokoju. Gdy pierwsza warstwa zostanie nałożona, odklej taśmę malarską i odczekaj 4 godziny. Po tym czasie powtórz poprzednie czynności i nałóż drugą warstwę farby na sufit. Tym razem maluj jednak prostopadle do najsilniejszego źródła światła w pokoju. Pamiętaj o usunięciu taśmy malarskiej bezpośrednio po tym, jak nałożysz ostatnią warstwę! Jest to bardzo ważne dla efektu Twojego przedsięwzięcia.

Krok 4 – czas na ściany

Gdy sufit będzie już pomalowany i przeschnie, możesz zająć się ścianami w swoim pokoju. Na samym początku będziesz potrzebować odpowiedniej ilości farby. Ile farby na m² przeczytasz na opakowaniu. Zrób to rzetelnie, by nie jeździć dwa razy do sklepu. Podobnie jak w przypadku sufitu, najpierw zajmij się narożami, zabezpiecz je folią i pomaluj małym wałkiem. Następnie zamontuj duży wałek na teleskop i pokryj ściany pierwszą warstwą farby. Maluj ruchami góra-dół. Dzięki temu farba będzie pokrywać powierzchnię ściany równomiernie na całej wysokości. Niezwykle ważne jest to, by ostatni ruch był wykonany z góry na dół. Unikniesz w ten sposób powstawaniu smug. Gdy pierwsza warstwa wyschnie, możesz zająć się nakładaniem drugiej i ostatniej. Maluj dokładnie tak samo, jak poprzednio i nie zapomnij po wszystkim od razu odkleić zabezpieczającą taśmę malarską. Rób to delikatnie, by nie oderwać jej ze świeżą farbą.

Krok 5 – dbaj o narzędzia!

Pamiętaj, że wałki, aby posłużyły na dłużej, musisz często przemywać. Farba, która się na nich znajduje, nie może zaschnąć. Jeżeli tak się stanie, wałki będą do wyrzucenia. Przy dłuższych przerwach pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw możesz schować przyrządy malarskie w foliowym worku. Dzięki temu nie będzie trzeba tak często ich płukać. Po malowaniu usuń folię z powierzchni, które zabezpieczyłeś, przykręć gniazdka i kontakty oraz zabezpiecz narzędzia do kolejnego remontu.
Jeśli chciałbyś pomalować ściany na nowo, a nie wiesz ile to może kosztować, sprawdź: Ile kosztuje malowanie pokoju 25 m²?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl