Preparaty gruntujące - jaki wybrać grunt do danego podłoża

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Gruntowanie podłoża poprawia jego parametry techniczne i wzmacnia je.
Gruntowanie podłoża poprawia jego parametry techniczne i wzmacnia je. Malfarb

Produkty gruntujące stosuje się na posadzkach, fasadach, ścianach wewnętrznych – wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wyrównanie chłonności i wzmocnienie podłoża.

Dopasowane do specyfiki każdej powierzchni preparaty są gwarantem długotrwałości efektów dekoracyjnych oraz zminimalizowania kosztów prac remontowych. Jakimi czynnikami kierować się, aby dobrać odpowiedni stopnień ochrony?
– Pominięcie gruntowania w trakcie prac zewnętrznych i wewnętrznych wbrew pozorom nie prowadzi do oszczędności. Łuszczenie i odspajanie warstwy malarskiej, rysy, przebicia i plamy – to problemy, które są wynikiem słabej kondycji niezagruntowanego podłoża. Co istotne, większość wymienionych zjawisk pojawia się już po zakończeniu remontu, niszcząc jego efekt – mówi Mariusz Szubert, Brand manager marki Malfarb.

Preparaty gruntujące pod płytki, wykładziny, panele

O przyczepności płytek czy wykładzin podłogowych decyduje przede wszystkim stan podłoża. Jeśli jest ono porowate i silnie nasiąkliwe, z pewnością wchłonie wodę z zaprawy klejącej i uniemożliwi właściwe związanie cementu, a tym samym zmniejszy przyczepność zaprawy. Dlatego też zastosowanie preparatu gruntującego powinno poprzedzić nałożenie m.in. klejów, gładzi, tynków, farb, jastrychów, podkładów samopoziomujących. Właściwy poziom chłonności podłoża umożliwiający efektowne wykonanie prac można osiągnąć, stosując odpowiednie preparaty gruntujące. W przypadku wykonywania różnego rodzaju posadzek najlepiej sprawdzą się grunty podkładowe o właściwościach szczepno - izolujących. Preparaty te nie tylko likwidują nasiąkliwość powierzchni, ale znacznie poprawiają jej przyczepność, dzięki czemu nałożenie kolejnych warstw staje się wygodniejsze i, co istotne, wymaga mniejszych nakładów materiału. Warstwa gruntu szczepnego tworzy silną izolację, która zapewni ochronę nawet w pomieszczeniach wilgotnych, jak łazienka czy kuchnia. Ponadto zawartość piasku kwarcowego sprawia, że produkt pozwala uzyskać przyczepne podłoża na powierzchniach, które są „szkliste” (np. pomalowane farbami olejno-ftalowymi). W przypadku malowania starych lamperii grunt szczepny umożliwi wygodną aplikację farby nawierzchniowej, bez uciążliwego usuwania starej powłoki emalii.

Gruntowanie ścian przed malowaniem

O ile stan powierzchni ścian wewnętrznych i zewnętrznych pod względem ubytków i zabrudzeń możemy ocenić na pierwszy rzut oka, o tyle poziom chłonności powinien zostać zbadany. W tym celu mokrą gąbką należy nanieść wodę na ścianę. Jeśli płyn w ciągu minuty zostanie wchłonięty w podłoże, gruntowanie jest konieczne. W tym celu najlepiej zastosować preparat gruntujący uniwersalny, współgrający z większością farb dyspersyjnych i dostosowany do dekoracyjnego malowania powierzchni wcześniej eksploatowanych. W przypadku odwrotnego wyniku testu - gdy woda w ograniczonym stopniu wsiąka w podłoże, grunt można zastąpić białą farbą podkładową poprawiającą przyczepność i odcinającą kolor. Ściany przygotowane do pokrycia nową farbą powinny być oczyszczone, odpylone, gładkie i suche. Zastosowanie preparatu gruntującego, który wzmocni podłoże, zwiąże luźne cząstki pyłu, zlikwiduje nadmierną chłonność i poprawi przyczepność, gwarantuje jednolity i intensywny odcień wymalowań dekoracyjnych bez niespodzianek w postaci nieestetycznych plam czy odspojeń warstwy malarskiej. Na przygotowanych w ten sposób powierzchniach kolejne warstwy preparatów wykończeniowych rozprowadzają się o wiele łatwiej, a przy tym doskonale kryją, dzięki czemu zużywamy mniejsze ilości produktów.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl