#TermoPoradnik – co warto wiedzieć o izolacji podłóg na gruncie?

Partnerem cyklu jest Termo Organika
iStock
Podłogi na gruncie

lub nad nieogrzewanymi pomieszczeniami to kolejne miejsca po fasadzie oraz fundamencie, w których styropian sprawdza się znakomicie. Duża wytrzymałość mechaniczna płyt styropianowych pozwala na zastosowanie ich, jako izolację podłóg w miejscach, gdzie obciążenie użytkowe może przekroczyć nawet 4 tony/m2. Styropiany z grupy DACH-PODŁOGA, charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością na ściskanie. To ważna cecha w zastosowaniu styropianu do izolacji podłóg i innych miejsc słabo lub mocno obciążonych.

Wytrzymałość styropianu na ściskanie, np. o wartości 60 kPa informuje nas, że styropian o grubości 10 cm zastosowany pod betonową wylewką, odkształci się o 2 mm pod wpływem równomiernie rozłożonego obciążenia użytkowego, powyżej 1,8 tony/m2. Tak duże obciążenie w warunkach mieszkaniowych praktycznie nie występuje, jednak ten przykład doskonale obrazuje jak dużą wytrzymałość osiąga się wykorzystując podstawowy typ płyt styropianowych przeznaczonych do izolacji podłóg

Produkty do izolacji podłóg: co wybrać?

W ofercie firmy Termo Organika, największego producenta styropianu na polskim rynku, jest dostępnych kilka produktów do izolacji powierzchni poziomych dach-podłoga:

  • DALMATYŃCZYK dach-podłoga EPS 60 i λ=0,040 W/mK,
  • SILVER dach-podłoga EPS 80 i λ=0,038 W/mK,
  • GOLD dach-podłoga EPS 100 i λ=0,036 W/mK,
  • TERMONIUM dach-podłoga EPS 60 i λ=0,031 W/mK,
  • TERMONIUM PLUS dach-podłoga EPS 100 i λ=0,031 W/mK.

Izolacja podłóg a temperatura. Co musisz wiedzieć?

Każdy właściciel domu planujący prace ociepleniowe, powinien wiedzieć, że różnica temperatur pomiędzy wnętrzem budynku a gruntem wymaga zastosowania optymalnej izolacji termicznej. Najlepiej sprawdzają się grafitowe płyty styropianowe TERMONIUM PLUS dach-podłoga ze względu na ich doskonałe właściwości izolacyjne, znacznie lepsze od zwykłego białego styropianu. Dlaczego lepsze? Ponieważ najważniejszy parametr, czyli współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda) dla styropianów z linii TERMONIUM wynosi 0,031 W/mK, a wytrzymałość mechaniczna to aż 4 tony/m2.

Im niższa wartość współczynnika lambda tym lepsze właściwości izolacyjne płyt styropianowych, dzięki czemu ochrona cieplna budynku jest znacznie lepsza przy mniejszej grubości płyt.

Przykładowo, np. 15-centymetrowa warstwa izolacji wykonana z płyt TERMONIUM dach-podłoga chroni elementy budynku, tak samo jak ponad 20-centymetrowa warstwa zwykłego styropianu.

Izolacja podłóg: kolejność prac

Na zagęszczone mechanicznie podłoże należy położyć izolację przeciwwilgociową w postaci warstw papy lub folii budowlanej, na którą zostanie wylany beton podkładowy tzw. chudziak o kilkucentymetrowej grubości. Jeśli projektant przewidział instalacje zasilania w warstwie izolacyjnej, np. CO, instalację doprowadzenia powietrza do kominka czy instalację centralnego odkurzacza, to należy wykonać izolację w dwóch warstwach.

  • Pierwsza warstwa styropianu stanowić będzie wyrównanie dla prowadzonych instalacji.
  • Druga warstwa będzie stanowić jednolitą warstwę izolacji na którą zostanie położona wylewka.
  • Przed aplikacją wylewki należy rozłożyć folię budowlaną na styropian, po to aby zarówno beton, jak i woda technologiczna nie dostawała się pomiędzy płyty styropianowe, ponieważ może to powodować ich rozsuniecie.
  • Wylewka, w zależności od technologii, powinna być dodatkowo zbrojona przy użyciu, np. arkuszy z drutu zgrzewanego lub rozproszonego zbrojenia dodawanego w trakcie mieszania składników wylewki.
  • W miejsce styku ścian z wylewką powinno się zastosować dylatację, którą zazwyczaj stanowi piankowa taśma, o szerokości około kilkunastu centymetrów.

Jak w przypadku pozostałych miejsc do izolacji niezwykle istotna jest jakość materiałów, ponieważ ma ogromny wpływ na trwałość układu ocieplenia. Zdecydowanie lepiej postawić na znanego producenta, którego materiały są sprawdzone i posiadają rekomendacje techniczne i jakości Instytutu Techniki Budowlanej (ITB).

Zobacz pozostałe artykuły z serii #TermoPoradnik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl