Ocieplanie poddaszy - przebieg i kolejność prac

Materiał promocyjny
gettyimages.com
Domy z poddaszem użytkowym wymagają odpowiedniego ocieplenia tej przestrzeni. Ocieplanie poddaszy stanowi niezbędny etap remontowy nie tylko w celu zapewnienia większego komfortu użytkowania, ale także oszczędności na rachunkach za ogrzewanie całego domu.

Przygotowanie poddasza do ocieplenia

W początkowym etapie remontu i ocieplenia poddasza wymagana jest rzetelna ocena stanu dachu. Należy sprawdzić, czy konstrukcja dachu jest szczelna oraz nie została uszkodzona mechanicznie lub zaatakowana przez grzyby, pleśnie lub owady. Jeszcze przed ocieplaniem poddasza należy poprowadzić w nim planowane instalacje.

Do prac przygotowawczych zalicza się także zmierzenie wilgotności drewna na poddaszu. Jeśli wilgotność surowca przekracza 20%, należy osuszyć je poprzez wietrzenie oraz ogrzewanie przestrzeni. Przygotowanie przestrzeni poddasza wymaga również zapewnienia odpowiedniej wentylacji nad termoizolacją. W związku z tym wykonuje się wloty w okapie i wyloty powietrza w pokryciu bądź kalenicy.

Prace ociepleniowe dla poddasza

Po właściwym przygotowaniu poddaszy można przejść do prac remontowych w postaci:

  1. Ułożenia folii paroprzepuszczalnej.
  2. Położenia termoizolacji z wełny mineralnej (w dwóch warstwach).
  3. Zamontowania stelaża pod powierzchnię z płyt g-k.
  4. Zamocowania na stelażu folii paroizolacyjnej, która będzie skutecznie chronić przed przenikaniem pary wodnej.
  5. Zamontowania pokrycia z płyt g-k, spoinowania styków płyt oraz ostatecznego wykończenia powierzchni.

Kroki ocieplania poddaszy mogą się nieco różnić w zależności od materiału izolacyjnego (do wyboru na rynku jest wełna, styropian lub pianka). Sama koncepcja jest jednak prosta: wszystkie materiały tworzą kolejne warstwy na ocieplanej powierzchni.

Materiały i narzędzia potrzebne do ocieplania poddaszy

Liczbę i rodzaj potrzebnych materiałów należy określić na podstawie powierzchni, która ma być ocieplona. Można ją w prosty sposób zmierzyć. Wśród niezbędnych akcesoriów oraz narzędzi wymienia się między innymi poziomicę, szlifierkę kątową, wiertarko-wkrętarkę, wkręty samowiercące, nóż do wełny, taśmę do zbrojenia spoin, masę szpachlową, taśmę dwustronną, mniejszy nożyk z łamanym ostrzem oraz nożyczki.

Ocieplenie poddasza: samodzielnie czy przez fachowca?

Samodzielne zabezpieczenie poddasza jest możliwe. Często pojawiają się jednak błędy, takie jak niewłaściwa wentylacja, brak odprowadzenia pary czy pozostawienie miejsc, przez które ucieka ciepło. Chcąc uniknąć tego typu niedopatrzeń, lepiej zasięgnąć porady u fachowca. Nieprawidłowa izolacja termiczna poddasza może powodować bowiem ponad 25% strat ciepła.

Profesjonalne ocieplenie poddasza, bez względu na wybraną metodę, warto powierzyć specjalistom. Fachowcy nie tylko wybiorą dobre materiały i doradzą najkorzystniejsze rozwiązania, ale także wykonają wszystkie etapy prac rzetelnie, udzielą gwarancji na świadczone usługi oraz przeprowadzą badanie termowizyjne lub test szczelności. Warto skorzystać z polecenia fachowca lub szukać ekspertów na sprawdzonych serwisach ogłoszeniowych.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl