Motopompa - jak ją wybrać i prawidłowo użytkować

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Podczas wielu prac budowlanych, konieczne jest usunięcie wody z wykopów itp. Do tego celu niezastąpione są motopompy.
Podczas wielu prac budowlanych, konieczne jest usunięcie wody z wykopów itp. Do tego celu niezastąpione są motopompy. Honda
Zalany plac budowy, albo piwnica często oznacza poważne straty. Możemy ją usunąć za pomocą motopompy – podpowiadamy, jak wybrać motopompę i jak ją prawidłowo użytkować.

Intensywne opady, podniesienie poziomu wód gruntowych, pęknięcie rurociągu, czy wylanie wody z lokalnego kanału lub cieku wodnego mogą powodować zalanie plac budowy, albo istniejących już obiektów. W takich przypadkach konieczne jest usunięcie niepożądanej wody. Przydatnym do tego celu sprzętem są motopompy.
_– Prawdopodobnie każda osoba pracująca na budowie czy systematycznie wykonująca prace budowlano-remontowe zetknęła się z problemem zalania części lub całego placu budowy czy zaplecza. Nawet z pozoru niewinna niedrożność okolicznych rowów może spowodować taki problem, a duże ilości wody mogą zniszczyć elementy robót i opóźnić całą inwestycję. Dlatego, w szeroko rozumianym budownictwie, stosuje się pompy, które zapewnią błyskawiczne pozbycie się nieoczekiwanej wody. W tej branży, jak w ratownictwie, profesjonaliści potrzebują bardzo solidnych pomp, których konstrukcja i zastosowane rozwiązania przeznaczone są do pracy w trudnych warunkach oraz do intensywnej eksploatacji. – _wyjaśnia Piotr Gołędowski, Manager Produktu Motopompy z firmy Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.

Jak wybrać motopompę

Wybierając motopompę, musimy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • w jakich warunkach będzie pracować motopompa – uwzględniamy tu wielkość odwadnianej powierzchni; trzeba także ocenić stopień zanieczyszczenia wody
  • wydajność pompy – wpływa na tempo wypompowania wody, czyli czas wykonania pracy
  • maksymalna wysokość podnoszenia i ssania – decyduje o tym, z jakiej głębokości będzie można skutecznie wypompować wodę; parametrem wpływającym na te czynniki jest generowane ciśnienie i wydajność pompy
  • moc i jakość silnika – wpływa na jakości pracy pompy, jej wydajności i niezawodności
  • kosz ssawny – jakość kosza ssawnego wpływa na skuteczność zatrzymywania zanieczyszczeń, które mogłyby uszkodzić pompę.

Warto zwrócić również uwagę na zużycie paliwa i inne koszty eksploatacyjne pompy, a także – jakość silnika i wszystkich podzespołów, które wpływają na niezawodność i bezawaryjność urządzenia.
_[i]–_  Bo w sytuacji krytycznej, gdy plac budowy zalewa woda, potrzebna jest pompa, której silnik błyskawicznie odpali, i która nie zawiedzie w akcji. – [/i]dodaje Piotr Gołędowski.
Sprawdźmy też, jakiej gwarancji udziela producent – długi okres gwarancji nie tylko zapewnia nam spokój w razie ewentualnej awarii, ale pośrednio świadczy też o jakość urządzenia. Można zakładać, że im dłuższy okres gwarancji, tym wyższa jakość pompy.

Jak prawidłowo użytkować motopompę

Jakość to jedno, na długi okres bezawaryjnego użytkowania motopompy, wpływa też sposób, w jaki korzystamy z urządzenia. Weźmy pod uwagę, że motopompy pracują w trudnych warunkach i różnych okolicznościach. Przestrzegajmy więc następujących zasad postępowania:

Jeśli będziemy przestrzegać tych zaleceń, motopompa będzie pracować skutecznie i bezawaryjnie przez długi okres czasu.
[i][i]–[/i] Prawidłowa obsługa i eksploatacja, zgodna z zapisami instrukcji obsługi danego modelu, wpływa na czas żywotności pompy i jej wydajność. Dodatkowo, systematyczne kontrole stanu zużywających się materiałów eksploatacyjnych zapewniają bezawaryjność pompy. Ponieważ pompy to urządzenia przeznaczone do pracy w trudnych warunkach, muszą być regularnie konserwowane, by były gotowe do pracy w każdej chwili i z całą mocą. W przypadku konieczności wymiany materiałów eksploatacyjnych lub innych części, warto zapytać w autoryzowanym serwisie o oryginalne części – produkowane przez tego samego producenta są precyzyjnie dostosowane do danego modelu pompy. Wówczas pompa będzie zawsze działać z pełną wydajnością. - [/i]wyjaśnia Wojciech Zawada, Menadżer Działu części zamiennych i akcesoriów w Aries Power Equipment [i]–[/i] Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl