Renowacja elewacji z cegieł klinkierowych

Aleksandra Kuśmierczyk
Czas na renowację elewacji z cegieł klinkierowych? Co nas czeka? Czyszczenie chemiczne, uzupełnianie ubytków a może dezynfekcja?
Renowacja elewacji z cegieł klinkierowych

Elewacje z cegieł klinkierowych oprócz tego, że są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia, uchodzą za najłatwiejsze do naprawy. Choć z pozoru praca może wyglądać na skomplikowaną, często okazuje się, że jest banalnie prosta. Trzeba jednak wiedzieć, co robić.

Czyszczenie

Elewacje klinkierowe czyści się parą albo wodą z węża. Dobrze, by woda była ciepła
i zawierała detergent (może to być zwykły płyn do mycia naczyń lub prania). Jeśli zabrudzenia są duże, można użyć myjki ciśnieniowej, trzeba jednak uważać, by nie zamoczyć za bardzo ściany. Silnie zabrudzone można wyczyścić preparatami chemicznymi ze związkami kwasu fluorowodorowego. Preparat trzeba nanieść na zabrudzoną powierzchnię, a po niecałych 10 minutach spłukać gorącą wodą. Jeśli na elewacji pojawią się zgorzele, czyli bardzo duże zabrudzenia, usuwa się je specjalnymi kompresami, które muszą pozostać na zabrudzonej powierzchni przez co najmniej dobę. Elewacje z klinkieru trzeba czyścić regularnie, najlepiej raz na 3-4 lata. Wszelkiego typu zabrudzenia należy usuwać, gdy cegły elewacyjne są suche.

Renowacja elewacji z cegieł klinkierowych

Impregnacja

Wykonuje się ją zawsze po wymurowaniu elewacji, po to, by zabezpieczyć ją przed wnikającym deszczem
i wilgocią zawartą w powietrzu. Czynność tę powinno się powtórzyć po 4-7 latach. Szczególnie starannie warto zabezpieczyć te miejsca, gdzie wilgoci może być najwięcej, czyli okolice cokołów i parapetów. Warto wybrać impregnat o właściwościach hydrofobizujacych, czyli takich, które zapobiegają wnikaniu wody w strukturę cegieł (powłoka nie przylega do powierzchni elewacji tylko wnika w ścianki porów i kapilarów, woda spływa po elewacji nie wnikając w głąb, a ściana oddycha). Impregnację można wykonać samodzielnie: pędzlem, wałkiem lub natryskowo, a jeśli podłoże jest mało porowate – miękką szmatką. W zależności od producenta, impregnację trzeba powtórzyć raz lub dwa razy. Ważne, by wykonać ją równomiernie
i dokładnie, najlepiej w czasie bezdeszczowej i suchej pogody, w temperaturze dodatniej. Impregnacja, oprócz tego, że chroni przed wnikaniem wody, ogranicza także brudzenie elewacji.

Usuwanie wysoleń

Wysolenia - jedno z największych problemów elewacji z klinkieru - powstają z różnych powodów. Źródła niestety najczęściej należy szukać w niefachowym wykonaniu: murowano używając nieodpowiedniej zaprawy lub przygotowano ją w złych proporcjach, do zaprawy dodano cement albo plastyfikatory.

Renowacja elewacji z cegieł klinkierowych

Czasami powodem wysoleń może być zbyt wczesne fugowanie, spoinowanie zlicowane z cegłą czy niezabezpieczenie muru w czasie prac budowlanych, a także po ich zakończeniu. Powodów pojawienia się białych nalotów można doszukiwać się w źle wykonanej izolacji poziomej oraz niestarannie wykonanych obróbkach blacharskich. Wysolenia mogą pojawić się także wtedy, gdy elewację wykonano poprawnie, zgodnie ze sztuką murowania, ale nie zadbano o prawidłową wentylację pomieszczeń. Choć powody wysoleń bywają różne, zawsze ich bezpośrednią przyczyną jest woda spływająca i wnikająca w elewacje, także oczywiście w postaci pary. Ponieważ ma ona w sobie rozpuszczone sole i różnego typu związki chemiczne, odparowując osadza je na murze.
Zanim zaczniemy usuwać wykwity, zastanówmy się nad ich przyczyną, bo może się okazać, że praca jest daremna – wysolenia i tak pojawią się w niedługim czasie. Usuwa się je w różny sposób zależnie od ich wielkości. Te niewielkie wystarczy przetrzeć szczotką, nie używając wody, większe zmywa się mokrą szczotką lub wodą pod ciśnieniem (do wody można dodać koncentrat na bazie kwasów). Jeśli zasolenia zaatakowały bardzo dużą powierzchnię i są rozległe, można zastosować środki chemiczne, ale najlepiej zrobić to w ostateczności, bo mogą doprowadzić do uszkodzenia struktury cegieł.

Inne sposoby na problem z elewacją

Jeśli na elewacji klinkierowej pojawią się mikroorganizmy – glony, porosty, grzyby, bakterie, które rozwijają się głównie w miejscach zawilgoconych, trzeba zastosować specjalny preparat grzybobójczy. Nanosi się go na elewację pędzlem lub za pomocą natrysku. Po około godzinie preparat trzeba spłukać wodą pod ciśnieniem. Jeśli w elewacji pojawiły się ubytki, można je uzupełnić kitem naprawczym lub specjalną zaprawą podkładową o charakterze mineralnym. Czasami ujednolica się kolorystykę elewacji i maskuje pojawiające się przebarwienia. To zabieg stosowany rzadko, najczęściej na bardzo starych elewacjach. Są firmy, które scalają kolorystycznie elewacje farbami laserunkowymi. Jeśli na cegle klinkierowej pojawią się odpryski, można je naprawić przy użyciu farby akrylowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl