Remont mieszkania - od czego zacząć?

Michalina Kaczmarkiewicz
Planując remont należy przemyśleć i dokładnie wiedzieć czego się chce i jaki chcemy efekt końcowy uzyskać.
Planując remont należy przemyśleć i dokładnie wiedzieć czego się chce i jaki chcemy efekt końcowy uzyskać.
Bez względu na zakres prac remont kojarzy się z małym trzęsieniem ziemi. Podpowiadamy jak dobrze przygotować się do remontu.

Zarówno w mieszkaniu starym, w którym będziemy przeprowadzać gruntowny remont albo je tylko odświeżać, jak i w nowym, kupionym w stanie surowym, sprawą podstawową jest plan i zakres prac remontowych. Co chcemy zrobić, jak daleko posunąć się z pracami, czego wymaga stan mieszkania (Czy burzymy albo przesuwamy ściany, czy tylko je odświeżamy? Wymieniamy okna i drzwi? Kładziemy nową podłogę czy też dotychczasowa wymaga tylko niewielkich napraw i odświeżenia?).
Możemy wszystko wymyślić sami lub skorzystać z porad architekta. Ten drugi wariant, choć kosztowniejszy, daje większe prawdopodobieństwo, że nasze potrzeby będą lepiej zaspokojone (projekt powinien uwzględniać nasz styl życia, preferencje).

Kosztorys - liczymy i zbieramy

Kolejny krok to kosztorys i zgromadzenie potrzebnych środków finansowych. Warto wziąć pod uwagę, że kosztorys jest tylko wstępnym wyliczeniem, bo zwykle budżet i tak będzie przekroczony (albo remont niedokończony). Dobrze więc przygotować się na tę ewentualność i mieć pewien zapas gotówki. Jeśli nie mamy odłożonych oszczędności, możemy się wspomóc kredytem na remont lub dodatkową ofertą niektórych marketów budowlanych, które proponują wewnętrzne karty kredytowe oraz kredyty krótko - i długoterminowe.

Prace remontowe- ustalamy kolejność prac

A także pomieszczeń, które zamierzamy wyremontować. Jako pierwsze wykonujemy prace najcięższe: wyburzanie ścian, wymiana kaloryferów i okien. Następnie przygotowujemy ściany do malowania (ściąganie starych powierzchni, farb, wypełnianie ubytków i uszkodzeń, niekiedy nowe tynki). Na tym etapie również trzeba wymienić instalację elektryczną. Niezależnie planujemy prace „mokre” w łazience i kuchni: wyrównywanie ścian i podłóg pod glazurę, przyłącza wodne. Kolejny etap to podłoga (wymiana starej posadzki na nową lub cyklinowanie, zabezpieczanie). Wreszcie malowanie lub tapetowanie ścian. Analogiczną kolejność zastosujemy w świeżo kupionym mieszkaniu w stanie surowym: usuwanie lub przestawianie ścian, rozmieszczanie kontaktów, przygotowanie ścian, wylewka na podłogę, układanie i szlifowanie podłogi; symultanicznie łazienka i kuchnia.

Znalezienie odpowiednich fachowców to połowa sukcesu przy remoncie.
Znalezienie odpowiednich fachowców to połowa sukcesu przy remoncie.

Szukamy wykonawców

Dobra ekipa remontowa to podstawa sukcesu. Niestety, nie jest o nią łatwo. Jeśli mamy sprawdzonych fachowców, lepiej poczekać (ich terminarze są zwykle zapisane na kilka miesięcy do przodu), niż zatrudnić kogoś przypadkowego. Bo tu wpadki są kosztowne. Jeśli nie mamy ekipy z polecenia, do poszukiwań wykorzystajmy na przykład internet. Znajdziemy tam ogłoszenia i strony wykonawców. Niektóre firmy (nawet niewielkie) na swoich stronach WWW prezentują zdjęcia wykonywanych przez siebie prac. Zamieszczają również zakres usług oraz cenniki. Na co zwracać uwagę i o co pytać przy rozmowach wstępnych? O uprawnienia pracowników. Minął już czas tzw. złotych rączek, fachowców od wszystkiego. Odpowiedzialne firmy remontowe zatrudniają specjalistów, np. elektryka, hydraulika, parkieciarza, którzy biorą odpowiedzialność za wykonane usługi i dają na nie gwarancję (ważne przy ewentualnych reklamacjach).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl