Wykończenie elewacji - płyty elewacyjne

Szymon Natkaniec
Elewacje z płyt elewacyjnych są lekkie, trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Ich montaż jest szybki i łatwy. Nie wymagają również konserwacji. Niestety, nie są zbyt popularnym materiałem elewacyjnym, pomimo, że dom ze ścianami o strukturze sinusoidy wygląda bardzo oryginalnie.
Wykończenie elewacji - płyty elewacyjne

Wykonywanie elewacji z płyt przypomina układanie innych systemów ociepleń w technologiach suchych - płyty mocowane są na stalowym, albo drewnianym ruszcie przy pomocy wkrętów i haków. Podobnie, jak w przypadku innych lekkich systemów termoizolacji, niezbędne jest zostawienie szczeliny wentylacyjnej pomiędzy okładziną z płyt, a warstwą ocieplenia z wełny mineralnej, umożliwiającej swobodny przepływ powietrza, co zabiega zawilgoceniu termoizolacji. Szczeliny zabezpieczane są przed gryzoniami grzebieniami i siatkami z tworzyw sztucznych. Estetyczne wykończenie szczytów elewacji umożliwiają kształtki i detale architektoniczne oferowane przez większość producentów. W wypadku systemów krytych ocynkowaną blachą falistą istotne jest prawidłowe wykonawstwo - blachy ocynkowanej nie wolno ciąć narzędziami wytwarzającymi wysoką temperaturę (np. palnikiem acetylenowym), gdyż powoduje to erozję warstwy ochronnej i szybką korozję blachy. Obecnie na rynku oferowane są pokrycia elewacyjne z płyt falistych bitumicznych, włóknowo-cementowych, z tworzyw sztucznych lub z blachy.

Wykończenie elewacji - płyty elewacyjne

Płyty bitumiczne - produkowane są z naturalnych i syntetycznych włókien sklejonych masami bitumicznymi podobnymi do asfaltu. Płyty bitumiczne są niedrogie i łatwe w przycinaniu. Ich wadą jest niezbyt ciekawy wygląd oraz dość ciemna kolorystyka, utrzymana w tonacjach brązu, czerwieni i zieleni. Znakomicie sprawdzają się jako kontrastowe wstawki urozmaicające wygląd elewacji z innych płyt falistych oraz jako pokrycia obiektów przemysłowych i gospodarczych.

Wykończenie elewacji - płyty elewacyjne

Płyty włóknowo-cementowe - z wyglądu przypominają azbest, w przeciwieństwie jednak do niego obecnie produkowane płyty są całkowicie bezpieczne - zamiast azbestu stosuje się włókna syntetyczne. Spoiwem jest zaprawa cementowa. Płyty, dzięki rozmaitym dodatkom chemicznym i pigmentom mogą mieć różny kolor i fakturę, a zawartość cementu oraz porowata struktura sprawiają, że są paroprzepuszczalne, mają małą rozszerzalność pod wpływem zmian temperatury i dobrze izolują akustycznie.

Płyty z tworzyw sztucznych - produkowane są z PVC, poliwęglanów, akrylu lub poliestrów zbrojonych włóknem szklanym. Na rynku są dostępne wersje barwione i matowe, jednak największą popularnością cieszą się płyty przezroczyste, pozwalające na doświetlenie przestrzeni pod elewacją. Umożliwiają bowiem stworzenie wrażenia przezroczystej ściany. Wyjątkowo ciekawe efekty dekoracyjne można uzyskać pokrywając przezroczystymi płytami inne warstwy elewacji, np. betonowe płyty imitujące naturalny piaskowiec - jeśli zastosujemy niebieskie, przezroczyste płyty elewacja będzie przypominała morskie dno. Płyty z tworzyw sztucznych, po dopasowaniu rozmiaru fal, można łączyć z innymi pokryciami falistymi, co dodatkowo zwiększa spektrum dekoracyjne.

Płyty z blachy falistej - są wykonane z ocynkowanej blachy stalowej, blachy aluminiowej lub blachy cynkowej. Blaszana elewacja może zostać pomalowana na dowolny kolor, jednak jej wadą jest bardzo słaby współczynnik izolacji cieplnej. Wyjątkiem jest okładzina z niemalowanej blachy aluminiowej, odbijająca blisko 80% promieni słonecznych, a co za tym idzie znakomicie izolująca termicznie w zakresie wysokich temperatur.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-sciany.pl e-sciany.pl